Gezi tutuklularının aileleri Adalet Nöbeti'ne katıldı - kars haber

Yolculuk Parkı davasında verilen cezaları protesto etmek için Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul Şubesi ’nde tutulan “Yargı Nöbeti”, 15 ’inci gününde tutukluların ailelerinin katılımıyla devam etti.

Gezi tutuklularının aileleri Adalet Nöbeti'ne katıldı - kars haber
10 Mayıs 2022 - 21:44

Yolculuk Parkı davasında verilen cezaları protesto etmek için Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul Şubesi ’nde tutulan “Yargı Nöbeti”, 15 ’inci gününde tutukluların ailelerinin katılımıyla devam etti. Can Atalay ’ın babası Mustafa Atalay, “Tepede Olan duracağız, yılmayacağız, bir arada olacağız ve kazanacağız” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehircilik Proje Koordinatörü Tayfun Kahraman ’ın eşi Meriç Demir Kahraman, “Biz onların mücadelesini burada defalarca beraber sürdüreceğiz” derken, sivil toplum kuruluşu yöneticisi Hakan Altınay ’ın eşi Hande Altınay da “Onların oradan en yakın zamanda, bir sene yok, 18 yıl hiç yok, yarın çıkıp evlerine gelmeleri gerekir” açıklamasını yaptı

AKTÜEL 10.05.2022 20:44 Gezi tutuklularının aileleri Adalet Nöbeti'ne katıldı

Yolculuk Parkı davası zarfında iş insanı Osman Kavala ’nın ağırlaştırılmış müebbet hapis ve öteki sanıkların da 18 ’er sene hapis cezasına çarptırılmasının ardından TMMOB İstanbul Şubesi ’nde başlatılan “Adalet Nöbeti” devam ediyor.

15'incisi yapılan bugünkü nöbete, haklarında 18 sene ceza bahşedilen tutsak avukat Can Atalay ’ın annesi Şükran, babası Mustafa Atalay ile İBB Şehircilik Proje Koordinatörü Tayfun Kahraman ’ın eşi Meriç Demir Kahraman ve sivil toplum kuruluşu yöneticisi Hakan Altınay ’ın eşi Hande Altınay katıldı. Aileler, burada yorumlama yaptı.

Mustafa Atalay, bugün saat 13.30 ’da Can Atalay ile telefonda görüştüklerini belirtti.

Oğlunun mesajını aktaran Atalay, şunları söyledi:

“Can, bugün adlığı bir haber hakkında görüşlerini iletmemi istedi. Bugün RTÜK olağanüstü toplanmış. Irk TV ’nin, Gezi Davası ’nın sonrasını veriş şeklini ve onun yorumlarından nedeniyle ceza verilmesi için görüşmüş. İnceleme bürosunun hazırladığı raporu RTÜK Başkanı, incelemeden istenen şeyin hafif istendiği için geri yollamış. Buluşma 15.00 ’te yapılacağına 17.00 ’ye askıya alınmış. Suçu ve suçluyu methetmek, bunun üzerine televizyon kanalıyla propaganda gerçekleştirmek üstüne hem Halk TV ’ye hem Özgür Özel ’e keza de Ahmet Şık ’a ağır cezalar verilmesi istek edilmiş. Can ve Hakan diyorlar ki, ‘Dosyaya iyi baksınlar. Dosyada ne suç var ne de suçlu var. ’ Bunu iletmemi istediler. Bu yaşadığımız dehşet dönemlerinin çıtasını yükseltme zamanıdır. Onun için, mücadeleden gelen biri olarak diyorum ancak, dikey duracağız, yılmayacağız, bir arada olacağız ve kazanacağız.”

MERİÇ DEMİR KAHRAMAN: ORTADA SUÇ, KABAHAT ÖRGÜTÜ, HİÇBİR DELİL, İSPAT YOKTUR

Tayfun Kahraman ’ın eşi Meriç Demir Kahraman, tutuklulardan mimar Mücella Yapıcı ’nın kızlarının rahatsızlıkları nedeniyle nöbete katılamadıklarını aktardı. “Besbelli kabahat, suç örgütü yoktur. Hiçbir kanıt, kanıt yok” diyen Meriç Demir Kahraman, şöyle konuştu:

“25 Nisan, 18.35 tarihinden, saatinden, dakikasından itibaren bizim meslektaşlarımız, arkadaşlarımız, eşimiz, dostumuz tümü orada esir tutuluyor. Tek bir net gerekçeyle mesleklerini yapmış olmaları gerekçesiyle. Seyahat Parkı ’nın park olmasını sonuna kadar savunduk, sonuna kadar savunacağız. Bu konuyla ilgili yapmış olduğumuz tüm her şey meşrudur. Açmış olunan davalar meşrudur. Daha önce de söyledim. Bu masadaki bizim ailelerimizi yaratıcı Can, Mücella, Tayfun TMMOB ’a bağlı olarak mesleklerini icra eden halk, hükümetin masasına, Bülent Arınç ’ın, Recep Tayyip Erdoğan ’ın masasına, onların imkanlarıyla devletin imkanlarıyla oturtuldular. Bu konuda Taksim Dayanışması ’nın sözcüleri olarak dinlendiler. Tüm talepler meşrudur, bütün süreçler resmidir. Ortada kabahat yoktur, suç örgütü yoktur. Bunlar bizim meslektaşlarımız. Bugün suçlu olarak anılmaya çalışılan şey hukuktur, şehir halkı planlamadır, imar hukukudur. Bunun altını tekrar ve bitmiş çizmek istiyoruz hep beraber. Bugün meslekler, planlama, korkutma altındadır. Bu tehdit altında da arkadaşlarımız, eşimiz, dostumuz sevgili Tayfun, Can, Mücella, Hakan ismini, her birini tek tek biliyorsunuz. herkes bizler için orada acilen. Gezi Parkı için acilen arada. Biz onların mücadelesini burada daima beraber sürdüreceğiz.”

Hakan Altınay ’ın eşi Hande Altınay da başta gösterilen dayanışma için teşekkür etti. Altınay, şunları söyledi:

"Dayanışma gerçekte yaşatıyor. Ayrıca bizi ayrıca içeride rehin tutulan sevdiğimiz insanları. Ben şunu bildirmek isterim. Bu insanların tümü tek tek, belgeselci olarak, sivil toplumcu olarak, büyük kasaba plancısı olarak hayatlarını ve kariyerlerini bu toplum için iyi bir şey yapmaya adamış insanlardır. Bugün o yüzden insan cezalandırılmış insanlardır. Dediğimiz gibi hiçbir kabahat yoktur. Hâkim heyetinin aleyhinde tek bir soru sorulmadan, tek bir kanıt toplanmadan, tek bir tanık dinlenmeden 18 yıl ve ağırlaştırılmış müebbet Osman Kavala için hapis cezasıyla aleyhinde karşıya kaldık. Bu hukuksuzluk bu toplumu çürütür. Biz bununla sonuna kadar uğraş edeceğiz. Onları oradan en yakın zamanda, bir sene yok, 18 sene hiç yok. Yarın onların oradan çıkıp evlerine gelmeleri gerekir.”

Can Atalay ’ın annesi Şükran Atalay da duygularını, "Dayanışma fazla kıymetli. Bizim, onlar için de söyleyeceğim fazla fazla bir şey değil, heyecanlanıyorum. Ne Tayfun ’un, ne Hakan ’ın, ne Mücella ’nın, Çiğdem ’in, Mine ’nin, Osman Kavala ’nın bir suçu yok. Suçlular, suçlular dönüp kendilerine baksın. Utanılacak hiçbir şeyimiz değil. Alnımız ak, göğsümüz tertemiz” sözleriyle dile getirdi.

MUSTAFA ATALAY ’DAN DAVUTOĞLU ’NA VE BABACAN ’A “MÜŞTEKİLİKTEN ÇEKİLİN” ÇAĞRISI

Şükran Atalay ’ın arkasında her yerde laf alan Mustafa Atalay, iddianamede müşteki olanlar Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ’na ve Demokrasi ve Atılım (DERMAN) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ’a “müştekilikten geri çekilme” çağrısını yineledi. Atalay, “Biz bu müştekilikten çekilme meselesini, talebimizi de hiçbir zaman gündemden düşürmeyeceğiz. Madem bu zorlama ortamından, baskı iktidarından kurtulmak için bir adım atıyorlar, gelin, bu zorlama ortamının yaptığı hukuksuz, belgesiz yargılamalarda müebbetin, 18 yılın, (Selahattin) Demirtaş ’ın, (Selçuk) Kozağaçlı ’nın ve binlerce kişinin mağduriyetini gidermek için burada bir adım atın. Müştekilikten çekilin. Arkadaşlar kazanacağız. Ya defalarca beraber ya hiçbir süre” diye konuştu. (ANKA)

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum