Hüseyin Çelik'ten dikkat çeken açıklama: AK Parti'nin de hellalleşmesi lazım

Siyasette, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'hellalleşme' adımı ve yüzde 50+1 tartışması devam ediyor.

Hüseyin Çelik'ten dikkat çeken açıklama: AK Parti'nin de hellalleşmesi lazım
25 Kasım 2021 - 15:50

Siyasette, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'hellalleşme' adımı ve yüzde 50+1 tartışması devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "helalleşme" mesajı hakkında, "Ey Kılıçdaroğlu sen önce git, benim başörtülü bacılarımdan özür dile" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, yüzde 50+1 tartışmalarıyla ilgili ise "O konuda değişikliğe giderse parlamento gider" açıklamasını yapmıştı.

AK Parti'nin kurucularından ve eski bakan Prof. Dr. Hüseyin Çelik, katıldığı programda keza Kılıçdaroğlu'nun açıklamasını hem de yüzde 50+1 ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çelik'in açıklamasından satır başları:

KILIÇDAROĞLU'NUN 'HELALLEŞME' AÇIKLAMASI

Bu büyük bir cesaret gerektiren açıklamaydı. Kemal Kılıçdaroğlu, geçmişte benim çok tartıştığım, cevap verdiğim bir insandır. Kılıçdaroğlu, genel başkan olduğundan beri, laiklik, kemalizm, başörtüsü üzerinden siyaset yapmıyor.
Bu manâlı bir şeydir. CHP de ayakları zemine basan real bir zemine indi.

Tayyip Bey'in Dersim meselesinde devlet adına özür dilemesi ne değin saygı değerse ancak bunun sorumlusu CHP'idi. Kırılan gönülleri bu şekilde tamir etmezsek bir yere varamayız. CHP de geçmişinde büyük hatalar yaptı. Bütün Cumhuriyet dönemi boyunca biz gayrimüslimlere, Kürtlere, Alevilere acımasızlık etmişiz. Osmanlı döneminde bu halk daha rahattı.

"CHP BİR ŞEYİ IÇTEN YAPTIĞI SÜRE BUNA YANLIŞ DENMEZ"

Biz başkalarına sabır etmezsek hatalı olur. CHP bir şeyi doğru yaptığı vakit buna yanlış denmez. Bizim sıkıntımız, siyasi rekabeti husumet zemininde yapıyoruz. Eğer siyasi rekabeti husumet üzerine inşa ederseniz o memlekette hiçbir şey olmaz. Parti genel başkanların birbirine saç başa girdiği bir ülkede sokaktaki vatandaşa farklılıklara katlanma edin diyebilir misiniz?

"ÖTEKİLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ"

- Dindar siyasetçilerin son 20 yılda oluşan mağduriyetlere ilişkin helalleşme yapması gerektiğine inanıyor musunuz?

Ona da inanıyorum. Biz AK Parti'yi kurarken biz ötekiydik, ötekileştirilmiştik. Bizi asker, medya, adalet ötekileştirmişti. Biz mağdur ve mazlumduk. İslami prensip şudur: Mağlupken zelil olmamak, galipken acımasız olmamak esastır. Bizim şimdi öteki gibi maalesef bir derdimiz yok, ötekileştirmeye devam ediyoruz. O vakit mağluptuk, hemen galibiz. Şampiyon olanlar fazla daha şefkatli, merhametli, yaklaşmak zorundadır. Eskiden 'dinci' tabiri kullanıldığı vakit benim fazla zoruma giderdi. Fakat şu an böyle bir tabire inanıyorum. Dindar, kendi dini için icabında dünyasını feda eden adamdır, dinci ise kendi dünyası için çok sıcacık bir şekilde dinin feda eden adamdır. Siyasetçi ise dinini yığın yığın siyaset için kullanır. Dini terminoloji üzerinden siyaset yaparsanız dine zarar verirsiniz. AK Parti'yi kurarken bu konuda fazla hassastık. AK Parti'nin en keskin vasfı milletin partisi olmasıydı. Parti devletleşirse devlet de partileşirse orada vahim bir koşul vardır. 1950'deki seçimi kaybettiğinde CHP, devletin kendisiydi. Hemen CHP, devlet partisi olma görüntüsünden kurtulmaya çalışırken AK Parti'nin milletin partisi olmaya devam etmesi gerekli.

"50+1 MHP'NİN TAYYİP BEY'E TUZAĞIYDI"

Partili Cumhurbaşkanı işine girdiğiniz vakit Cumhurbaşkanı, partili olunca vali de partili olur. Vali, Cumhurbaşkanı'nın ildeki temsilcisidir. Sahiden bu 50+1 MHP'nin Tayyip Bey'e bir tuzağıydı. Tayyip Bey'in bir siyasetçi olduğu herkesçe aşina bir şeydir. Tayyip Bey, 'ismet' sıfatına, haşa Peygamber sıfatına sahip biri yok. Cumhurbaşkanı başkası de olsa, bu hareketin lideri hiç değişkenlik değil ki Recep Tayyip Erdoğan'dır. AK Parti'nin de hellaleşmesi lüzumlu.


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum