Hiç çalışmayan ve emekli olmak isteyen kadınlar dikkat! 2160 gün primle annelere erken emeklilik fırsatı... - kars haber

Erken emeklilik konusu kadın, erkek her birey tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Hiç çalışmayan ve emekli olmak isteyen kadınlar dikkat! 2160 gün primle annelere erken emeklilik fırsatı... - kars haber
09 Mayıs 2022 - 12:45

Erken emeklilik konusu kadın, erkek her birey tarafından ilgiyle takip ediliyor. Milyonlarca bayan ne süre emekli olacağını merak ederken konuyla ilgili hesaplamalar yapıyor. Emeklilik için prim, yıl ve yaş şartı bilindiği üzere istenen ilk şartlar arasında bulunuyor. Yani bir yerde çalışmak veya söz konusu primleri ödemek gerekiyor. Lakin hiç çalışma imkanı olmayan ev kadınları da düzenlemeye kadar emekli olabiliyor. İşte kadınlar için erken emeklilik yöntemi...

EV KADINLARI ÇALIŞMADAN EMEKLİ OLABİLİYOR!

Evlenen kadınlar sigortadan sonra yaptıkları doğumlar için borca girme yaparak erken emekli olabiliyor. Ayrıca 6 yıl (2160 gün) prim kazanıyor. Doğum borçlanmasından yararlanabilmenin şartları ise merak ediliyor. Bazı bayan çalışanlar doğum yapmasının gerisinde çocuklarının bakımı için iş hayatından uzakta kalabiliyor. Bu sebeple prim gün sayıları daha az kalıyor, emeklilikleri ise gecikmiş oluyor. Yasalarımız gereği bu duruma çözüm için doğum borçlanması hakkı veriliyor.

KURUM AYRIM ETMEKSİZİN BÜTÜN KADIN ÇALIŞANLAR YARARLANABİLİYOR

Kurum fark etmeksizin bütün bayan çalışanlar, yani SSK'lı olan kişiler, kendi işini yapan Bono-Kur'lular ve memur olan anneler doğum borçlanması yapabiliyor. İsteğe emrindeki sigorta ödeyerek Bono-Kur'lu olanların da doğum borçlanması imkanı bulunmakta. Ama borçlanma edebilmek için doğumların birincil sigortalı olunan tarihten daha sonra gerçekleşmesi gerekmekte. bununla beraber çocuğun sağ olması da gerekiyor. Doğmasının peşinde bir müddet yaşamış çocuklar için yaşadığı zaman dek borçlanma yapılabiliyor.

Adi koşullarda emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmıyor. Anneler eğer staj başladığı tarihten sonra doğum yapmışlarsa bu doğumları borçlanarak erken emeklilik imkanı elde edilmekte.

DOĞUMDAN DAHA SONRA ÇALIŞILDIYSA...

Borçlanma yapılması için o sürelerde çalışılmaması gerekmekte. Yani primlerinin ödenmemiş olması gerekiyor. Fakat eğer doğumdan sonradan çalışmaya başladıysanız, o süreleri borçlanamazsınız. Her çocuk için 720 gün, yani 2 yıl prim kazanılıyor. Çocuğun doğumundan sonraki 2 yıl çalışılmamışsa, bu zaman borca girme ile kapatılabiliyor ve primler emeklilik hesabında kullanılabiliyor.

Hem kadınlar doğum sonrası çalışmadıkları günlerin primlerini toplu olarak hizmet süresine ekletebiliyor. Bu sayede 3 çocuğu olan bir anne 6 yıllık, yani 2160 günlük primi çalışmadan ödeyip emeklilik hesabında bunu kullanabiliyor.

EMEKLİLİK ERKENE ÇEKİLİYOR MU?

Senesini ve yaşını doldurmuş bir annenin primi eksikse bu süreleri çalışarak halledebiliyor. Örnek olarak 2160 gün primi eksikse ve 3 doğumu varsa 6 yıl çalışıp prim ödemesi gerekmekte. Ama doğum borçlanması ile birlikte 6 yıllık primi toptan öder ve 6 yıl beklemeden emekli olabilir. Bunun haricinde doğum borçlanması işe giriş tarihini veya yaş şartını geri çekmemekte.

Tatbik için başvurunun emeklilik yaşının dolmasına kısa vakit önce yapılması daha yerinde olur. Çünkü bu tarihe dek çalışıp prim tamamlanabilmektedir. Lakin her yıl ödeme tutarı artmaktadır. Eğer daha eksik para ödemek istiyorsanız daha erken ödeme yapabilirsiniz.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum