Gezi hukuksuzluğu Cannes 'da: Emin Alper 'den Çiğdem Mater 'e selam haberi

Son filmi Kurak Günler ’in Cannes Film Festivali ’ndeki gösteriminin arkasından konuşan yönetmen Muhakkak Alper, filmin yapımcılarından olan ve Gezi davasında 18 sene hapse mahkum edilen Çiğdem Mater ’den söz ederek, “Şu an bizimle değil, çünkü kendisi gülünç bir dava son.

Gezi hukuksuzluğu Cannes 'da: Emin Alper 'den Çiğdem Mater 'e selam haberi
23 Mayıs 2022 - 14:57

Son filmi Kurak Günler ’in Cannes Film Festivali ’ndeki gösteriminin arkasından konuşan yönetmen Muhakkak Alper, filmin yapımcılarından olan ve Gezi davasında 18 sene hapse mahkum edilen Çiğdem Mater ’den söz ederek, “Şu an bizimle değil, çünkü kendisi gülünç bir dava sonucu hapse atıldı. Bizimle olmasa da aklımız ve kalbimiz onun yanında” dedi. Alper ’in konuşması, salondan büyük beğeni aldı.

KÜLTÜR SANAT 23.05.2022 14:45 Gezi hukuksuzluğu Cannes ’da: Emin Alper ’den Çiğdem Mater ’e selam

Türkiye sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Kesin Alper'in son filmi Kurak Günler, bugün 75. Cannes Film Festivali ’nin ‘Belirtilmiş Bir Manzara ’ (Un Certain Regard) bölümünde dünya prömiyerini yaptı.

Yönetmen Belirli Alper, gösterim ardından yaptığı konuşmasında, festivalde yer almaktan sevinç duyduklarını belirterek aralarında filmin yapımcılarından olan ve Seyahat Davası ’nda 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Çiğdem Mater ’e teşekkür etti.

Alper, Mater için, “Şu an bizimle değil, çünkü kendisi komik bir dava sonucu hapse atıldı. Bizimle olmasa da aklımız ve kalbimiz onun yanına” dedi.

Yönetmenin, dünyanın en prestijli film festivallerinden biri olan Cannes ’daki bu sözleri salondan büyük beğeni aldı.

KURAK GÜNLER HAKKINDA

Kesin Alper ’in önceki filmlerinde olduğu gibi politik-psikolojik gerilim temasına sahip olan film, bir süredir kuraklık sorunuyla boğuşan Yanıklar kasabasına yeni atanan genç savcı Emre ile belediye başkanı Selim, yerel gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı aralarında yaşanan çekişmeleri konu alıyor.

Filmin başrollerinde Selahattin Paşalı ve Ekin Koç, asistan rollerde ise Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci, Sinan Demirer, Nizam Namidar, Ali Seçkiner Alıcı ve Eylül Ersöz yer alıyor.

Türkiye-Fransa-Almanya-Hollanda-Yunanistan-Hırvatistan ortak yapımı olan Verimsiz Günler ’in, Türkiye ’de 2022 ’nin sonbahar aylarında vizyona girmesi bekleniyor.

Yönetmen Muhakkak Alper, ‘Tepenin Ardı ’, ‘Abluka ’ ve ‘Kız Kardeşler ’ gibi manâlı filmlere imza atmıştı.

View this post on Instagram

A post shared by Ekin Koç (@ekocofficial)

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum