Güzel haber yok mu? haberi

L.

Güzel haber yok mu? haberi
28 Haziran 2022 - 07:24
author
L. DOĞAN TILIÇ
[email protected] 2022.06.28 06:30

AKTÜEL 28.06.2022 06:30 Güzel haber yok mu?

Yayın Koordinatörümüz Yaşar Açık Fikirli ’ın dünkü değerlendirmesini okumasam ayrı şeyler yazacaktım. “Son yıllarda gazeteci olarak işimizi yapmaya çalışırken ola ki de en fazla duyduğumuz cümlelerden biri yazının başlığı olan ‘Hoş haber yok mu? ’ oldu”, demişti.

O soruyu soran, aynı iç sıkıntısını hisseden yalnızca okurlar yok, kendimden biliyorum. Neşe Saçan, gülümseten, gülümsetirken düşündüren yazılar yazabilmeyi pek özlüyorum fakat!

Fakat, memleketin hali köşenin yakasını bırakmıyor! Defalarca sansür yasalarını, iktidarın baskılarını, maaşına üç kuruş zam yapılacak diye bekleyen emekliyi memuru, eti rüyasında gören asgari ücretliyi, işsizi, memleketi terk eden doktoru yazıyoruz…

Güzel haber değil mu hiç?

Var, olmaz mı? Direnişlerden umut veren, hayattan gülümseten, sanatta sporda gururlandıran haberler… İnsanların birbirlerini boğazladığı savaşların ortasında bile “güzel” haberler fark etti gözlerim.

***

BirGün ’ün çıkışı öncesi hazırladığımız anayasasına, en karanlık ve güç zamanlarda bile birinci sayfaya mutlaka bir “hoş” haber koyacağız diye kural koymuştuk.

Arka Sayfa Güzeli”miz vardı, hatırlar mısınız? Medyanın kadın bedenini metalaştıran hallerine bir eleştiri olarak, “arka sayfa güzeli” diye bazen bir çiçeğin böceğin, bazen eli yüzü buruş buruş bir ninenin, bazen bir çocuğun inanılmaz fotoğrafını koyar, bir medya rezaletine “gezi-zekalı” kafalar atardık!

Hafta sonu İzmir ’deydim. Güzeldi! Dana ve Eva ’nın, babalarıyla birlikte atıldıkları yeni maceranın başlangıcına tanıklık ettim.

Dana 9 yaşında, Eva ise 11. Kimse inanamadı fakat bütün 1000 kilometre (km) pedal basarak İzmir ’den Kapadokya ’ya gidecekler. Yol boyu çadırda kalıp, kendileri pişirip kendileri yiyerek!

***

Babaları Mikael ’i daha önce yazdım; “Bisikletle Gelen Adam” diye. Dünyanın yaşayan en kayda değer yolcu ve kaşiflerinden. Onunla 1994-1996 arası Yeni Zelanda ’dan Kahire ’ye iki yıl süren bisiklet turu sırasında, bizim Niksar ’dan geçerken tanışmıştım. O gün bugün dostuz.

BirGün ’de yazarlık da yaptı, Mikael! Dünyanın en acayip köşelerini nefis fotoğraflarla aktardı bize.

Derhal, iki kızını “Gezgin/Kâşif Baba ve Kızları” belgeseli için, aslında bu sürede onları hayata planlamak, bambaşka kültürlerle tanışmalarını sağlamak için, birkaç bin km sürecek bir bisiklet yolculuğuna çıkarmış.

***

İzmir ’den başlayan yolculuğa kendisi de bir bisiklet tutkunu olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer destek oldu. Yolculuğun ilk etabı, 7 milyar avroluk idareli büyüklüğe sahip Avrupa Bisiklet Ağı ’na (EuroVelo) Türkiye ’den katılan ilk şehir İzmir ’in sınırları içindeki 500 km ’lik rota. Tamamlandığında milletlerarası festivallere katılacak, sinema filmi olacak, dijital platformlarda gösterilecek belgesel ülkenin ve İzmir ’in tanıtımı için bulunmaz fırsat.

Fakat benim güzel haberim bu yok; Dana ve Eva!

7 yaşında kızınızı alıp kuş uçmaz kervan geçmez yolları aşarak 500, 1000 km gibi bisiklet yolculuklarına çıkar mıydınız?

Dana ilk uzun bisiklet yolculuğuna çıktığında 7, Eva 9 yaşındaydı. İsveç ’te Malmö ’den Dala ’ya 1200 km pedal çevirdiler. Sonra, kış koşullarında 450 km; Dala-Jarna ’dan Sundsvall ’a. Geçen yaz da Malmö ’den Kapelskar ’a 1600 km. Hep çadırda kalarak!

Derdin ne birader?

Böyle sorarsanız Mikael ’e; “Daha iyi ahali edinmek için” der. “Öbür kültürleri ve insanları tanıyıp, hiçbir kültürün diğerinden üstün olmadığını, siyahın, beyazın, kadının, eşcinselin erkeğin, Doğulu ve Batılının birbirinden bambaşka ya da üstün olmadığını anlamak için. Yaşanılası bir dünyaya bir pedal da bizim katkımız olsun diye.

Güzel haber işte!

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum