Hakkında rüşvet iddiaları çıkmıştı: Erdoğan'ın eski avukatı gazetecileri şikayet etti haberi

Eski Bianet Genel Yayın Yönetmeni Nazan Özcan, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal'ın, Bianet ’te bulunan "Erdoğan'ın avukatının rüşvet iddialarını haberleştiren gazetecilere dava" başlıklı haber hakkında davacı olması üstüne açılan .

Hakkında rüşvet iddiaları çıkmıştı: Erdoğan'ın eski avukatı gazetecileri şikayet etti haberi
25 Mayıs 2022 - 17:39

Eski Bianet Genel Yayın Yönetmeni Nazan Özcan, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal'ın, Bianet ’te bulunan "Erdoğan'ın avukatının rüşvet iddialarını haberleştiren gazetecilere dava" başlıklı haber hakkında davacı olması üstüne açılan soruşturma kapsamında emniyette ifade verdi. Özcan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İfade özgürlüğümüzü kullanmaya devam edeceğiz. Şikayetlere ve davalara karşın, gazetecilik kazanacak" dedi. İnal, sus payı iddialarını haberleştiren gazeteciler Doğan Ergün ve İzel Sezer hakkında da şikayetçi olmuştu.

MEDYA 25.05.2022 16:24 Hakkında rüşvet iddiaları çıkmıştı: Erdoğan'ın eski avukatı gazetecileri şikayet etti

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal, gazeteciler Barış Terkoğlu ve Uzlaştırma Pehlivan ’ın kaleme aldığı 'Cendere'de hakkında bulunan rüşvet iddialarını haberleştirdiği için İleri Haber'den Doğan Ergün ve İzel Sezer'den şikayetçi oldu. İnal'ın şikayeti üstüne Ergün ve Sezer hakkında 11 yıl 4 aya değin hapis istemiyle dava açıldı. Mustafa Doğan İnal, gazeteciler Ergün ve Sezer'e açılan davayı haberleştiren Bianet gazetesi hakkında da iftira ve hakaret suçlamasıyla davacı oldu. Bianet'te 7 Aralık 2021'de yayınlanan "Erdoğan'ın avukatının rüşvet iddialarını haberleştiren gazetecilere dava" başlıklı haber için yapılan şikayet üzerine eski Bianet Genel Yayınlama Yönetmeni Nazan Özcan, bugün avukatı Meriç Eyüboğlu ile birlikte emniyette açıklama verdi.

Gazete Duvar'ın haberine kadar, "Haberde aktarılan bütün hususlar 'iddia' olduğu belirtilerek kaleme alınmıştır" diyen Özcan, güvenlik ifadesinde "Dolayısı ile şikayetçinin belirttiği gibi hakaret-kötüleme niteliği taşımamaktadır, laf konusu olan bir gazetecilik faaliyetidir. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Söyleyeceklerim bunlardan ibarettir" dedi.

"GELİNEN NOKTANIN VAHİM OLDUĞUNU GÖSTERİYOR"

Mustafa Doğan İnal'ın şikayeti ile ilgili açıklamalarda bulunan Özcan, "Gazetecilere açılan bir davayı haber yaptığımız için hakkımda ulus davası açılması talebiyle yapılan şikayet, gazetecilerin çalışma şartlarının geldiği noktanın ne değin vahim olduğunu gösteriyor sahiden" diye konuştu.

"Haberin içinde herhangi bir hakaret ve iftira olmadığını davacı birey de biliyor, çünkü kendisi Cumhurbaşkanı'nın eski avukatı" diyen Özcan şunları söyledi:

"Dertleri gerçeklerin ortaya çıkmasını bir şekilde önlemeye çalışmak, bunun farkındayız. Lakin gazetecilik tam da gerçekler için çalışır. Biz de bunu yaptık. Ve bilinsin isterim, gazetecilik yapmaya, ifade özgürlüğümüzü kullanmaya devam edeceğiz. Şikayetlere ve davalara rağmen, gazetecilik kazanacak."

KAMU DAVASI AÇILMASINI İSTEMİŞTİ

İnal'ın avukatı kadar bahşedilen şikayet dilekçesinde, "Şüpheliler tarafından yapılan haber ile Müvekkilim Mustafa Doğan İnal'a karşı hukuka aykırı fiil isnat etmek/sövmek suretiyle TCK'nın 125/1-2-4 maddesinde hükmü bulunan basın aracılığıyla hakaret suçu işlenerek alenen kişilik hakları ihlal edilmiştir. Müvekkilime karşısında işlenen suçlar TCK'nda 125 ve 267. Maddelerinde hüküm altına gücenmiş, bu suçların basın ve yayın yoluyla işlenmesi durumunda ise nitelikli halleri düzenlenmiştir" denilerek millet davası açılması talep edilmişti.

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum