İBB akıllı sayaca geçiyor - kars haber

İBB, sayaçları uzakta okuyacak teknolojiyi hayata geçiriyor.

İBB akıllı sayaca geçiyor - kars haber
09 Mayıs 2022 - 12:47

İBB, sayaçları uzakta okuyacak teknolojiyi hayata geçiriyor. İSKİ, pilot bölgelerde başlayacak uygulamayla haziran ayından itibaren sayaç verilerine kablosuz haberleşme yöntemiyle ulaşacak. Bedensel sayaç okumalarda yaşanan sorunlar ortadan kalkacak. Su aboneleri için başlayacak uygulamaya, testlerin peşinde doğalgaz sayaçları da dahil edilecek.

AKTÜEL 09.05.2022 11:48 İBB akıllı sayaca geçiyor

Fiziki sayaç okumadaki sorunların aşılması için zeki sayaçları gündemine bölge İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), pilot bölgelerde ilk uygulamalara başlıyor. Pilot bölge olarak belirlenen Esenler ilçesi 15 Temmuz Mahallesi ’ndeki TOKİ Konutları ile Beykoz ilçesi Riva Mahallesi ’nde Düşler Vadisi Riva Ev Projesi ’ndeki faturalar bundan böyle uzaktan okunacak.

Esenler ’de 2 bin 124, Beykoz ’da bin 500 konutta Haziran ayından itibaren projeye başlanacak. Sistemin devreye girmesiyle birlikte İBB personel ve maliyet açısından önemli tasarruf ve verimlilik sağlayacak.

2022 ’DE 20 BİN AKILLI SAYAÇ

Teknolojiyi hizmetlerine intibak ilkesiyle akıllı sayaç alt yapısını hayata geçirdiklerini kaydeden İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, 2022 yılında toplam 20 bin adet akıllı sayaca geçişi tamamlamayı planladıklarını paylaştı. İstanbul genelinde açıklanmış noktalarda test çalışmaları yaptıklarını aktaran Mermutlu, “Zeki sayaç projesiyle her ay abonenin konutuna gitgide artarak gerçekleştirdiğimiz okuma işlemlerini uzak yapabileceğiz. Yine açma-kapama gibi işlemleri de uzakta gerçekleştirebileceğiz. Keza İstanbullulara tüketim değerleri ile ilgili de hemen olan veri sunabileceğiz. Bütün bunları gerçekleştirirken hem zamandan ayrıca de maliyetlerden ciddi bir tasarruf da sağlayacağız. Şu lahza test aşamasındayız. Bereketli olduğu takdirde İstanbul geneline yayılmasını hedefliyoruz” dedi.

VERİLER UZAK ALINACAK

İBB iştiraki İSTTELKOM ’un telekomünikasyon altyapı kısmını üstlendiği projede, LoRaWAN teknolojisi kullanılıyor. ’LoRaWAN ’ haberleşme sistemini sayaç okuma, açma, kapama gibi işlemler uzak kontrollü bir şekilde yapılacağı aktaran İSTTELKOM AŞ Genel Müdürü Yücel Karadeniz, proje doğru saha iş gücü maliyetlerinde tasarruf elde ederek ekonomik katkılar sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

LORAWAN HAKKINDA

LoRaWAN(Uzun Menzilli Geniş Alan Ağı) verilerin uzak mesafeye, çift yönlü, açık kaynak, güvenilir, düşük baskı tüketimi ve maliyetle aktarılmasını karşılayan kablosuz IoT haberleşme teknolojisidir. Radyo frekans aralıklarını kullanan LoRa, açık alanda 15 km ’ye kadar mesafede bağlantı kurabilirken, direk noktada bağlı cihazlar 8 yıldan 15 yıla değin sorunsuz olarak iletişimi sürdürebilmektedir.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum