İkinci el otomobilde her 30 kişiden biri bunu yapıyor! Yüzde 25 zam bekleniyor… haberi

Milyonlarca araç sahibi ikinci el araba piyasasını yakından takip ederken fiyatların da aralıksız istikrarsızlık göstermesi hem alım yapanı hem de satış yapanı sıkıntılı ediyor.

İkinci el otomobilde her 30 kişiden biri bunu yapıyor! Yüzde 25 zam bekleniyor… haberi
23 Mayıs 2022 - 13:19

Milyonlarca araç sahibi ikinci el araba piyasasını yakından takip ederken fiyatların da aralıksız istikrarsızlık göstermesi hem alım yapanı hem de satış yapanı sıkıntılı ediyor. Ocak ve Şubat aylarını durgun geçiren ikinci el araba piyasasında, Mart ayının ikinci yarısından itibaren başlayan hareketlilik bayrama değin devam ederken, yerini durgunluk ve "stoklamaya" bıraktığı öğrenildi.

‘HER 30 KİŞİDEN BİRİ TİCARET YAPIYOR ’

Sıfır kilometre araçlardaki stok sorunlarının Eylül ayına dek devam edeceğine dikkat çeken ve fırsatçıların araba stokladığını gösteren Otomerkezi.net CEO'su Muhammed Ali Karakaş "Hemen ikinci el otomobil pazarında net olarak gördüğümüz koşul, belirtilen otomobillerin aralıksız stoklandığı ve bilinçli olarak fiyatlarının artırıldığı. Sene başından bu yanlamasına yüzde 20-25 bandında fiyat artışı yaşanırken; yükselen kur, miktar sorunları, jurnal kiralamadaki hareketlilik sebebiyle yaz aylarında da aynı oranda bir artışa tanık olacağımızı öngörüyoruz. İçinde bulunduğumuz atmosferde her 30 kişiden 1'i ticaret amacıyla ikinci el otomobil alıp satıyor" ifadelerini kullandı.

2

‘KİRALAMADAKİ ARTIŞ ARAÇ FİYATLARINA YANSIYACAK ’

İkinci eldeki son koşul hakkında dikkat çekici sağduyu ve değerlendirmelerde bulunan Muhammed Ali Karakaş sözlerine söyle devam etti:

"Özellikle ikinci el araba pazarında son dönemde gördüğümüz sahne, her 30 kişiden 1'inin tekrardan ikinci el araba araç alıp satmaya başlaması; bu şart özellikle büyükşehirlerde kendini gösteriyor. Yine kurumsal filo kiralama ihalelerinde, otomobillerin afaki fiyatlara satıldığını gözlemliyoruz. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında günlük ve bireysel kiralamalardaki artışın ikinci ele de bir yansıması olacak, Önümüzdeki 4 aylık süreçte Eylül ayına dek çip, kauçuk gibi esas hammadde ürünlerinin bulunamaması nedeniyle sıfır kilometre vasıta tedarikinde sıkıntılar yaşanacağını, enerji ve lojistik maliyetlerindeki artışla araba fiyatlarının artacağını öngörmekteyiz."

‘FİYATLARDA YÜZDE 20-25 ARTIŞ BEKLENTİSİ MEVCUT ’

İkinci el otomobil fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelere de yer veren Karakaş, "Yılbaşındaki kur ile bugünkü kur aralarında yüzde 15'lik bir artma olduğunu da göz önünde bulundurursak, ikinci elde fiyatların yüzde 20-25 bandında arttığını söyleyebiliriz. Yaz aylarında da aynı oranda fiyat artışlarıyla karşılaşacağımızı tahmin ediyoruz. Tüketiciler için artık en ayrıcalıklı dönem içinde bulunduğumuz günler." biçiminde konuştu.

‘İKİNCİ ELDE MANİPÜLATÖRLERE DİKKAT EDİN! ’

"İçinde bulunduğumuz bu dönemde fırsatçı ve manipülatörlerin bildiri platformlarında tekrar ortaya çıktığının altını çizmek istiyoruz; bir otomobilin değerini çoğaltmak için aynı birey göre pat diye fazla ilan girildiğini kesintisiz tespit ediyoruz. Tedarikteki kısıtlı durumun fırsatçılar göre kullanılarak bol bol araç stokladıklarını görüyoruz." diyen Karakaş, genel çerçevede, yaz aylarında tedarik problemleri ve günlük kiralamanın artışıyla araba fiyatlarının daha da yükseleceğini belirtti.

Karakaş "Dolayısıyla tüketicilerin Haziran ayının ilk yarısına kadar bir otomobil sahibi olmaya ziyafet ediyoruz. Tüketicilerin fırsatçılara uyarı etmesini, güven veren, kurumsal şirketlerden araba satın almasını tavsiye ediyoruz, çünkü bir ikinci el araba edinim maliyeti günümüzde fazla yüksek seviyelere ulaşmış durumda ve bundan böyle hata kabul etmiyor" dedi.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum