İstanbul Valisi Yerlikaya 'dan net mesaj: Kimsenin aklından geçmesin! - kars haber

AFAD İstanbul ve İTÜ Afet Yönetim Enstitüsü koordinasyonunda hazırlanan İstanbul İl Yıkım Tehlike Azaltma Planı (İRAP) Hazırlık Toplantısı, Üsküdar'da gerçekleştirildi.

İstanbul Valisi Yerlikaya 'dan net mesaj: Kimsenin aklından geçmesin! - kars haber
30 Mart 2022 - 15:09

AFAD İstanbul ve İTÜ Afet Yönetim Enstitüsü koordinasyonunda hazırlanan İstanbul İl Yıkım Tehlike Azaltma Planı (İRAP) Hazırlık Toplantısı, Üsküdar'da gerçekleştirildi. Programda konuşan Vali Yerlikaya, " Kendinize takviye edin, şehrimize yardım edin. Ruhsatsız, iskansız konut yapma devri şimdiden bitti. Bu evleri defalarca yıkıyoruz. Firari konut yapmak kimsenin aklından geçmesin”

İstanbul İl Facia Tehlike Azaltma Planı (İRAP) Hazırlık Toplantısı Üsküdar Bağlarbaşı Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Tarihçi İlber Ortaylı, akademisyenler, sanatçılar, AFAD ve AKOM yetkilileri katılım sağladı. Program AFAD göre hazırlanan tanıtım belgeli gösterimiyle başladı. Görüşmelerde İstanbul ’da felaket riskinin azaltılmasına yönelik hazırlanan incelemeler ve planlar değerlendirilirken önümüzdeki süreçte izlenecek yol haritası belirlendi.

“17 AĞUSTOS 1999 DEPREMİ BİZLERDE TRAVMA OLUŞTURDU”

Yürütülen çalışmaya ilişkin değerlendirmelerde yer alan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “İstanbulumuzun facia öncesi risk ve alınabilecek önlemlerine yönelik bir rehbere ihtiyacımız var dedik ve kolları sıvadık. Afetzede vatandaşlarımızın görüşleri alındı. Tezler ve makaleler incelendi. İşin uzmanlarıyla görüşüldü. 2 çalıştay 102 görüşme gerçekleştirildi. İRAP çalışmamız 388 sayfalık bir kitapta vücut buldu. Bugün itibariyle kaybedecek bir günümüz yok. Konuyla ilgili 4 amaç 34 hedef 454 eylem saptama ettik. Bir kurumumuz kendisine verilen görevi finansman nedeniyle yapamayacağını belirtirse zamana yayacak. Bu işin kaçacak bir yanı kalmadı. Bu işin takipçisi olacağız. Yıkım hiçbir şeye benzemez. 17 Ağustos 1999 depremi bizlerde travma oluşturdu. İnancımızı kaybettik.

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ’ın talimatıyla bir arayüz oluşturdu. İstanbul ’da beklenen büyük depremi öncesi mektep, hastane ve kamu kuruluşlarımızda deprem etüdü yapıldı. Zorunlu yerlerde kuvvetlendirme zorunlu yerlerde felaket sonrası bitmiş yapı yapıldı. 1999 öncesi yapılan bin 402 okuldan 57 ’si sağlam çıktı. 355 okulu yıkıp her tarafta yaptık. Derslik sayıları arttırıldı. Diğer okulların ise güçlendirme işlemleri tamamlandı. İstanbul ’da 16 milyon nüfusumuz var.

17,5 milyona içten gidiyoruz. Bizler facia konusunda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirelim. Hemşehrilerimizin hiç mi konut ödevi yok? Kurumlarımız çalışıyor. Biz İstanbullular olarak zelzele konusunda sorunlu olan evlerde oturan vatandaşlarımıza bir uyarıda bulunmak istiyorum. Ailenizin yaşadığı o sıcak yuvanın zelzele açısından durumunu önemseyelim.

Kendinize takviye edin, şehrimize takviye edin. Ruhsatsız, iskansız konut yapma devri çoktan bitti. Bu evleri defalarca yıkıyoruz. Kaçak ev gerçekleştirmek kimsenin aklından geçmesin. asgari senede 3 kez bir araya gelip bu konuları değerlendirip, çözüme ulaşmaya çalışacağız. Kentsel dönüşümle ilgili size kim elini uzatırsa o eli havada bırakıp siz de vebal altında kalmayın” diye konuştu.

“ANAOKULLARINDAN BAŞLANARAK BU KONULARDA EĞİTİMLER VERİLMELİ”

Programda konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Biz belediye başkanları olarak afetlerle alakalı mesuliyet makamındayız. Yıkım denince akla ilk zelzele geliyor. Kentsel değişim işini uzun yıllar konuşacağız. Biz yer sarsıntısı ve inşa konusuna odaklanmak zorundayız. İşin bir yanına biz diğer yanında halk müziği var. Bu işin bir müeyyidesi olmalı. Anaokullarından başlanarak bu konularda eğitimler verilmeli. Bu düşünceyi tabana yaymalıyız. 1999 depremini yaşadım. 1 hafta eve giremedik, korktuk. 1 hafta daha sonra gündem normale döndü. Ivedi unutuyoruz. Bu toplantılar bu konuyu halka unutturmamak için yapılıyor. Topyekün bir halk meselesidir” diye konuştu.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum