Festus Okey davasında 4. kez karar: Polis Cengiz Yıldız hakkında indirimli 3 yıl 4 ay hapis cezası haberi

Festus Okey'in 20 Ağustos 2007'de gözaltında iken öldürülmesine ilişkin her yerde görülen davada duruşma 4.

Festus Okey davasında 4. kez karar: Polis Cengiz Yıldız hakkında indirimli 3 yıl 4 ay hapis cezası haberi
25 Mayıs 2022 - 18:43

Festus Okey'in 20 Ağustos 2007'de gözaltında iken öldürülmesine ilişkin her yerde görülen davada duruşma 4. kere karar verdi. Sanık polis Cengiz Yıldız'a "taksirle öldürme" suçundan 4 yıl hapis cezası veren duruşma, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini dikkate alarak cezayı 3 yıl 4 avuç içi indirdi.

GÜNCEL 25.05.2022 17:44 Festus Okey davasında 4. kez karar: Polis Cengiz Yıldız hakkında indirimli 3 yıl 4 ay hapis cezası

Nijeryalı Festus Okey'in, 15 yıl önce Beyoğlu Polis Merkezi'nde öldürülmesine ilişkin davanın Yargıtay 1. Ceza Dairesi kadar üçüncü defa bozulmasının ardından her yerde görülen davada, mahkeme 4. kere verdiği kararda, sanık Cengiz Yıldız'ı "taksirle öldürme" suçundan 3 sene 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

İstanbul 21. Ağır Cinayet Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Cengiz Yıldız, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Tarafların avukatları da duruşmada hazırlanmış bulundu.

Laf verilen davalı Cengiz Yıldız, 15 yıldır bu olayın acısını ve kendisine hissettirdiklerini kimsenin düşünmediğini savunarak, "Suçsuzum, takdir mahkemenindir" dedi.

Duruşma heyeti, davalı Cengiz Yıldız'ın 20 Ağustos 2007 tarihinde Festus Okey'in ölümüyle sonuçlanan olayda, Yargıtay 1. Canice Dairesi'nin 3 Kasım 2021 tarihli kararında belirtilmiş gerekçeler ve bütün dosya ile bulunan kanıtlar zarfında "taksirle öldürme" eyleminden sorumluluk sahibi tutulması gerektiğini belirtti.

Davalı Yıldız'a "taksirle öldürme" suçundan 4 yıl hapis cezası veren mahkeme, cezanın sanığın geleceği üzerindeki muhtemel etkilerini dikkate alarak cezayı 3 yıl 4 aya indirdi.

Mahkeme, sanığa başka indirim uygulamadı.

NE OLMUŞTU?

Kapatılan Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, Nijeryalı Festus Okey'in, 20 Ağustos 2007'de gözaltında iken ölümüne neden olmakla suçlanan polis memuru Cengiz Yıldız hakkında "taksirle ölüme sebep olmak" suçundan 3 ila 6 yıl aralarında hapis cezası istenmişti.

Davanın görüldüğü İstanbul 21. Ağır Canice Mahkemesi, 13 Aralık 2011'de verdiği kararda, polis memurunu "taksirle öldürmek" suçundan 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırmıştı.

Temyiz istemini görüşen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını usulden bozmuştu.

Daire, Festus Okey'in ailesinin avukatlarının müdahillik talebinin reddedilmesini usule tutarsız bularak, her yerde suçlama yapılması için dosyayı mahkemeye göndermişti.

Lokal mahkeme, 5 Haziran 2014'te yapılan duruşmada, sanık Cengiz Yıldız'a 13 Aralık 2011'de "taksirle ölüme sebebiyet atamak" suçundan verilen 4 sene 2 ay hapis cezası kararında direndiğini açıklamıştı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, lokal mahkemenin kararını tekrar inceleyerek, ikinci kez bozulmasına hükmetmişti.

Mahkeme heyeti her yerde yargılamada, dosyayı 5 Haziran 2014'te ikinci defa karara bağlamıştı. Eski kararında direnen heyet, Yıldız'ı bir defa daha "taksirle öldürme" suçundan 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırmıştı.

Mahkemenin eski kararında direnmesi nedeniyle dosya Yargıtay Canice Genel Kuruluna gönderilmişti. Komite, eksik incelemeyle hüküm kurulduğuna dikkati çekerek bu kararı bitmiş bozmuştu.

Bozma kararının ardından 17 Mart 2021'deki duruşmada 3. kere karar veren mahkeme heyeti, davalı Cengiz Yıldız'ı bu kez "olası kastla öldürme" suçundan iyi hal indirimi uygulayarak daha yüksek bir ceza olan 16 sene 8 ay hapse hükümlü etmişti.

Davalı avukatları ve cumhuriyet savcısının itirazı üzerine bu kararın temyiz edildiği Yargıtay 1. Suç Oluşturan Dairesi, İstanbul 21. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesinin verdiği bu kararı bir defa daha bozmuştu.

Daire kararında, sanık Yıldız'ın "mümkün kast" ile yok, "bilinçli taksirle öldürmek" suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtmişti.

Bozma kararında, "Davalı Cengiz Yıldız'ın tabanca emniyeti konusunda gerekli tedbirleri almadan, uyuşturucu madde bulundurma şüphelisi maktulün tek başına bulunduğu odaya girmesiyle dikkat ve itina yükümlülüğüne aykırı davrandığı, yaşanan olaya sebebiyet verdiği" bilgisini paylaşan daire, neticenin sanık kadar öngörülmesinin muhtemel olmaması sebebiyle "taksirle ölüme sebep olmak" suçundan mahkumiyet hükmü kurulması gerektiğini bildirmişti.

(AA)

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum