Kadim kentin kahramanları - kars haber

TİMUR SOYKAN 2022.05.09 06:30 AKTÜEL 09.05.2022 06:30 Üsküdar ’da Validebağ Korusu ’nda yürüyorsun.

Kadim kentin kahramanları - kars haber
09 Mayıs 2022 - 08:38
author
TİMUR SOYKAN
2022.05.09 06:30

AKTÜEL 09.05.2022 06:30

Üsküdar ’da Validebağ Korusu ’nda yürüyorsun. Bahar ile yeşilin her tonu öfkeli, güzel koku gibi bir nefes dolduruyorsun içine. Şirin bir sincap var ağacın dalında. Kuşların cıvıltısı birbirine karışıyor. Erguvanın dökülmüş çiçekleri boyamış yeri. Bir rüzgârla dalların, yaprakların hışırtısı kolaylık dolduruyor içine.

İşte bu güzelliği korumak için Validebağ Gönüllüleri ile birlikte senelerdir mücadele edenler dört duvar arasına, betonun içine hapsedildi.

Mesela;

2014 ’te yürütmeyi askıya alma kararına karşın koruda ağaçlar sökülürken iş makinelerinin karşısına dikilenler aralarında Avukat Can Atalay da vardı. Polis tarafından “Kafanı kaldırırsan kafana sıkarım” diye korkutma edildi, gözaltına alındı.

Validebağ Korusu ’nda ‘millet bahçesi ’, rehabilitasyon adı altında yapılaşmanın önünün açılmasına karşı davalarla uğraş etti.

Mesela;

21 Eylül 2021 ’de sabaha karşısında Üsküdar Belediyesi kamyonlarla kum ve moloz döktüğünde Validebağ Korusu ’na koşanlar aralarında Yüksek Mimar Mücella Yapıcı vardı. Onlarca kişiyle birlikte kumları poşetlere doldurup korunun dışına taşıyordu.

Mesela;

19 Eylül 2017 ’de Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Idare Heyeti Başkanı olan Tayfun Kahraman, ‘Validebağ Korusu Nasıl Korunmalıdır Çalıştayı ’nda konuşuyordu. Doğal alanların dünyada nasıl korunduğunu anlatıyordu. Validebağ Gönüllüleriyle birlikte betona, ranta doymayanlara karşı yıllarca çaba etti.

***

Boğaz ’a nazır Üsküdar Kuzguncuk ’ta cumbalı evlerin arasında yürüyorsun. Tepelere yükselen yemyeşil alan karşılıyor seni. Verim fışkıran topraktaki fidelerin, çiçeklerin ardında rengârenk, ahşap, tarihi evler görünüyor. Burası; Boğaziçi ’nde son kalan bostanlardan. Çocuk oyunlarının cıvıltıları, yükseliyor çimenlikten. Mahalleli bostanda ürettiği taze sebzeleri satıyor.

1990 ’lardan beri buraya göz koymuştu birileri. Önce hastane sonradan mektep inşaatı gerçekleştirmek istediler. Mahalleli ‘Kahraman Bostan Yapılaşmaya Karşısında ’ sloganıyla direnirken yanlarında Tayfun Kahraman, Can Atalay, Mücella Yapıcı vardı. Onların açtıkları davalar ve Kuzguncukluların direnişiyle burası yeşil kaldı, halkın oldu. 2014 ’te bostanda kontrolsüz budamayla nar, erguvan ağaçları kesilince testerelerin karşı onlar durdu.

Şimdi burada çimenlere yatıp ağaç dallarının arasından gökyüzünü seyrederken onu gözetmek için mücadele edenlerin dört duvar aralarında, gökyüzünden mahrum hileli hukuksuz hapsedildiğini unutma.

***

Boğaz ’da vapurda martılar arkasında Kadıköy ’e bu vesileyle eşsiz, tarihi Haydarpaşa Garı ’nı görüyorsun. 29 Kasım 2010 ’da çatısında çıkan yangından beri zarar görmüş, üzerinde bezler sarılı fakat halen fazla hoş ve iyileşiyor.

Alevler binayı sararken Haydarpaşa Garı ’na koşanlar arasında Avukat Can Atalay, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman vardı. Hepimizin içi yandı fakat onlar sorumluların cezalandırılması için uğraş etti. Tarihi yapının etrafında akbaba gibi dönüyordu, rantçılar, otelciler, yandaş vakıflar.

Onlar, Haydarpaşa Dayanışması ’yla birlikte garın rantçılara peşkeş çekilmemesi için uğraştılar. Can Atalay, Yolculuk Davası ’nda yargılanırken şöyle diyordu:

“Eğer bugün Haydarpaşa Garı rantçılara peşkeş çekilemediyse ve orası hala trenlerini bekleyen bir gar ise bu Haydarpaşa Dayanışması ’nın mücadelesiyledir.”

Ve Gezi Parkı…

Taksim Meydanı bir beton çölüne dönüştürülmüşken Seyahat Parkı ’nda bir ağacın gölgesine oturduğunda düşün; burayı gözetmek için mücadele eden milyonlarca insandan Osman Kavala, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman cezaevinde.

***

Muhakkak kadim kentin kahramanları tekrar tekrar rantçıları yenemedi.

İstiklal Caddesi ’nde yürürken hatırla; Emek Sineması vardı. Koltuğuna oturduğunda zamanda seyahat yapmış, eski İstanbul ’a gelmiş hissederdin. Festivallerde bir başka olurdu havası. Rantçılar milyonlarca dolarlık projeleriyle Emek Sineması ’nı kuşattı. Onlar tarihi, kültürü korumak için sinema sanatçılarıyla kol kolaydı. Gaz bombaları, TOMA ’lardan sıkılan tazyikli sularla üzerlerine gelindi. Emek Sineması yıkıldı. Yerine yapılan AVM ’nin içine kopyası yapı edildi. Artık Emek Sineması rantçıların kafesinde hapis.

Kuzey Ormanları ’nda çorak tepeleri, Haliç kıyısındaki tersanede duvar gibi yükselen inşaatı, Ataköy ’ü denizden koparan beton kuleleri, tüm şehir suçlarını gördüğünde düşün; bunları alıkoymak için yıllardır çaba edenler bugün hapsediliyor. Büyük Kasaba suçu işleyenler talana devam edebilsin ve herkes sussun diye…

***

kadim-kentin-kahramanlari-1012833-1.

İyiler ve saf kötülük

Avukat Can Atalay ’ın tutuklandığı 26 Nisan günü Hendek Davası ’nda patron Yaşar Coşkun ’un avukatı Abdullah Tekneci Twitter ’da “Silivri soğuktur soğuk” yazdı ve yanına gülmekten dertli yüz emojisi koydu. Çünkü Can Atalay, Yaşar Coşkun ’un 7 işçiyi para hırsıyla nasıl ölüme sürüklediğini kanıtlamıştı. Yaşar Coşkun ’un duruşmalarda “Kes sesini”, “Şov Yapan”, “Provokatör” diye bağırdığı işçi yakınlarını Can Atalay savunmuştu. Abdullah Tekneci ve müvekkili, iş katliamını “Sabotaj” diyerek örtmeye çalışıp avukatlara el hareketleri yaparak hakaretler ediyorlardı.

7 işçinin ailesi yargı beklerken Abdullah Tekneci ve akrabaları Yaşar Coşkun ’un perde arkasında olacağı yeni şirket kurmuştu.

Abdullah Tekneci, patlamada ölen genç işçi Halis Yılmaz ’ın babası Muammer Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulundu. Duruşmada hakaret ettiği iddiasıyla acılı baba geçen hafta karakola artan bir şekilde ifade verdi.

Ucuz bir roman ya da kötü bir filmdeki dek bariz iyi ve kötüler. Grinin tonu bile değil kötülüklerinde, kapkara…

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum