Kabusa dönen bir bağış hikâyesi - kars haber

Aydoslu ailesi iki okul yaptırmak için 9 sene önce İstanbul İl MEM ’e yaklaşık 3,5 milyon dolar bağış yaptı.

Kabusa dönen bir bağış hikâyesi - kars haber
11 Mayıs 2022 - 07:54

Aydoslu ailesi iki okul yaptırmak için 9 sene önce İstanbul İl MEM ’e yaklaşık 3,5 milyon dolar bağış yaptı. Fakat okullar hâlâ yapılmadı. Aile, “Bir bağış hikâyesi kabusa döndü” diyor.

GÜNCEL 11.05.2022 06:30 Kabusa dönen bir bağış hikâyesi

Mustafa KÖMÜŞ

İstanbul İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü ’ne (MEM) iki okul için yapılan bağış aile için adeta kâbusa döndü. 2013 yılında tam 6,5 milyon TL, o günün kuruyla 3 milyon 485 bin dolar bağış yapan ailenin isteği aradan geçen 9 yıla rağmen gerçekleşmedi. Bağış yapan Nebahat Aydoslu hayatını kaybederken aile olaydan avukat ücretleri nedeniyle gelen icra bir uçtan bir uca haberdar oldu.

Nebahat Aydoslu ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında iki mektep için protokol imzalandı. İlk protokol 9 Mayıs 2013 ’te yapıldı. Protokole göre Aydoslu Ailesi 3,5 milyon TL bağış yaptı. Buna binaen Erenköy Ortaokulu ’nun ismi Mehmet Sait Aydoslu Ortaokulu ’na dönüştürüldü. Ancak protokolde yapılan bağışın Muhsin Adil Binal Ticaret Meslek Lisesi ’nin yapımında kullanılacağı açıklama edilse de az önce bu konuda bir adım atılmadı. Üstelik lisenin kapatılmasına yönelik hazırlanan müfettiş raporunda okulun kapatılması gerektiği ifade edildi. Lakin müfettişin raporuna 2019 yılında Muhsin Adil Binal Ticaret Iş Lisesi kademe aşama değil, adamakıllı kapatıldı. Öğrenciler ise başka bir okula gönderildi. sonradan okulda bir öğretmenin açtığı dava neticesinde kapatılma kararı durduruldu. Halen hak süreci devam ediyor.

Diğer protokol ise 6 Ağustos 2013 ’te imzalandı. Kadıköy Dosteller İşitme Engelliler İlköğretim Okulu ’na Mehmet Sait Aydoslu ’nun isminin verilmesi ve okulun yıkılıp yeniden yapılması kararlaştırıldı. Aydoslu Ailesi bunun için de 3 milyon TL bağış yaptı. Okulun ismi değiştirildi. Ama bu mektep da aradan geçen 9 yıla karşın halen yapılmadı. Okul binası yıkıldı, ancak henüz mektep bitmiş yapılmadı. İhalesi yapılan okulun yüklenici firmaya yer teslimi zeka yeni gerçekleştirildi.

İki protokolde de 3 ay içerisinde okulların projesinin tamamlanacağı belirtildi. Ancak Nebahat Aydoslu hayattayken bu konuda hiçbir adım atılmadı. Ailenin verdiği bilgiye göre 2015 yılının sonunda Nebahat Aydoslu hayatını kaybetti. Bunun üstüne aile davanın takibi için bir avukata yetki verdi. Avukat ise aileden habersiz protokollerin iptali için 2017 ’de dava açtı. Dava MEB lehine sonuçlandı. Bunun üstüne bağışın üstüne aile üstelik icra masrafıyla karşılaştı.

Konuyla ilgili Eğitim Sen İstanbul 2 No ’lu Şube okullarla ilgili 28 Mart ’ta İl Milli Eğitim Müdürlüğü ’nden bilgi istedi. Sendika, şunları sordu:

•Bu zamana değin protokol niçin yerine getirilmedi?
•Bağış kapsamında olan meslek ve işlemler hangi gerekçeyle tamamlanmadı?
•Kayıtlı tarihlerde yapılan bağış miktarı bugünün ekonomik şartları doğrultusunda inşaata yetecek mi? Yetmeme durumunda kamudan ne kadar kaynak aktarılması gerekiyor?
•Kapatılan okula ilişkin bağış miktarı nasıl değerlendirilecek?
•Bugüne dek protokolün yerine getirilmemesinde sorumluluğu olanlarla ilgili yönetimle ilgili veya yasal bir operasyon yapıldı mı?

Eğitim Sen ’e 4 Nisan ’da yanıt veren İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise soruların çoğunu yanıtsız bıraktı. İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü ’nün verdiği cevapta şu ifadeler kullanıldı:

“Mehmet Sait Aydoslu İşitme Engelliler İlkokulu/Ortaokulunun ihalesi Yatırım izleme ve Koordinasyon Başkanlığı göre yapılarak yüklenici firmaya yer teslimi yapılmıştır.

Muhsin Adaletli Binal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin yapım işine ait proje ve ihale öncesi hazırlık çalışmaları İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından yapılmakta olup araştırmalar tamamlandığında ihalesi yapılacaktır.”

MEB İLE BAĞLANTI KURAMADIK

Bağış sahibi Nebahat Aydoslu ’nun yeğeni Yıldız Tunca konuyla ilgili şunları aktardı: “Fazla üzgünüm. Avukata peşine düşüp takip etmesi için yetki verdik. Avukat yalnızca bağışın iptal edilmesi için dava açmış. Bu konudan hiç haberimiz yoktu. Birincisinde biz Ankara ’da yoktuk. Epey bir mahkeme masrafı yatırılması gerekiyormuş. Avukat bundan kaçınmış. Bu halk fakirdir diyerek mahkemeyi oyalamış. O fasıldan da haberimiz değil. İkinci fazda da avukat bir senelik müddeti kaçırdığı için süre aşımından iki kez davayı kaybetmiş. Biz bunu davaların kaybedilip yüksek miktarda avukat parası ödeme sırasına geldiğimiz zaman öğrendik. Birinci dosya için, 114 bin TL civarında bir para ödedik. İcra dosyası, MEB avukatlarında. İkinci dosya için ne ödeyeceğimi bilmiyorum. Bir bağış hikâyesi bize kâbusa döndü. Natürel oysa gerçi okulların yapılmasını istiyorum.”

Teyzesinin MEB ile bağlanti kurmak istediğini ama kuramadığını aktaran Tunca şöyle devam etti: “Bir avukat vasıtasıyla MEB ile temas halindeyim. Teyzem hayattayken fazla uğraşmış ama hiçbir şekilde ilgilenmemişler. Bir noktadan daha sonra yanlarına bile sokmamışlar teyzemi. derhal okulun yapılıp yapılmayacağına dair hiçbir fikrim değil. Okullar yapılsa olur.”

İHALELER İPTAL EDİLMİŞTİ

İstanbul Valiliği daha önce onlarca okulun ihalesi hakkında iptal kararı almıştı. Geçen sene 64 okulun ihalesini iptal eden valilik bu yıl da demin 3 ay dolmadan bütün 80 mektep ihalesini iptal etmişti. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından iptal edilme gerekçesi için ise değişik ifadeler kullanılmıştı. Kimisinde “Tüm tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin/ takriben maliyetin fazla üzerinde olması nedeniyle” kimisinde “İhaleye teklif veren istekli çıkmaması nedeniyle” kimisinde ise “İhalenin niteliğinin veya miktarının değişmesi” denilmişti.

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum