Kars'ta mahsur kalan çoban ve sürüsü kurtarıldı

Kars merkez Hamzagerek köyüne ait 300 küçükbaş hayvan ve çoban yoğun sis ve kar yağısı sonrası 2 bin 254 rakımlı Yahni Dağı’nda mahsur kaldı. İhbar üzerine harekete geçen ekipler yaklaşık 4 saat arayış sonucu çobanı ve sürüsünü son anda donmaktan kurtardı

Kars'ta mahsur kalan çoban ve sürüsü kurtarıldı
26 Kasım 2021 - 10:05

Kars'ta etkili olan kar yağışı ve sis nedeniyle yolunu kaybeden çoban ve 300 koyunu, köylüler, güvenlik korucuları ve jandarma ekiplerince 2 bin 254 rakımlı Yahni Dağında bulundu.

Hayvanlarını otlatmak için meraya çıkan çoban Volkan Koçbay, aniden etkili olan kar yağışı sonrası tekrar köye geri dönmek istedi. Yoğun kar yağışı ve sis nedeniyle yolunu kaybeden Koçbay’ın durumunu ailesi jandarma, Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ve Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerine bildirdi.
 

Çoban ve sürüsünün son olarak Bulanık köyü yakınlarında görüldüğü bilgisi üzerine ekipler çalışmasını bu bölgede yoğunlaştırdı. Güvenlik korucuları ve köylülerin de traktörleriyle katıldığı arama çalışmasında Koçbay ve sürüsü yaklaşık 4 saat sonra 2 bin 254 rakımlı Yahni Dağı tepesinde bulundu.

Arama çalışmasına atıyla katlan Bulanık köyü muhtarı Engin Kumaş, Koçbay'a eşlik ederek koyun sürüsünü güvenli bölgeye indirdi. Jandarma ekiplerince Koçbay, Yahni Dağı eteklerinde ailesine teslim edildi.

Bulanık köyü muhtarı Engin Kumaş çoban ve sürünün kaybolduğu ihbarı üzerine arama çalışmasına katıldıklarını dile getirerek, "Akşam üstü köye giderken sürüyü Yahni Dağı eteklerinde gördüm, bu bölgeyi bildiğim için kardeşimle atlara bindik izleri takip ederek, ama bizde kaybolduk sisten dolayı önümüzü göremiyorduk. Tepeye geldiğimizde bir ses duyduk, çobanı bulduk çok şükür bir şey yok." diye konuştu.

Çoban Volkan Koçbay ise, kötü bir gün geçirdiklerini ifade ederek, "Aniden kar yağdı, sonra sis bastı bende yolumu kaybettim, şaşırdım. Daha sonra yardım istedim, gelip beni kurtardılar teşekkür ederim." dedi.

Arama çalışmasına katılan sürü sahiplerinden Sezer Kaya da emeği geçenlere teşekkür ederek, "Yaklaşık 3-4 saat aradık, Allah'a şükürler olsun kazasız, belasız bulundu. Allah devletimize zeval vermesin jandarma, diğer ekipler hepsi harekete geçti. Zorlu geceyi zaferle kazandık." ifadesini kullandı.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum