'Helikobakter' tedavi edilmezse mide kanserine yol açabiliyor

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Tunç, "Midede yanma, yanma, hazımsızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan Helicobacter, tedavi edilmediği takdirde mide kanserine neden olabilir."

'Helikobakter' tedavi edilmezse mide kanserine yol açabiliyor
05 Ağustos 2022 - 11:57
‘Helikobakter’ tedavi edilmezse mide kanserine yol açabiliyor, En son ajansdan gelen bilgilere göre: İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Tunç, "Midede yanma, yanma, hazımsızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan Helicobacter, tedavi edilmediği takdirde mide kanserine neden olabilir."
Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Tunç, tedavi edilmediği takdirde mide kanserine neden olan helikobakter bakterisi hakkında bilgi verdi ve uyardı. Dr. Tunç, "Helicobacter öncelikle bir mikroptur, bir bakteridir. Mide-bağırsak yolunda ve çoğunlukla midede yaşayan ve uzun süre kaldığında kronik rahatsızlığa neden olan bir bakteridir. Bazı kişilerde gastrit belirtileri ortaya çıkabilmektedir." Yanma, yanma, hazımsızlık gibi semptomlar da eşlik edebilir. Daha sonraki aşamalarda mide ülserine neden olabilir. Mide ülserine bağlı mide ağrısı, bulantı ve kusma gibi şikayetlere neden olabilir. Helicobacter tamamen tedavi edilmezse. , mide kanserine neden olabilir.. Helicobacter Teşhisi Helicobacter antijeni ve antikorunu dışkıda ve kanda ölçebiliriz, bunlar basit yöntemlerdir. Diğer bir yöntem ise doğrudan endoskopik olarak helikobakter bakteri varlığının izole edilmesidir. Bu en garantili yöntemdir. Diğer bir yöntem ise bu helikobakterlerle üre nefes testidir. kolayca teşhis edilebilir. Helicobacter tedavisi biraz zordur ve uzun süreli tedavi gerektirir. Antibiyotik direnci yaygındır. Helicobacter'i bazen ikili, bazen üçlü antibiyotiklerle iki hafta, üç hafta, bir ay, bazen daha uzun süre kullanmak gerekebilir. Helicobacter zamanla çoğalabilir. Ailede birden fazla kişinin başına gelebilir, bazen bazı kişilerde hiç belirti görülmeyebilir, bazı kişilerde ise daha önce bahsettiğim belirtiler olabilir. Bu anlamda yukarıdaki belirtilerden bir veya daha fazla şikayeti olan kişiler mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır.
‘Helikobakter’ tedavi edilmezse mide kanserine yol açabiliyor

Geniş bir şekilde, ‘Helikobakter’ tedavi edilmezse mide kanserine yol açabiliyor başlıklı ajandan gelen haberin bilgisi verildi. Buna benzer daha fazla haberlere aşağıya kaydırarak görebilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum