Hıdır Aslan 'ın fotoğrafını paylaşan SOL Partili ilçe başkanı Güzel'in 8 yıl hapsi istendi - kars haber

Türkiye ’de idam edilen son birey olan Hıdır Aslan ’ın fotoğrafını paylaştığı için ‘zincirleme olarak terör örgütü propagandası ’ yapmakla suçlanan SOL Parti Keçiören İlçe Başkanı Murat Hoş'in 8 yıl 9 ay hapsi istendi.

Hıdır Aslan 'ın fotoğrafını paylaşan SOL Partili ilçe başkanı Güzel'in 8 yıl hapsi istendi - kars haber
29 Mart 2022 - 13:44

Türkiye ’de idam edilen son birey olan Hıdır Aslan ’ın fotoğrafını paylaştığı için ‘zincirleme olarak terör örgütü propagandası ’ yapmakla suçlanan SOL Parti Keçiören İlçe Başkanı Murat Hoş'in 8 yıl 9 ay hapsi istendi.

AKTÜEL 29.03.2022 12:42 Hıdır Aslan ’ın fotoğrafını paylaşan SOL Partili ilçe başkanı Güzel'in 8 yıl hapsi istendi Abone Ol google-news

SOL Parti Keçiören İlçe Başkanı Murat Güzel hakkında, Türkiye ’de idam edilen son birey olan Hıdır Aslan ’ın fotoğrafını paylaştığı için ‘zincirleme olarak terör örgütü propagandası ’ yaptığı gerekçesiyle 8 sene 9 avuç içi dek hapis cezası istemiyle dava açıldı. Savcı, paylaşımdaki şahısların Devrimci Yol üyesi olduğunu belirtirken Güzel ’i Kurtuluş Hareketi ’nin propagandasını yapmakla suçladı.

Hoş hakkında, sosyal ağ paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘terör örgütü propagandası ’ suçlamasıyla soruşturma açılmıştı. Güzel ’e, 12 Eylül ’de idam edilen Mustafa Özenç, İlyas Has ve Türkiye ’de idam edilen son kişi olan Hıdır Aslan ’ın fotoğraflarını sosyal ağ hesabında niçin paylaştığı sorulmuştu. Hoş ’e, 4 Kasım 2014 ’te yaşamını yitiren 68 kuşağının gençlik hareketi liderlerinden Nasuh Mitap ’la ilgili paylaşımına ilişkin de sorular da yöneltilmişti.

1 YIL 3 AYDAN 8 YIL 9 AVUÇ IÇI KADAR HAPİS İSTEMİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Güzel hakkındaki soruşturmayı tamamladı. Hazırlanan iddianamede, Güzel ’in, ‘zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yaptığı ’ iddiasıyla 1 yıl 3 aydan 8 yıl 9 avuç içi değin hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Savcı, Güzel ’in paylaşımlarındaki Hıdır Aslan, İlyas Has, Mustafa Özenç, Nasuh Mitap ’ın Devrimci Yol üyesi olduğunu açıkladı, fakat iddianamede Devrimci Yolu yok Kurtuluş Hareketi ’ni anlattı.

Savcı, iddianamesinde önce 68 kuşağı gençlik hareketinin öncü isimlerinden Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı, Hüseyin Cevahir gibi isimlerin kurduğu THKP-C ’den bahsetti, daha sonra da bu hareketin devamı olarak Kurtuluş Hareketi ’ne yer verdi. İddianamede, Kurtuluş Hareketi ve onun gençlik yapılanması olarak gösterilen Dev-Lis ’in yaptığı eylemlerden bahsedildi. Savcı, Sosyalist Demokrasi Partisi ’nin (SDP) de Kurtuluş Hareketi ’nin devamı olduğunu kaydetti.

İddianamede, Kurtuluş Hareketi ’nin ve onun devamı olan yapıların PKK ile bağlantısı olduğunu da ileri sürdü.

Savcı, 20 sayfalık iddianamesinin 19 sayfasında THKP-C ve onun devamı olarak Kurtuluş Hareketi ’ni anlattı. İddianamenin yarım sayfalık bölümünde ise Güzel ’in paylaşımları yer aldı. Savcı, iddianamede Hoş ’in savunmasından sadece 11 kelimeye ver vererek, “Şüphelinin alınan ifadesinde, hesabın kendisine ait olduğunu, paylaşımları retweetleyerek paylaştığını, suç işleme kastının bulunmadığını belirterek suçlamaları reddetmiş ise de savunmasının suçtan kurtulmaya karşın olduğu, yukarıda anlatıldığı şekilde gerçekleşen bütün eylem ve delillerin terör örgütü propagandası suçunu oluşturduğu yukarıdaki delillerden anlaşılmakla…” dedi ve Güzel ’in cezalandırılmasını istedi.

'BİRÇOK ARKADAŞIMIZA ESKİ PAYLAŞIMLARI ÜZERİNDEN DAVA AÇMAYA ÇALIŞIYORLAR'

SOL Parti Ankara İl Yöneticisi Mert Ünal, Hoş'e açılan soruşturmayı değerlendirdi. Ünal, Mahir Çayan ’ı andıkları için daha önce de soruşturmalar açıldığını anımsatarak, “Bugün onlardan bir tanesini yaşıyoruz. Gerçekte başka bir yöntemi kullanarak yapıyor. Çoğu arkadaşımızın, Keçiören İlçe Başkanımıza olduğu gibi geriye doğru gidilerek, geçmişte yapmış olduğu sosyal ağ paylaşımları üzerinden soruşturma ve dava açmaya çalışıyorlar” dedi.

Güzel, emniyette verdiği ifadesinde, paylaşımları kabahat dağlamak amacıyla yapmadığını ve laf konusu paylaşımların ifade özgürlüğü zarfında olduğunu belirtmiş ve “Kaldı ama bu paylaşımlar, kamuoyuna açık, binlerce insanın ulaşabileceği, bununla beraber beğenerek paylaşımda bulunulan fotoğraflardır” demişti.

ANKA

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum