Kars'ın çehresi değişecek !

Kars Çayı Islahı tüm hızı ile devam ediyor. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, "“Serhat şehrimiz Kars’ın çehresini değiştiriyoruz” dedi.

Kars'ın çehresi değişecek !
05 Eylül 2020 - 09:01

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Kars’ta yaptığı yatırımlarla kentin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kars’ta son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

“Serhat Şehrimiz Kars’ın Çehresini Değiştiriyoruz”

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız çalışmalar hakkında yaptığı yazılı açıklamada, “Bu kapsamda Kars Çayı ıslahı kapsamında çalışmalar devam ediyor. Kars Çayı; Kars Kalesi, Namık Kemal Evi, Ebu'ul Hasan-ı Harakani Türbesi ve Camisi, Topçular Hamamı, Muradiye Hamamı, Taş Köprü, Kümbet Camii (Havariler Kilisesi) arasından akmaktadır. Kars Çayının bu tarihi ve turistik mekânların arasından geçen kısmında dere yatağı düzenlemesi, kabartma yapısı ve çevre düzenlemesi yapılarak buraların tarihi dokuya uygun olarak cazibe merkezi haline getirilmesi amaçlanıyor.” dedi.

Kars Çayı Islahı Projesinin 2020 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini de sözlerine ekleyen Kaya, “Bu proje kapsamında; hem Tarihi Taş Köprü hem de Kars Kalesi ziyaretçileri tarafından seyredilebilir bir noktada imalatı yapılacak şişme lastik savakla, dere üzerinde yaklaşık 3 metre yüksekliğinde bir şelale oluşturulacak. Bu lastik şişme savak sayesinde Kars Çayı, Tarihi Taş Köprü’den itibaren yaklaşık 1000 metre geriye doğru şişirilecek ve yılın 365 günü dolu ve akış halinde bir su manzarasına kavuşacak. Kars Çayı Islahı Projesinde fiziki olarak yüzde 25 gerçekleşme sağlandı ve toplam maliyeti 4 milyon 230 bin olan çalışmaların 2020 yılında tamamlanması hedefleniyor.” ifadesini kullandı.

dsi-“serhat-sehrimiz-kars’in-cehresini-degistiriyoruz”-(1).jpgdsi-“serhat-sehrimiz-kars’in-cehresini-degistiriyoruz”-(2).jpgdsi-“serhat-sehrimiz-kars’in-cehresini-degistiriyoruz”-(3).jpg

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İrfan
    9 ay önce
    Önce Kars çayının pisliği temizlenmeli ve kirletilmesi önlenmeli. Bu yapılan çalışma boşunadır. Durgunlaşan su iyice pislik toplayıp koku yayacak. Bir süre sonra orası sinek kaynağı olacak. Yakın zamanda bizim vergilerimizle bisiklet parkı yapılmıştı. Şimdi yıkıldı bu yapılıyor. Allah akıl fikir versin. Bütün köylerin pisliği, şıratı, lağımı Kars çayına akıyor.