Gram altın fiyatı için rekor öncesi flaş tahmin! İslam Memiş: Haziranda mola verecek haberi

Dolar/TL kuru ve gram altın fiyatı için bu hafta kritik bir öneme sahip.

Gram altın fiyatı için rekor öncesi flaş tahmin! İslam Memiş: Haziranda mola verecek haberi
23 Mayıs 2022 - 13:20

Dolar/TL kuru ve gram altın fiyatı için bu hafta kritik bir öneme sahip. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) uzun süredir 14 seviyesinde değişmez tuttuğu faizler için yeni kararını duyuracak. Piyasanın beklentisi faizlerin bu ay da değişmez tutulacağı yönünde olurken, Başkan Şahap Kavcıoğlu ’nun PPK metnindeki ifadeleri dikkatle peşine düşüp takip edilecek.

iStock-1320780185

öte taraftan yüksek enflasyonist ortamda ABD Merkez Bankası Fed ’in hamleleri, Çin ’deki koronavirüs vakaları ve Rusya-Ukrayna Savaşı piyasalardaki önemini koruyor.

Fed'in agresif faiz artırımlarına devam etmesinin, ülke ekonomisini resesyona sürükleyeceği endişeleri pay piyasalarında satışların derinleşmesine niçin olurken, yıl başından bu yanlamasına endekslerde yaşanan düşüşlerin yüzde 20'ye yaklaşması ayı piyasası korkularını gündeme getirdi. Bu gelişmelerle piyasalarda Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) buluşma tutanaklarından çıkacak mesajlar piyasaların odağında olacak.

iStock-1285637129

ONS ALTIN VE GRAM ALTIN

Altın fiyatları, gerileyen doların altına takviye sağlamasıyla bir haftadan uzun sürenin yükseklik seviyesini fark etti, ancak ABD'nin Define bono getirilerindeki yükselişler kazanımları sınırladı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı gün içerisinde 1.853 dolar ile 12 Mayıs'tan bu yanlamasına en yüksek seviyeyi görmesinin ardından yüzde 0,2 artarak 1.848 dolara yükseldi. Gram altın ise 942 liradan hafta açılışı yapmasının gerisinde şu sıralar 955 liradan operasyon görüyor.

iStock-176041510

DÖVİZ KURLARI VE PARİTELER

Geçen hafta yüzde 3,01'den yüzde 2,79'a değin gerileyen ABD'nin 10 takvim senet faizi, yeni haftanın açılışında yüzde 2,82 seviyesinde bulunuyor. defalarca 6 haftalık yükseliş serisine son vererek geçen haftayı yüzde 1,4 düşüşle 103'ten tamamlayan dolar endeksi ise bugün 102,7 seviyesinde dengelendi. Dolar endeksindeki düşüş paralelinde euro/dolar paritesi de Ocak 2017'den bu yana gördüğü en az seviyeden yükselişe geçti ve 1,05 seviyesinde dengelendi. Dolar/İngiliz sterlini paritesi de 4 haftalık düşüşün peşinde geçen hafta yüzde 1,8 arttı ve 1,25 seviyelerine yükseldi. Dolar/TL, geçen hafta yüzde 2,7 yükselerek 15,90 ’dan kapanış yapmıştı. Kur haftanın ilk operasyon gününde 15,94 seviyelerinden değerleniyor. Euro/TL ise 16,90 liradan herif ile buluşuyor.

iStock-1353861942

Altın ve döviz kurlarında yukarı yönü olan hareketin devam edip etmeyeceği konusunda değerlendirmelerde bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Geçen haftadan itibaren yükseliş trendinin devam ettiğini gözlemliyoruz. Satmak yapanların zarar edeceği bir dönemdeyiz. Mayıs, haziran, temmuz döneminde beklemeye dayalı politika izleyeceğimiz, ve temmuzda yeni pik seviyeleri göreceğimizi söylemiştim. Bilhassa haziranda azıcık daha iç ekonomiye dayalı gelişmeleri takip edeceğimizi, temmuz ayında yeni zirvelerle ‘devam mı, bitmiş mı? ’ sorusuna yanıt arayacağız" dedi.

"EURODA 17 TL SÜRPRİZ DEĞİL"

Dolar/TL kurunun özgür piyasada 16 lirayı şimdiden geçtiğini söyleyen İslam Memiş, "TL ’deki layık kayıpları haftanın ilk işlem gününde de devam ediyor. Dolar 15,95 seviyesinde lakin hür piyasada 16,10 seviyelerine dek operasyon gerçekleştiriyor. Euro/dolar paritesinin yükselmesine rağmen dolar kuru yükseliyor. Yukarıda 17 TL seviyesini kıran euro/TL kuru olacak. Büyük bir ihtimalle sürpriz olmayacak. Euro/dolar paritesinin yükseleceğini söylemiştim. Euro/dolar paritesi şu lahza 1,0595 seviyesinde. Yukarı yönü olan hareketlerini devam ettireceğini varsayım ediyorum" ifadelerini kullandı.

iStock-1295574478

ALTIN FED TOPLANTISINI BEKLİYOR

Ons altının haziran ayındaki Fed toplantısı ardından yükselişe geçeceğini dile getiren İslam Memiş fiyat tahminini de paylaştı. İslam Memiş, "Ons altın direnç seviyelerini yukarı yönlü kırdı. Ons altındaki yükselişler 1865 dolar seviyelerine dek devam edebilir ama buradan kâr satışı gelebilir. Çünkü ons altındaki yükseliş trendi 1780 ’den başladı. Bant aralığımız 1780- 1880 dolar aralığı. Gelecek ay yapılacak Fed toplantısına dek bu aralığı peşine düşüp takip eder. Fed toplantısından sonra ise 1880-1980 dolar aralığını takip edersiniz" dedi.

iStock-1275277599

GRAM ALTINDA 1000 LİRA TAHMİNİ

İslam Memiş gram altın fiyatlarının temmuzda 1000 lirayı aşacağını söylerken şunları kaydetti:

"Gram altın ise 950 lira seviyelerinde. 965 lira seviyesi direnç olarak peşine düşüp takip edilecek. Nisan ayı ile final yapmamızdan itibaren mayısta yükseliş trendi devam ediyor. 940 lira dayanıklılık seviyesi şipşak kırıldı. Derhal 965 liranın da kırıldığını göreceğiz. Çünkü temmuzda 1000 lira seviyesinin üstünde bir rakamla yolumuza devam edeceğiz. Oysa haziranda bir mola vereceğiz."


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum