Kanal İstanbul 'un planlama sahasındaki sürgün kararı yargıya taşındı - kars haber

Kanal İstanbul ’un tasarlama sahasına ilişkin imar uygulamasının iptali yargıya taşındı.

Kanal İstanbul 'un planlama sahasındaki sürgün kararı yargıya taşındı - kars haber
14 Mayıs 2022 - 12:21

Kanal İstanbul ’un tasarlama sahasına ilişkin imar uygulamasının iptali yargıya taşındı. Yeniköy halkından Burcu Koç, “Bizler, keza evlerimiz hem İstanbul ’umuz keza de doğamız için mücadele veriyoruz” dedi

GÜNCEL 14.05.2022 09:05 Kanal İstanbul ’un planlama sahasındaki sürgün kararı yargıya taşındı

Kanal İstanbul ’a karşısında açılan davalara yenileri eklenmeye devam ediyor. Kanal İstanbul güzergahında kalan Yeniköy semtinin sakinleri de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı göre onaylanan imar uygulamasının iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle İstanbul Bölge İdare Mahkemesi ’ne dün dava dilekçesini sundu.

Bölge sakinlerinden Nurşen Aksoy, “Garibanların mallarını elinden almayın. Yaptığınız çok yanlış” diye seslendi. Elif Anadol da 11 yıldır Yeniköy ’de yaşadığını söyleyerek, “Evimiz, yüzde 40 ’ı alınıp bir kilometre öteye veriliyor. Neden verildiğine dair bir yorumlama da yapılmıyor” dedi.

Mahkeme önünde yapılan açıklamaya CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan da katıldı. Açıklamada söz bölge davanın Avukatı İsa Öztürk ise sürece ilişkin veri verdi. Kanal İstanbul projesiyle ilgili imar planlarından sonra parselasyon planlarının da çıktığını andıran Öztürk, “Binlerce birey bu parselasyon planıyla mağdur oldu, itiraz ettiler. İtirazlarına cevap beklediler. Maalesef herhangi bir cevap gelmedi. İnsanlar artık mecbur kaldılar. Evlerini, bahçelerini koruyabilmek için dava açmaktan başka yöneticilik hiçbir yol bırakmadı. Yapılan uygulamanın çok hukuksuz olduğu çok açık. Onun için de son güne değin bekledik, dava açmadık, bu yanlıştan dönüleceğini düşünerek. Çünkü çok teknik hata da var. Hatadan dönüleceğini bekliyorum ama maalesef binlerce kişinin itirazları yok sayıldı” dedi.

kanal-istanbul-un-planlama-sahasindaki-surgun-karari-yargiya-tasindi-1015335-1.

'İPTAL KARARI BEKLİYORUZ'

“Bu yapılan uygulamanın iptal edileceğini düşünüyoruz” diyen Öztürk şu ifadeleri kullandı: “Yapılan uygulamayla kendilerince bir şehir halkı düş etmişler ve burada yaşamış insanları yok saymışlar. Yapılan parselasyonlar 25 bin ve 30 bin metrekare. Ama burada bir hayat var. İnsanların evi var, bahçeleri var. Kimisinin tarlası var. Kafadan, sıfırdan bir plan yapmışlar. Dediğim gibi, tek çaremiz acilen idarenin bu vatandaşın itirazını, sesini duymaması nedeniyle bize dava açmaktan diğer seçenek bırakmadılar.”

'MÜCADELE EDİYORUZ'

Yeniköy sakinlerinden Burcu Koç ise sahiplik hakkına dikkat çekti. Koç, şunları söyledi: “Bizler, burada keza evlerimiz için hem İstanbul ’umuz için keza de doğamız için çaba veriyoruz. İnanıyorum ama bu davada iptal kararlarımızı alıp yerlerimizi koruyacağız. yerlerinden, evlerinden, emeklerinden, yıllarından, hatıralarından koparılacak ırk. Bunun insanlarda açacağı çok büyük, derin, manevi sıkıntılar olacak. Bizler, bu kaygı düzeyini iki yıldır fazla üstteki düzeyde yaşıyoruz. Ötesi, biz, Yeniköy sahile ömür verdik. Orayı canı gönülden seven insanlarız. Bizi ömrümüzle sınamayın.”

ANKA

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum