Gizemlerle dolu! Vatandaşlar içeriye girmeye korkuyor haberi

Malatya'nın Akçadağ ilçesine tabi Keller Mahallesi'nde yaklaşık 2 bin metre rakımda yer alan, halk aralarında "yedi kapılı mağara" olarak adlandırılan 150 metre derinlikteki mağara, gizemini koruyor.

Gizemlerle dolu! Vatandaşlar içeriye girmeye korkuyor haberi
27 Haziran 2022 - 14:31

Malatya'nın Akçadağ ilçesine tabi Keller Mahallesi'nde yaklaşık 2 bin metre rakımda yer alan, halk aralarında "yedi kapılı mağara" olarak adlandırılan 150 metre derinlikteki mağara, gizemini koruyor. İlçe merkezine yedi kilometre uzaklıkta bulunan, çevresinde irili ufaklı birçok öbür mağara ile tümülüslerin yer aldığı mağaranın gizemlerle doymuş olduğunu ileri süren Akçadağ Muhtarlar Dernek Başkanı Okumuş Coşkun, ''Burası gizemli basamaklı bir mağara. Yıllar önce buraya girip de çıkamayan insanların olduğu söyleniyor. Hazine avcıları göre da tahrip edilmiş. Yaklaşık 150 metre derinlikte ve zemininde su buluyor. Korkumuzdan giremiyoruz. Yetkililerin burada tahlil yapmasını istiyoruz" dedi.

AW655149_02

"YERALTI ŞEHRİ SÖYLENTİSİ VAR"

Bölgeye yakın bir noktada ikamet eden Kadir Maho ise "Burasının Hititler ve Bizanslılar döneminde oluşturulduğu söyleniyor.

AW655149_04

Bölge gizemli bir yer; tümülüsler, kral mezarları, derin kuyular var. Hazine avcıları tarafından yıllardır tahrip edilmiş. Yeraltı şehri de olduğu söylenen bu bölgede devlet yetkililerinin analiz yapmasını ve turizme kazandırmasını istiyoruz" diye konuştu.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum