HDP'nin kapılmasıyla ilgili davada yeni gelişme

Başsavcı Şahin, HDP'nin 5 Kasım'da yazılmış ön savunmasını Yüksek Mahkemeye vermesinin arkasından davaya ilişkin başlıca hakkındaki görüşünü tamamladı. Başlıca hakkındaki görüşünü Anayasa Mahkemesine sunan Şahin, iddianamedeki görüşlerini ve HDP'nin kapatılması ta.

HDP'nin kapılmasıyla ilgili davada yeni gelişme
29 Kasım 2021 - 18:15

Başsavcı Şahin, HDP'nin 5 Kasım'da yazılmış ön savunmasını Yüksek Mahkemeye vermesinin arkasından davaya ilişkin başlıca hakkındaki görüşünü tamamladı.

Başlıca hakkındaki görüşünü Anayasa Mahkemesine sunan Şahin, iddianamedeki görüşlerini ve HDP'nin kapatılması talebini tekrarladı.

Başsavcılık göre yapılan basın açıklamasında, "HDP'nin temelli kapatılması talebiyle açılan davaya ilişkin olarak özet olarak, sanık partinin ön savunmasında açıklanmış itiraz ve taleplerin reddi, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne tutarsız eylemlerin odağı haline geldiği görünüşe göre HDP'nin temelli kapatılması, partinin kapatılmasına demeç, faaliyet ve eylemleriyle neden olan iddianamemizde açık kimlik ve üyelik bilgileri ile partideki görevleri belirtilmiş şahısların temelli olarak kapatılmaya ilişkin kararın Devlete Ait Gazete'de yayımlanmasından itibaren beş yıl süreyle bir başka siyasi partinin kurucusu, yöneticisi, deneticisi ve üyesi olamayacaklarına karar verilmesi istemlerini taşıyan başlıca hakkındaki görüşümüz Anayasa Mahkemesine sunulmuştur." denildi.

IŞLEM NASIL İŞLEYECEK?

Bundan sonra, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığnın hakkındaki görüşü, HDP'ye gönderilecek, parti başlıca hakkındaki savunmasını hazırlayacak.

daha sonra belirlenecek bir tarihte Başsavcı Şahin sözlü yorumlama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Tüm bu aşamalarda istenebilecek ek süre taleplerini de Anayasa Mahkemesi değerlendirecek.

Bu sürecin gerisinde, davaya ilişkin data, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve davalı HDP, ilave kanıt ya da yazılmış ek savunma verebilecek.

Raporun, Yüksek Duruşma üyelerine dağıtılmasının arkasından Başkan Zühtü Arslan, toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

15 ÜYENİN 10'UNUN OY ÇOKLUĞUYLA KARAR VERİLEBİLECEK

HDP hakkındaki kapatma davasını, 15 kişiden oluşan Tüzük Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Tüzük'nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına ya da dava konusu fiillerin ağırlığına kadar devlet yardımından kısmen veya adamakıllı mahrum bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3'te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10'unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda bahşedilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye beyanat edilecek ve Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Tüzük Mahkemesinin, siyasi yasaklanmış istenen partililerin, beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde bu kişiler, belirlenmiş kararın Devlete Ait Gazete'de gerekçeli yayımlanmasından başlayarak 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve denetimcisi olamayacak.

AA

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum