İletişim Başkanı Altın'dan NATO'ya 'terörle mücadele' çağrısı: Gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz haberi

Altun, NATO Zirvesi öncesi Madrid'de İletişim Başkanlığı kadar düzenlenen "Bölgeselden Küresele NATO: Diyalog, Genişleme ve Beraberlik Paneli"ne görüntülü mesajla katıldı. Arkadaş ve müttefik İspanya'nın konut sahipliğinde gerçekleşen ve ittifakın 2030 stratejik konseptinin .

İletişim Başkanı Altın'dan NATO'ya 'terörle mücadele' çağrısı: Gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz haberi
28 Haziran 2022 - 19:01

Altun, NATO Zirvesi öncesi Madrid'de İletişim Başkanlığı kadar düzenlenen "Bölgeselden Küresele NATO: Diyalog, Genişleme ve Beraberlik Paneli"ne görüntülü mesajla katıldı.

Arkadaş ve müttefik İspanya'nın konut sahipliğinde gerçekleşen ve ittifakın 2030 stratejik konseptinin güncelleneceği tarihi NATO Zirvesi'nin marjında böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük sevinç duyduklarını gösteren Altun, 1952'de NATO'ya katılan Türkiye'nin hala ittifakın en büyük ikinci ordusuna sahip olduğunu hatırlattı.

Türkiye'nin geride kalan 70 takvim dönemde hem müttefiklerine enerjik desteği ayrıca de ittifaka sunduğu katkılarla NATO'nun vazgeçilmez bir parçası haline geldiğine dikkat çekici eden Altun, son yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kuvvetli ve vizyoner liderliğiyle yerli-ulusal savunma sanayisinde yapılan yatırımların Türkiye'nin bu konumunun bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Savunma sanayi alanında Türk mühendislerin emekleriyle ortaya çıkardıkları her eserin istikrarlaştırıcı bir aktör olan Türkiye'ye olduğu değin, parçası olunan NATO'ya da şiddet kattığını vurgulayan Altun, "asker halk müziği" olarak tanımlanan Türklerde "silah arkadaşlığı" kavramının özel yeri bulunduğunu söyledi.
Altun, şöyle konuştu:

"Tabanca arkadaşlığı sadece belirtilmiş bir zaman kapsamında belirli vazifeleri birlikte icra etmiş olmanın değil, bir karşılıklı paydanın, vefa duygusunun ve dayanışmanın tecessümü olarak anlaşılmalıdır. Türkiye'nin NATO'ya atfettiği önemi en iyi anlatan kavram da silah arkadaşlığı olabilir. öte yandan silah arkadaşlığı kavramının içine yalnızca zor durumda olan tabanca arkadaşınıza yardımcı olmak ya da birlikte hareket etmek yok, ihtiyacınız olduğunda tabanca arkadaşınızın yanınızda olması da girer. Üzülerek ifade etmeliyim oysa terörle çaba söz konusu olduğunda bir takım NATO müttefiklerimizin yanımızda olmadığı şehvetli, NATO'nun Türk milleti nezdindeki imajına ciddi anlamda hasar vermektedir.

Aynı şekilde NATO'nun en fazla terör saldırısına hedef olan ülkesi olarak terörle uğraş noktasında hem ittifakın ayrıca de müttefiklerimizin gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. Bu kapsamda PKK terör örgütünün propaganda, finansman ve militan devşirme faaliyetleriyle ciddiyetle çaba edilmesi gerekmekte, bu mücadele, örgütün Suriye kolu YPG ilk olarak almak üzere bütün uzantılarını kapsamalıdır. İlaveten ülkemizin kurumlarına sızarak, nihayet 15 Temmuz 2016 akşamı 251 masum insanımızı şehit eden ve yönetime el koymaya kalkan FETÖ ile mücadelede tatmin edici adımlar atılması bizim müttefikliğin gereği olarak gördüğümüz bir husustur."

"EN İYİ İSPANYOL DOSTLAR ANLAR"

Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin gösterdiği hassasiyeti en iyi İspanyol dostların anlayacağını ifade eden Altun, kimi devletlerin tersine İspanya'nın terörün acısını yaşadığını, teröristlerin çirkin yüzünü tıpkı Türkiye gibi gördüğünü anımsattı.

İttifaka 1982 yılında, 16'ncı üye olarak katılan İspanya'nın da Türkiye gibi on yıllar baştan başa NATO'ya büyük katkılar sağladığını gösteren Altun, ülkenin, NATO'nun görev operasyonlarında manâlı görevler üstlendiğini, Bosna Hersek ve Kosova'daki NATO misyonlarının yanı sıra Afganistan'daki NATO misyonuna da kayda değer katkılar sunduğunu vurguladı.
Fahrettin Altun, şunları kaydetti:

"Dost ve müttefik olarak gördüğümüz İspanya'nın hava savunmamız ilk kez almak üzere milli güvenliğimiz konusunda gösterdiği hassasiyeti de takdirle karşıladığımızı tasvir etmek istiyorum. Bu yaklaşımın 'güvenliğin bölünmezliği' ilkesiyle ahenkli olduğunu düşünüyoruz. İki Akdeniz ülkesi arasındaki bu yakın meslek birliğinin tüm müttefiklere misal olması gerektiğine inanıyoruz. İttifakımıza katılmak isteyen devletlerin de terörle mücadele konusundaki kararlılığımızı paylaşmasını istiyor, bu konuda zorunlu adımları gecikmeden atmalarını bekliyoruz. Zira NATO'nun değerlerini, müttefiklerin güvenliğini bütün anlamıyla içselleştirmemiş ülkelerin bir tam olarak ittifaka katkıdan çok zararı olacaktır."

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum