Kadıköy'deki Suruç anmasında gözaltına alınan 104 kişi serbest bırakıldı haberi

Urfa'nın Suruç ilçesinde IŞİD ’in 7 sene önce yaptığı bombalı saldırıda hayatını kaybeden 33 kişi için İstanbul Kadıköy ’de düzenlenmek istenen kutlama etkinliğinde dün gözaltına alınan 106 kişiden 104 ’ü serbest bırakıldı.

Kadıköy'deki Suruç anmasında gözaltına alınan 104 kişi serbest bırakıldı haberi
21 Temmuz 2022 - 20:28

Urfa'nın Suruç ilçesinde IŞİD ’in 7 sene önce yaptığı bombalı saldırıda hayatını kaybeden 33 kişi için İstanbul Kadıköy ’de düzenlenmek istenen kutlama etkinliğinde dün gözaltına alınan 106 kişiden 104 ’ü serbest bırakıldı. İki birey hakkında bir aylık ev hapsi biçiminde adli denetleme uygulandı.

GÜNCEL 21.07.2022 20:09 Kadıköy'deki Suruç anmasında gözaltına alınan 104 kişi serbest bırakıldı

Urfa'nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde silahlı terör örgütü IŞİD ’in düzenlediği canlı bomba saldırısında hayatını kaybeden 33 kişiyi hatırasına yapmak için dün Kadıköy Halitağa Caddesi ’nde düzenlenen kutlama etkinliğine katılan 2 ’si 18 yaşından ufak toplam 106 birey gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan iki çocuk, götürüldükleri Çocuk Şube ’de ifadeleri alındıktan daha sonra özgür bırakıldı. Aralarında Modern Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Serbest İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatların da bulunduğu 104 kişi ise Vatan Emniyet'e götürüldü. Haklarında “Toplantı ve Eğlence Yürüyüşleri Kanunu ’na muhalefet” suçundan operasyon yapıldığı öğrenilen 104 kişiden 90 ’ı, emniyetteki açıklama işlemlerinin ardındaki özgür bırakıldı.

Haklarında “Görevi yaptırmamak için direnme” suçundan da işlem yapılan 16 kişi ise Anadolu Adliyesi'ne sevk edildi. Dosya üzerinden çözümleme yapan savcılık, 2 kişiyi tutuklanma, 14 kişiyi ise adli teftiş şartıyla serbest vazgeçme talebiyle Sulh Suç Oluşturan Hakimliği'ne sevk etti.

2 KİŞİYE EV HAPSİ

Nöbetçi hakimlik, tutuklama talebiyle sevk edilen 2 şüpheliye 1 aylık ev hapsi verdi. Öteki şüpheliler ise adli yoklama şartıyla bağımsızlık bırakıldı.

Dün yapılmak istenen kutlama etkinliğinde gözaltına alınanlar ile ilgili İstanbul Valiliğinden yazılmış açıklama yapılmıştı. Açıklamada şöyle denilmişti:

“Kadıköy ilçemiz Halitağa Caddesi ve çevresindeki sokaklarda toplanan şahıslara güvenlik görevlilerimizce Kadıköy Kaymakamlığı kararı bildirilerek, izinsiz yapılan görüşme, ağırlama ve yürüyüşün sona erdirilmesi yönünde defaten uyarılarda bulunulmuştur. Yapılan uyarılara aldırış etmeyerek güvenlik görevlilerine mukavemette yer alan gruba müdahale edilmiş ve 106 kişi gözaltına alınmıştır.” (ANKA)

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum