Fazıl Say Orhan Pamuk'a sahip çıktı: Atatürk düşmanı mı?

Geçtiğimiz gün bir araya gelen Fazıl Say, Orhan Pamuk buluşmasının arkasında Pamuk'u Atatürk düşmanı olarak etiketleyenler yüzünden Fazıl Say hedefe alınmıştı.

Fazıl Say Orhan Pamuk'a sahip çıktı: Atatürk düşmanı mı?
20 Aralık 2021 - 17:31

Geçtiğimiz gün bir araya gelen Fazıl Say, Orhan Pamuk buluşmasının arkasında Pamuk'u Atatürk düşmanı olarak etiketleyenler yüzünden Fazıl Say hedefe alınmıştı. Piyanist Say, Pamuk'a sahip çıkarak Atatürk düşmanı olmadığını söyledi.

Piyanist Fazıl Say, Nobel Edebiyat Ödülü ’nü Türkiye ’den kazanan (2006) tek ad olan Orhan Pamuk'a Mustafa Kemal Atatürk'e ve Türk bayrağına hakaret gerekçesiyle  soruşturma açılmasına ilişkin olarak, "Orhan Pamuk'un kitaplarında bir 'Atatürk düşmanlığı' bilmiyorum" düşüncesini dile getirdi. 

Orhan Pamuk'un "Roman özgürlükçü ve kahraman önderlere hürmet ve hayranlıkla yazılmıştır" dediği Veba Geceleri isimli kitabında Mustafa Kemal Atatürk'e ve Türk bayrağına hakaret gerekçesiyle takipsizlik kararı verilen dosya, Sulh Cinayet Hakimliği'nden dönmüş ve savcılık benzer gerekçeyle baştan soruşturma başlattı.

Say Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Orhan Pamuk ’un “Atatürk düşmanlığı” konusuna gelince; evindeki dev kütüphanesinde bir tam duvar Atatürk ’e ayrılmıştı, yüzlerce Atatürk kitabını aydın, notlar tutmuş. Kitaplarında ben bir “Atatürk düşmanlığı” bilmiyorum. İki-üç cümlesi yoruma açık olur ya lakin bu kurgu. Bence değil. Bilmediği konularda insanları suçlayanlar haliyle çok. “En çok önyargı bizim ülkededir” seslenmek istemiyorum. Fakat çok önyargı var  bu hakiki.." ifadesini kullandı. 

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum