Haklara müdahaleye ihlal kararı haberi

GÜNCEL 25.05.2022 06:30 Eylem yapma hakkının engellenmesi ve siyasi parti üyelerinin örgütlenme özgürlüğüne yönelik müdahalenin ulaştığı ebat tüm bunları gözler önüne serer nitelikte.

Haklara müdahaleye ihlal kararı haberi
25 Mayıs 2022 - 06:10

GÜNCEL 25.05.2022 06:30 Haklara müdahaleye ihlal kararı

Eylem yapma hakkının engellenmesi ve siyasi parti üyelerinin örgütlenme özgürlüğüne yönelik müdahalenin ulaştığı ebat tüm bunları gözler önüne serer nitelikte. Milletlerarası ve ulusal mahkemelerinin, buluşma ve davet yürüyüşlerine yönelik müdahaleye ilişkin verdiği ihlal kararları, yurttaşlara karşın baskının kanıtı.

Ülkede eylem gerçekleştirmek yasaklanır ve ses çıkaranlar gözaltına alınıp cezalandırılırken Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ise bunlara karşı hak ihlali kararları veriyor. AİHM, 4+4+4 mitingine gitmek isterken gözaltına alınan Eğitim Sen üyelerinin yaptığı başvuruda adalet ihlaline hükmetti. KESK üyelerinin 4+4+4 Eğitim Yasa Tasarısı ile Millet Görevlileri Sendikaları Yasa Tasarısı ’nın geri çekilmesi talebiyle 28 Mart 2012 ’de Ankara ’da gerçekleştireceği merkezi mitinge Adana ’dan bulunma isteyen 22 Eğitim Sen üyesinin yolda gözaltına alınmasına ilişkin AİHM ’ye yapılan tatbik sonuçlandı. Mahkeme başvuruda bulunan eğitim emekçilerinin serbest ve güvenlik hakkı ile toplanma ve örgütlenme özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verdi.

Duruşma, gözaltına alınanların kimlik tespitleri yapılmasına rağmen sabahleyin 4.50 ’ye değin gözaltında tutulduğuna dikkat çekerek kararında “Kimliklerinin belirlendiği saat 4.50 ’den sonradan gözaltında tutulmalarını gerektirecek hiçbir şey yoktu. Belli Başlı amacın onların gösteriye bulunma için Ankara ’ya gitmelerini engellemek olduğunu açıkça ortaya koymuştur” ifadelerine yer verdi.

KÖTÜ MUAMELE YASAK

Anayasa Mahkemesi (AYM) de 2015 ’te İzmir ’de ‘laik, bilimsel ve asıl dilde eğitim ’ talebiyle düzenlenen eylemde polis müdahalesiyle yaralanan Nuray Zencir için yargı ihlali kararı verdi. Alevi örgütleri, Birleşik Haziran Hareketi, Eğitim-Sen ’in çağrısıyla 2015 ’te ‘laik, bilimsel ve esas dilde eğitim ’ talepli eylem ve mektep boykotu düzenlendi. Eyleme, polis gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. En a 40 birey darbedilerek gözaltına alındı. Müdahaleye maruz kalan Nuray Zencir, 2018 ’de AYM ’ye başvurdu. Yüksek mahkeme, polisin orantısız güç kullanması sonrası insan onuruyla bağdaşmayan muamele yasağının bedensel boyutuyla ihlal edildiğini belirtti. Keza etkili soruşturma yapılmayarak da yöntem boyutu ile ihlal tespiti yapıldı. Bu durumdan polis ve soruşturma yapmayan savcılık makamı sorumlu tutuldu. Zencir ’e 90 bin TL manevi tazminat ödenecek.

KARŞI OY

ÖTE YANDAN Yüksek Mahkeme başvuruyu toplantı ve ağırlama yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiği yönünden incelemeye ise lüzum görmedi. Duruşma heyetindeki Engin Şimşek bu karar için aleyhte oy kullandı. Şimşek aleyhinde oyunda, “Kuvvet içermeyen bir toplantıya baskı kullanarak müdahalede bulunmak, anayasal ve demokratik haklarını kullanırken vatandaşların kararsızlık yaşamasına ve caydırıcı etkilere maruz kalmasına neden olacaktır” dedi.

Görüşme ve ziyafet yürüyüşleri kanununun uygulanmasına dair yönetmelikte, buluşma yeri ve eğlence yürüyüşü güzergahının belirlenmesinde ölçüt değiştirildi. Devlete Ait Gazete ’de dünkü sayısında yayımlanan ve laf konusu yönetmelikte değiştirme yapan İçişleri Bakanlığı yönetmeliğiyle genişlemeye gidildi. Düzenlemeyle, toplantı yeri ve gösteri yürüyüşü güzergahının belirlenmesinde "vatandaşların günlük yaşamını zorlaştırmama" kriteri, "vatandaşların jurnal yaşamını aşırı ve katlanılamaz derecede zorlaştırmama" şeklinde değiştirildi.

SOL PARTİLİYE AJANLIK TEKLİFİ

Bolu ’da önceki gün SOL Parti Üyesi bir kişiye, kendisini polis olarak tanıtan kişilerce ajanlık dayatıldı. SOL Parti üyesi genci evinin önünden sivil araçla bölge şahıslar, kent içinde dolaştırdı ve ajanlık teklif etti. Bolu SOL Parti İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, örgütlenme hakkının gasp edilmek istendiğine uyarı çekildi: “AKP, bu memleketin özgürlükten, emekten, bağımsızlıktan, laiklikten, bilimden yana olan ilerici-devrimci güçlerini sindirme politikaları muhakkak şaşılacak değildir. Örgütlenme hakkımızın gasp edilmesine, parti üyesi arkadaşlarımızın taciz edilmesine izin vermeyeceğiz! Ezilen halkların sesi olmaya, örgütlenmeye devam edeceğiz!”

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum