Kenan Doğulu'dan müzik yasağı tepkisi: Müzik camiası çok zor durumda - kars haber

Ankara'da düzenlenen "YANKI İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı"nda, sanatçılar Kenan Doğulu ve Beren Saat'e, "İklim Elçisi" plaketi verildi.

Kenan Doğulu'dan müzik yasağı tepkisi: Müzik camiası çok zor durumda - kars haber
30 Mart 2022 - 17:19

Ankara'da düzenlenen "YANKI İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı"nda, sanatçılar Kenan Doğulu ve Beren Saat'e, "İklim Elçisi" plaketi verildi. Kenan Doğulu, müzik emekçilerini mağdur durumda bıraktığını belirterek, yetkililerden gece saat 00.00'da sona ermek zorunda kalan müzik yasağının kaldırılmasını istedi.

AKTÜEL 30.03.2022 17:12 Kenan Doğulu'dan müzik yasağı tepkisi: Müzik camiası çok zor durumda Abone Ol google-news

Ankara'da düzenlenen "YANKI İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı"nda, sanatçılar Kenan Doğulu ve Beren Saat'e, "İklim Elçisi" plaketi verildi.

İklim kriziyle çaba ve iklim krizinin ekonomiye etkisini en üye indirmek amacıyla düzenlenen zirvede konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentin bu konuda da "öncü şehir kimliği"ne sahip olmasını paha biçilmez bulduğunu söyledi.

İklim krizi nedeniyle alışılmışın haricen olayların yaşandığına dikkati çeken Yavaş, "Orman yangınları ve su baskını felaketlerindeki yükselme, kuraklık süresinin ve şiddetinin uzaması, deniz seviyesindeki artışlar, ekosistemdeki bozulmalar, somut ve manevi olarak tüm yaşamımızı olumsuz etkilemektedir. Eğer bu konuda herhangi bir tedbir alınmaz ise 2050 yılına geldiğimizde yılda 23 trilyon dolarlık hesaplı kaybın oluşacağı varsayım ediliyor" uyarısında bulundu.

Yavaş, kentlerin ön çalışmasız olması ve altyapı yatırımlarının, kentleşme sürecinin, planlamanın iklim krizine uygun yapılmamış olmasının hesaplı maliyetleri daha da artıracağını kaydetti.

Başkan Mansur Yavaş, Beren Saat ve Kenan Doğulu çiftine "İklim Elçisi" plaketlerini de takdim etti.

BEREN SAAT: KITLIK, KURAKLIK, EŞİTSİZLİK, IRKÇILIK ÇOCUKLARIMIZIN KADERİ OLMASIN

Beren Saat, burada yaptığı konuşmada, "İklim Elçisi" olarak atanmalarından nedeniyle teşekkür ederek, "İyi niyetimizle elimizden gelen her şeyi yapacağımıza burada ikimiz namına söz veriyorum" dedi.

Dünyanın, iklim konusunda yangınlarla, sellerle uyarmaya çalıştığını dile getiren Saat, "Dünyanın her yerinde çocuklar her fırsatta 'geleceğimi kirletmeyin' diye seslerini duyurmaya çalışıyor ve büyükleri olarak biz göz yummaya devam edersek savaşlar sebebiyle göç etmek zorunda kalan çocuklara, iklim sebebiyle göç etmek zorunda kalan çocuklar da eklenecek" diye konuştu.

Dünya Bankası'nın çalışmasına göre, 2050 yılına kadar 216 milyon insanın su, gıda kıtlıkları ve fazla hava olayları nedeniyle göç etmesinin beklendiğine dikkati çeken Beren Saat, "Kıtlık, kuraklık, eşitsizlik, ırkçılık, çocuklarımızın kaderi olmasın, berrak denizlerle taraflı bereketli Anadolu toprağının dinç, ümitli Atatürk çocuklarını, zeytinleriyle besleyebildiği yarınlar için lütfen göz yummayalım" ifadelerini kullandı.

KENAN DOĞULU: HER ZAMAN UMUDUN VAR OLDUĞUNA İNANIYORUM

Kenan Doğulu da iklim krizinin çarpıcı etkilerinin her geçen gün daha sert hissedildiğine ve sınırları aşan küresel bir boyuta ulaştığına sinyâl ederek, şunları söyledi:

"Tüm bu karanlık tabloya karşın ben gerçi her zaman umudun var olduğuna inanıyorum. Bugün burada iklim ve ekonomi otoritelerinin bir araya getirip, ekosistemi koruyarak kalkınmanın yollarını arayan bu organizasyon da umudumuzu yeşerten manâlı adımlardan biri. Boy Yürütme Kurulu ile Ankara Şehir Halkı Konseyinin bizimle paylaştığı bu ödül, omuzlarımızdaki sorumluluğu artırırken, dünya ile paylaştığımız sorunun çözüm ortağı olmak namına mutluluk verici. Küreselleşen iklim krizinde bütün otoritelerle birlikte bizlerin de atabileceği çoğu adımın var olduğu bilinciyle diliyorum ancak bireysel tutum değişikliklerinin çarpıcı toplumsal sonuçlar yaratabileceğine inanalım. Anadolu, bütün gezegenle beraber doğası, ormanları, nehirleri, bitkileri, biyoçeşitliliği ve iklimi ile şarkıların, türkülerin, müziğin, sanatın ve bütün insanların ilham kaynağı olmaya devam etsin."

MÜZİK YASAĞI KALDIRILSIN ÇAĞRISI

Plaketini aldıktan sonradan kürsüye geri dönen Kenan Doğulu, müzik emekçilerini zor durumda bıraktığını belirterek, yetkililerden gece saat 00.00'da bitmek zorunda kalan müzik yasağının kaldırılmasını da istedi.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum