Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati: Düşük faiz politikamızda kararlıyız

Hazine ve Maliye Bakanı Yardımcısı Dr.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati: Düşük faiz politikamızda kararlıyız
26 Kasım 2021 - 10:01

Hazine ve Maliye Bakanı Yardımcısı Dr. Nurettin Nebati, twitter hesabı üzerinden ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu. Bitkisel, "Düşük faiz politikamızı her uygulamaya yeltendiğimizde kuvvetli bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu gerçekte kararlıyız" dedi. Büyüyen döviz kuruna ilişkin olarak ise Nebati, TL üzerindeki manipülatif atakların ekonomiye ciddi zararlar vermeyeceğini savundu.

Küresel salgın dolayısıyla tedarikte sorunlar yaşandığına da dikkat çeken Bitkisel, düşük faizin salgının yol açtığı talep enflasyonunu eksilmek için gerekli olduğuna muhabere etti.

Nebati, düşük faiz avantajıyla birlikte ihracattan elde edilen gelirin, ithalatta en büyük girdi olan enerji, hammadde ve ara malı yatırımlarında kullanılacağını söyledi.

Bakan Yardımcısı Nebati şu paylaşımlarda bulundu:

Türkiye Ekonomi Politiğini bütün ezber ve ön kabullerimizi bir yanlamasına bırakarak, bilimsel veriler ışığında netleştirelim ve data karmaşasını ortadan kaldıralım. Türkiye ekonomisini sadece döviz kurunu baz alan bakımlı perspektif yerine büyük bir pencereden değerlendirmemiz gerekiyor.

1-) Yalnızca faiz ve döviz kuru ikilisini esas bölge bir makro ekonomik yaklaşma yerine düşük faiz yüksek üretim hacmine dayanan esas politika ekseninde yüksek istihdam, yüksek ihracat, düşük cari açık ve düşük dış borç hedeflenmektedir.

KUR BASKISINI AZALTACAĞIZ

2-) Düşük faiz avantajı ile birlikte ihracat artışından elde ettiğimiz geliri ithalatımızın en büyük kalemleri olan enerji, hammadde ve ara malı yatırımlarına yönlendireceğiz. Bu sayede ayrıca enflasyon üzerindeki kur baskısını azaltacağız hem de istihdamın artmasını sağlayacağız.

3-) Yakın idareli sürece baktığımızda 2019 yılında Çin ’de başlayan Kovid-19 salgınına rağmen, IMF'ye tarafından, 2020 yılında G20 ’de büyüyebilen iki ekonomiden birisiyiz. Ama herkesin bildiği gibi ekonomimizin en büyük sorunu cari açıktır. Bu da bizi defalarca dış borca bağımlı tutmuştur.

ENFLASYON KÜRESEL ÇAPTA YAŞANIYOR

4-) Küresel salgın sonucu miktar zincirlerinin aksadığı bir dönemden geçmekteyiz. Bu şart küresel çapta emtia, enerji ve navlun fiyatlarının yanına varılmaz pahada oranlarda işlem görmesine niçin olmuştur. Yani enflasyon yalnızca ülkemizde yok, küresel çapta ortaya meydana çıkan dönemsel bir sorundur.

5-) Mevcut piyasa koşullarında politika faizinin enflasyonun altında tutulmasında herhangi bir sorun yoktur. Talep enflasyonunu azaltmak için faizlerin arttırılması gerekirken, küresel salgının neden olduğu arz enflasyonunu eksilmek için faizlerin düşürülmesi gerekmektedir.

6-) Düşük faiz politikamız sonucu TL ’ye yapılan manipülatif ataklar ekonomimize önemli zararlar veremez. Mesela; bankacılık sektörünün anapara tatminkarlık oranı yasal ve gaye oranın epeyce üzerindedir. Bunun yanına bankacılık kredilerinin geri dönüşlerinde hiçbir sıkıntı yoktur.

7-) Son kur atağında reel sektörde türbülanslar yaşansa da ekonomimiz tüm gücünü korumaktadır. Nitekim yeni kurulan şirket sayısı geçen yıla tarafından artarken, kapanan ya da konkordato duyuru eden şirket sayısı azalmaktadır. Karşılıksız çıkan çek oranları da tarihi dip seviyesindedir.

8-) 2013 ’cilt beri düşük faiz politikamızı her uygulamaya yeltendiğimizde dinç bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu gerçekte kararlıyız.

9-) Milletimizin bağımsızlığı için verdiğimiz mücadelede olduğu gibi, bugün de Milletimiz ile elbirliği içinde ekonomimizin bu serbest mücadelesinden de Allah ’ın izni ile zaferle ayrılacağız.

10-) Bu politikamıza karşın manipülatif kur ataklarının olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bunlarla mücadelede, tüm kesimlerin, bize dikte edilmiş “yüksek faiz, düşük enflasyon” politikasının yanlışlığını yapısal cari açık veren ülkemiz özelinde tekrar değerlendirmelerini öneriyorum.

11-) Neticede, pandemi sonrası dönemde de ülkemiz genç nüfusu, kalifiye işgücü, modern lojistik altyapısı, artan teknolojisi ve düşük faiz ortamı gibi birçok cazip yatırım olanaklarıyla istikrarlı bir şekilde kalkınmasını sürdürecek ve artı ayrışmaya devam edecektir.

1sds

2gfhjj

3hgjk

4ghhjk


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum