Genco Erkal, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan hakim karşısına çıktı

İstanbul 16.

Genco Erkal, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan hakim karşısına çıktı
25 Kasım 2021 - 15:58

İstanbul 16. Asliye Cinayet Mahkemesi ’ndeki duruşmaya, Genco Erkal avukatlarıyla katıldı. Erkal'a destek olmak için piyanist Fazıl Say, eşi Ece Dağıstan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TİP Milletvekili Ahmet Şık da duruşmaya geldi. Hâkim, duruşma salonunun ufak olması ve pandemi gerekçesiyle sınırlı sayıda basın mensubu ve izleyiciyi ısrarlı talepler üstüne kabul etti.

"HAKARET UNSURU OLMADIĞINA İNANIYORUM"

Genco Erkal savunmasında, Twitter paylaşımlarında herhangi bir hakaret unsuru olmadığına inanıyorum. Burada davaya konu 3 tweet 5 yıl öncesine aittir" dedi. Erkal, Ayder Yaylası ile ilgili paylaşımda mevcut iktidarı eleştirdiğini belirtti.

A

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE CİDDİ BASKI VAR”

Genco Erkal, "Burada açıklama özgürlüğüne önemli baskı vardır. AİHM'in Şörli kararı ile artık Cumhurbaşkanı'na hakaret diye bir kabahat kabul etmemektedir. İnsan haklarına aykırı olduğunu söylemektedir. Takdir mahkemenindir. İddianameye konu söylemler hakaret suçunu oluşturmadığından beraatime karar verilsin" dedi. Hakimin, mahkumiyet hükmü verilirse hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesini kabul edip etmediği sorusuna Erkal, "Rıza göstermiyorum" dedi. Erkal'ın avukatı Turgut Kazan da Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasının AİHM'in son dönemde verdiği kararlarla uygulanamaz hale geldiğini, Anayasa'nın ihlal edildiğini açıklama etti.

B

CUMHURBAŞKANI AVUKATI: ALENEN HAKARET ETTİĞİ ORTADADIR

Cumhurbaşkanı avukatı Emine Nur Çakır ise "Anayasanın 26. maddesi her ne değin düşünceyi tanımlama ve yayılma hürriyetinden bahsetmiş ise de eleştiriler reel olgular üzerinden yapılmayarak bu sınırlar aşılmıştır. Söz konusu tweetlerin alenen hakaret ettiği ortadadır. Çobanlık benzetmesiyle müvekkilimin karakter hakları ihlal edilmiştir. Katılma talebimiz vardır, sanığın cezalandırılmasını istek ederim" dedi. Mahkeme, suçtan aracısız zarar gördüğü gerekçesiyle Cumhurbaşkanı avukatının katılma talebi kabul edildi.

C

DOSYA MÜTALAA İÇİN SAVCILIĞA GÖNDERİLDİ

Dosyanın hakkındaki mütalaasını düzenlemek üzere savcılığa gönderilmesine karar veren mahkeme, bir dahaki duruşmanın büyük bir salonda yapılmasına karar bağladı. Mahkeme 11 Mart'a ertelendi.

DURUŞMA ÇIKIŞINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Duruşma çıkışında adliye önünde basın mensuplarına yorumlama yapan Genco Erkal, "Dava devam ediyor, Mart'a ertelendi. Devam ettiği için de fazla artı bir şey anlatmak istemiyorum. Yazılı savunmamı birazdan eve gidince basına yazılmış olarak ileteceğim. Diğer bir şey söylemeyeceğim. Bana böyle bir fırsat verildiği için fazla mutluyum aslında. Çünkü burada ben kendimi savunabiliyorum sizlerde tanık olabiliyorsunuz. Bana yapılan suçlamaları açıkça savunabiliyorum. Yalnızca o suçlamaların cevabını değil, sahiden dünya görüşümü tüm bu içinde yaşadığımız düzenin eleştirisini de dile getiriyorum. Bundan sonraki duruşmada da daha da fazla konuşacağım" dedi.

İDDİANAME

İddianamede, Genco Erkal'ın 3 bambaşka paylaşımında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği belirtilerek 1 sene 2 aydan 4 yıl 8 avuç içi kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istek ediliyor.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum