İlber Ortaylı: Nebati ile sadece muhalifler değil, kendi partisindekiler de alay ediyor haberi

Tarihçi Prof.

İlber Ortaylı: Nebati ile sadece muhalifler değil, kendi partisindekiler de alay ediyor haberi
23 Haziran 2022 - 12:12

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Bakan Nebati maliyecilerin şayet en kötüsü değil ama onunla alay edenler sadece muhalifler mi, kendi partisindekiler de alay ediyor, daha sonra da adamı oraya koyuyorlar, bu içten bir tutum mı? Yani sen birini “Bu benim bakanım” diye koyuyorsun, bırak muhalifleri kendi adamların en öncelikle onu iğneliyorlar ve ben bunu fazla ayıp buluyorum" diye konuştu.

GÜNCEL 23.06.2022 10:27 İlber Ortaylı: Nebati ile sadece muhalifler değil, kendi partisindekiler de alay ediyor

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel'nin açıklamalarının ve ekonomi politikalarının yalnızca karşı taraf kesimde 'alay konusu' olmadığını dile getirerek, "Kendi partisindekiler de alay ediyor, daha sonra da adamı oraya koyuyorlar, bu dürüst bir davranış mı? Yani sen birini “Bu benim bakanım” diye koyuyorsun, bırak muhalifleri kendi adamların en ilk olarak onu iğneliyorlar ve ben bunu fazla ayıp buluyorum" dedi.

İlber Ortaylı, Sözcü yazarı Ruhat Mengi ’nin sorularını yanıtladı. Mengi'nin 'hilefetin geri geleceği' iddialarının çıkmasına ilişkin sorusunu yanıtlayan Ortaylı, "Hilafet geri gelmez, çünkü hilafet Bohemia kristali gibidir, kırılır, gider. Kırıldığı yerden onu bir daha bitiştiremezsin, eski görünümü kaybolur. Porseleni bağlarsın, tınısı gider fakat kristali hiç bağlayamazsın. Hilafet kurumu zaten 20'nci yüzyılla birlikte işlevini yitirmiş bir kurum olduğu için kaldırılması Cumhuriyet'in iç ve dış politikasını kayda değer bir şekilde etkilemedi. Bundan daha sonra saltanat da gelmez, hilafet de gelmez, bunu herkes aklından çıkarsın" yanıtını verdi.

Ortaylı, Mengi ’nin “İktidarın Osmanlı hayranlığı var fakat Osmanlı'da var olan üretimi taklit etmediler. Türkiye üretmiyor, her şeyi dışardan aldığı için de iki yakası bir araya gelmedi” demesi üstüne de ekonomiye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"NEBATİ İLE KENDİ PARTİSİ DE ALAY EDİYOR"

"Yapamadı, yeni ekonomi politikası olmadı, kadrolarını iyi kuramadı, rekabeti kaldırdı, rekabetin kalkması fazla fena, 'Ben bu işleri şu kişilere vereceğim dersen' ve verirsen böyle olur işte. Bakan Bitkisel maliyecilerin ola ki en kötüsü değil fakat onunla alay edenler sadece muhalifler mi, kendi partisindekiler de alay ediyor, sonra da adamı oraya koyuyorlar, bu doğru bir davranış mı? Yani sen birini 'Bu benim bakanım' diye koyuyorsun, bırak muhalifleri kendi adamların en ilk önce onu iğneliyorlar ve ben bunu fazla ayıp buluyorum.

Doymuş ekonomi, adam geldiği gün felaketin üstüne yerleşik zaten, farkında olan yok, o diğer. Kaç lirayla devraldılar, yaklaşık olarak dolarla TL eşitti, değil mi, 20 yılda geldiğimiz yer kesin, Bitkisel'yi mi bekliyordu o yani. Her memlekette az yer alan iki tür adam vardır; birisi hariciye memurlarıdır, en önemlisi de maliye memurlarıdır. Hitler bile Almanya ekonomisi batık olduğu için kendisine önerilen maliyecinin tüm şartlarını kabul etmiştir. 'Emirleri sizden alırım, muavinim Yahudi'dir' dediğinde bile sesini çıkarmamıştır. Her memlekette bunların sayısı fazla azdır. Kıymetini bilmediğiniz vakit böyle başınız dertten kurtulmaz."

"CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY OLUR MUSUNUZ" SORUSUNA YANIT

Mengi'nin altılı masa ile ilgili "muhalefet, siyaset dışı bir aday gösterebilir" görüşünün çıktığını hatırlatarak, siyaset dışı aday denilince de Ortaylı'nın adının gündeme geldiğini vurgulaması üzerine, Ortaylı, "Altılı masadan kendilerinin görüntü birliğine varacağı bir aday çıkacağı konusunda şüphem var. Bazı konularda iyi bir birleşme, mesela seçim güvenliğini, tercih zamanı finansal politikaların denetimini sağlarlarsa, önemli bir teşkilatlanmayı başarırlarsa bence en mühim şey o" diye konuştu.

Ortaylı adaylık konusunda, "Tabii onlar lider. Fazla ağır bir mesuliyet bu, çok. aklı başında bir Türk entelektüeli, reisicumhur çağırırsa hangi partiden olursa olsun gider, onun davetine uyar, sonuna kadar ona danışmanlık yapar. Hepimiz gider yardım ederiz, bu vazifedir ama bilmiyorum gelen kişi tekrar hemşerilerini, kendi yandaşlarını filan kayırırsa memleketin artık buna tahammülü değil" dedi.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum