Kemalpaşa'da 'okulumuzu geri istiyoruz' eylemi haberi

Artvin Kemalpaşa ’da yurttaşlar, 2020 yılında yıkılan ilkokul ve ortaokul binasının yerine laf verilmesine rağmen yenisinin yapılmamasını protesto etti.

Kemalpaşa'da 'okulumuzu geri istiyoruz' eylemi haberi
18 Mayıs 2022 - 19:19

Artvin Kemalpaşa ’da yurttaşlar, 2020 yılında yıkılan ilkokul ve ortaokul binasının yerine laf verilmesine rağmen yenisinin yapılmamasını protesto etti. Veli Yoldaş Gümüşkaya, çocukların çevre ilçelerdeki okullara taşındığını, servis, beslenme ve emniyet sorunları yaşandığına uyarı çekti. Gümüşkaya, “Çocuklarımızın kaliteli eğitim alma hakkının müteahhitlerin rantından daha önemli olduğunu savunuyoruz” dedi.

EĞİTİM 18.05.2022 18:54 Kemalpaşa'da 'okulumuzu geri istiyoruz' eylemi

Artvin Kemalpaşa ’da 2017 yılında tadilat yapılan ilkokul ve ortaokul binası, 2020 yılında yıkıldı.

Kemapaşalılar, laf verilmesine karşın 2 yıldır yıkılan okulların yerine yenisinin yapılmamasına eylem yaparak karşı çıktı. “Okulumuzu geri istiyoruz” pankartı açan vatandaşlar, şehir halkı sokaklarında yürüyüş yaptıktan sonra toplandıkları alanda basın açıklaması yaptı.

"ÇOCUKLARIMIZIN NİTELİKLİ EĞİTİM HAKKINI İSTİYORUZ"

Veliler namına tanımlama yapan Yoldaş Gümüşkaya, okulların yıkılmasının ardından çocukların komşu ilçelerdeki okullarda ikili öğretim görmek zorunda kaldıklarını, sorunların çığ gibi büyüdüğünü belirtti. Çocukların karanlıkta okula gidip geldiklerini anlatan Gümüşkaya, şöyle dedi:

"Çocuklarımız okulda gıda dinlenme ve emniyet sorunlarıyla aleyhinde karşıya kalıyor. Veliler uzatılan okul binasına yürümek ve özel servislere aidat ödemek zorunda kalıyor. Özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerimiz her kademede öteki öğrencilerle ayrıştırılmadan bütünlükle eğitim almaları için toplumdan koparılmadan hayata düzen sağlamaları gerekirken tam biz izolasyon sağlanarak şehirden uzaktan binalara hapsedilmiş durumda. Bizler bu çocukları aramızda bakmak istiyoruz bundan böyle. Bedensel altyapılar ve ekipman eksiklikleri yüzünden onlarca servis komşu ilçelere öğrenci taşıyor Kemalpaşa ’dan. Velilere ek maliyetler çıkıyor. İlçemizde anasınıfı olmadığından çocuklarımız mektep öncesi eğitimden yoksun bırakılıyor. Çocuklarımız konferans salonu, spor salonu olmadığından sportif ve sosyal etkinliklerden uzak kalıyor. Bizler Kemalpaşa halkı olarak, çocuklarımızın nitelikli eğitim alma hakkının müteahhitlerin rantından daha kayda değer olduğunu savunuyoruz."

"YAZIK DEĞİL Mİ BU İNSANLARA?"

CHP Artvin İl Genel Meclisi üyesi Şenol Çelik, yetkili mercilerle sürekli irtibat halinde olduğunu, fakat AKP ’li yerel yöneticiler kadar aldığı hakların engellendiğini açıklama etti. Çelik, şöyle konuştu:

"İl Ulusal Eğitim Müdürü dedi oysa 'personel ayarlıyorum', daha sonra iki ay geçti geri döndüm baktım fakat bizim binamız yıkılıyor. Baştan gittim vali bey 'bilmiyorum' dedi. Eyvah günah değil mi bu insanlara. Yukarıda mücadele ediyorum. Vermiş olduğum bütün emekleri yereldeki iktidarın yöneticileri tarafından iptal ettiriyorlar. Neden ben CHP İl Meclis üyesi olduğum için. Tüm aldıklarımı, ya ben kime alıyorum bu aldıklarımı Kemalpaşa için alıyorum. Kendime, arkadaşlarıma almıyorum. Bunların hepsini engelliyorlar. Bunların da hesabını yeri geldiğinde soracağız" dedi.

Eylem ardından velilerin oluşturduğu 6 kişilik heyet, Kemalpaşa Kaymakamı Deniz Şimşek ile görüşerek sorunlarını aktardı. Yıldırım, velilere 15 Ağustos ’ta bitmiş ihale yapılıp okulun inşa edileceği sözü verdi. (ANKA)

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum