İBB: Yerebatan Sarnıcı'nın bir kısmına el konuldu, İBB'nin elindeki müzelerin tamamına el konulma ihtimali var - kars haber

İBB mülkiyetinde bulunan tarihi Yerebatan Sarnıcı antre yapısı ve Talat Paşa Konağı'na herhangi bir mahkeme kararı olmamasına karşın Vakıflar Genel Müdürlüğü göre el konulduğu bildirildi.

İBB: Yerebatan Sarnıcı'nın bir kısmına el konuldu, İBB'nin elindeki müzelerin tamamına el konulma ihtimali var - kars haber
30 Mart 2022 - 18:22

İBB mülkiyetinde bulunan tarihi Yerebatan Sarnıcı antre yapısı ve Talat Paşa Konağı'na herhangi bir mahkeme kararı olmamasına karşın Vakıflar Genel Müdürlüğü göre el konulduğu bildirildi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, İBB ’nin elindeki müzelerin tamamına el konulma ihtimali olduğunu söyledi.

AKTÜEL 30.03.2022 17:29 İBB: Yerebatan Sarnıcı'nın bir kısmına el konuldu, İBB'nin elindeki müzelerin tamamına el konulma ihtimali var Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkiyetinde yer alan tarihi Yerebatan Sarnıcı antre yapısı ve Talat Paşa Konağı'na herhangi bir mahkeme kararı olmamasına rağmen Vakıflar Genel Müdürlüğü kadar el konulduğu bildirildi. İBB yaşanan fiili durumu mahkeme taşıma kararı aldı.

İBB kadar restorasyon çalışmasında son aşamaya gelinen Yerebatan Sarnıcı girişi ile Talat Paşa Konağı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ’ne devredildi. Devirle birlikte yapılar, Galata Kulesi ve Taksim Gezi Parkı ’nda olduğu gibi adalet kararı olmadan İBB ’den alındı.

İBB Genel Sekreter Yarımcısı Mahir Polat, yapıların el değiştirmesine mazeret gösterilen vakıflar kanunu ve belediye mülkiyetinden alınan yapılarla ilgili izah etme yaptı. Vakıflar Kanunu ’nun mülkleri İBB ’den alacak yapıya ve ruha sahip olmadığını söyleyen Polat, uygulamanın tarihsel bilgiden yoksun olduğunu belirtti. Polat, Kültür varlığı olması şartı aranmasına karşın, yasaların yorumlanarak Yerebatan Sarnıcı giriş yapısı ve Talat Paşa Konağı ’nın mahkeme emri olmaksızın tapu müdürlüğüyle, Vakıflar Alan Müdürlüğü arasındaki yazışmayla İBB ’den alındığını açıkladı.

"TATBIK EL KOYMAYA DÖNÜŞTÜ"

Uygulamaların tarihi gerçeklikten uzak olduğunu söyleyen Polat, Talat Paşa Konağı devrinin yorumlamanın ötesine geçerek bir el koymaya dönüştüğünü söyledi. Uzun süredir aralıksız restorasyon çalışmasıyla ayakta tutmaya çalışılan Yerebatan Sarnıcı ’yla ilgili de aynı bir ihtimalin ortaya çıktığını belirten Polat, “Kararnamenin neyi hedeflediği ve kapsadığını kavramak olası yok. Fakat şunu söyleyebiliriz fakat; artık İBB ’nin diğer kamu kuruluşlarının elindeki tüm müzeler ani bir kararla devredilebilir durumdadır” diye konuştu.

"YEREBATAN SARNICI MİLLİ SARAYLAR KAPSAMININ DIŞINDA"

İstanbul ’da sıklıkla Yerebatan ’ın ‘saray ’ olarak anıldığını hatırlatan Polat, “kültür alanını yöneten dostlarımıza buradan çağrımızdır. Sarnıçla ‘saray ’ı karıştırmasınlar. Bunun gerçek adı Yerebatan Sarnıcı ’dır. Bizanslılar devrinde yapılmıştır. Dolayısıyla milli sarayların kapsamına alınacak bir statüde değildir. Umarım böyle bir tasarruf ve böyle bir başvuru formu olmayacaktır” dedi.

“UMARIM TUNUSLU HAYREDDİN PAŞA GİBİ OLMAZ"

İstanbul için tarihi önemdeki Yerebatan Sarnıcı önünde yorumlama yapan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “Yerebatan Sarnıcı'nın işleyişi nasıl etkilenecek ve ziyaretçi girişi nasıl olacak?” şeklinde soruya Polat, şu cevabı verdi:

“Yerebatan Sarnıcı'nın bir kısmını el konulmuş durumda. Restorasyon dahilinde da kullandığımız yapılar. Biz restorasyon sürecimizde bu alanları kendi programımız içinde değerlendirmeye devam ediyoruz. Biz Yerebatan Sarnıcı ’ndaki bu son gelişmenin süreci etkilememesini umuyoruz. Lakin daha önce başka yerlerde el koymalardan sonradan Tunuslu Hayreddin Paşa örneğinde olduğu gibi. İBB kullanıyordu. Vakıflar Genel Müdürlüğü burayı tahliye ettirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendi yaptığı binada kiracı olarak bile duramamıştı. Umarım Yerebatan da böyle bir süreci konuşmuyoruzdur.”

"DAVALARIN TAMAMI İBB'NİN MÜLKLERİNİ GERİ KAZANMASIYLA SONUÇLANACAK"

"Yasal teşebbüs olacak mı bu vakıfların devri kararına aleyhinde?" sorusuna ise Polat, şu yanıtı verdi:

"“Natürel bu tıpkı Gezi Parkı, Galata Kulesi ve öteki örneklerde olduğu gibi. hileli bir tatbik olduğundan tekrar mülkümüze iadesi istenecek. Uzun süreçli davalardır bunlar. Galata Kulesi gibi binanın bir vakıf kadar yapılıp yapılmadığını kanıt etmek çok basit. Duruşma süreçleri devam ediyor. Az Önce bilirkişilik raporları ve yerinde araştırmalar gibi süreçler de devam ediyor. Lakin hiç şüphemiz değil. Bu davaların tamamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeniden mülklerini geri kazanmasıyla sonuçlanacak.”

Polat, "Cumhurbaşkanlığının kararnamesinde İBB'ye ait yerlere el yatırma var diyebilir miyiz?" şeklindeki soruya, "Müzecilik geçmişi içerisinde en köklü müzeler, İstanbul'da ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ’ndeki müzeler. Dolayısıyla bizim uhdemizdeki kayda değer müzelerin tamamı bu kapsamda muhatap alınabilecek durumda" ifadelerini kullandı.

Polat, "Mali olarak müzelerin getirisi neydi? İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu kararnameyle beraber nasıl bir kayıp yaşayacak?" sorusuna ise şöyle cevap verdi:

"Esaslı bir kültürel miras restorasyonunda kullanacağımız kaynağın kaybı anlamına geliyor. Bu çünkü buralardan gelen gelirler İstanbul Büyükşehir Belediyesi kadar kentteki diğer kültür varlıkların onarımında kullanılıyordu. Son verilerde 1,6 milyon yıllık seyahatçisi vardı. Yeni sergi programıyla biz bu hedefi üç milyona çıkarmıştık… Galata Kulesi'ni biz kaybettiğimiz süre sadece yapıyı kaybetmedik. Oradan gelecek gelirleri de kaybetmiş olduk. İki yıldır Galata Kulesi'nden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir gelir kazanamıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne büyük hesaplı kayıplar yaratan alanlar durumunda."

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum