Kahveyi don ve döviz vurdu, fiyatlar el yakıyor

Brezilya'da geçtiğimiz aylarda meydana gelen iklim olayları sonrasında, kahve ağaçlarının don olayına maruz kalması nedeniyle esnaf, kahve tedarikinde sıkıntı yaşadı.

Kahveyi don ve döviz vurdu, fiyatlar el yakıyor
26 Kasım 2021 - 10:01

Brezilya'da geçtiğimiz aylarda meydana gelen iklim olayları sonrasında, kahve ağaçlarının don olayına maruz kalması nedeniyle esnaf, kahve tedarikinde sıkıntı yaşadı. Meydana gelen iklim olayının arkasından döviz kurlarının da yükselmesi, kahve ithalatında yaşanan sıkıntıya az kalsın tuz biber oldu. Buna ast olarak kahve fiyatlarında gözle görülür artış yaşandığını söyleyen ardındaki İzmir Kuru Kahveciler, Kuru Yemişçiler ve Baharatçılar Esnaf Odası Başkanı İlyas Gönen, fiyat artışının bilhassa tahmis geleneğinden gelen kahveci esnafını zor duruma düşürdüğünü, vatandaşların fiyat artışını fırsat kasten düşük kalite kahveyi uygun fiyata satan bilinçsiz esnafa yönlendiğini dile getirdi. Tüm bunların yanı sıra global kahve firmalarının kahve stoku yaparak miktar zincirine engel koyduğunu ileri süren Gönen, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Türk kahvesinin zor günler yaşadığının altını çizdi.

"GLOBAL MARKALAR, KAHVELERİ STOKLUYOR"

Kahve fiyatlarındaki çoğaltma ve tedarikteki sıkıntıdan bahseden İzmir Kuru Kahveciler, Kuru Yemişçiler ve Baharatçılar Esnaf Odası Başkanı İlyas Gönen, "Brezilya'da meydana gelen don olayının yanı sıra döviz kurlarındaki hareketlilik nedeniyle, kahve tedariğinde ne eyvah ancak kısıtlamaya gidildi. Fiyatlarda da bu nedenle bir büyüme söz konusu oldu. Bizim talebimiz, en azından ithalattaki bu tabi giderlerin kısaltılması ve kahvenin ülkemize girişinin kolaylaşması. İnsanımızın bir kahve keyfi var, bu keyif kaçmasın. Kahve altınla, dolarla yarışıyor. Petrolden sonraki en büyük yatırım aracı olduğu için ne eyvah fakat stok konusu da bir sorun. Global kahve markaları, kahveleri stoklayarak tek elden piyasaya egemen olmak istiyorlar. Bu yüzden de kahve fiyatlarının ve kıtlığının önüne geçilemiyor. Biz halkımıza sesleniyoruz, inanın bizim keyfimiz sizden daha fazla kaçtı. Yetkililerden ithalat masraflarının düzenlenmesini istiyoruz. İnsanlarımızın kahve keyifleri daha artı kaçmasın" açıklamasında bulundu.

"50 ÇUVAL SİPARİŞ VERİYORUM,15 ÇUVAL KAHVEYİ ZORLAMA TEDARİK EDEBİLİYORUM"

Tedarikteki zorluğun kahveci esnafına can sıkıntısı yaşattığını söyleyen Gönen, "Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardı, 80 yıla çıktı. Bizim de halkımızın da neşesi kaçmasın. Sunduğumuz kahve ambalajlarını avro, kahveleri dolarla alıyoruz. Ben yetkililerin bu kahve fiyatlarına el atacaklarına inanıyorum. Çünkü ithalatçılar da buna göre kendilerini ayarlıyorlar. Ben 50 çuval sipariş veriyorum, 15 çuval kahveyi kuvvet arz edebiliyorum. Bunların fiyatlarının düşmesini bekliyor ve umuyoruz" sözlerine de yer verdi. (İHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum