Evde elektriği bedavaya getirdi! Üstüne para alıyor! haberi

Elektrik faturalarına gelen zamlar sonrası vatandaşın faturaları düşürme arayışları devam ediyor.

Evde elektriği bedavaya getirdi! Üstüne para alıyor! haberi
18 Mayıs 2022 - 19:54

Elektrik faturalarına gelen zamlar sonrası vatandaşın faturaları düşürme arayışları devam ediyor. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde oturan kamu görevlisi, evli ve 1 çocuk babası Nazmi Eğret, yaklaşık 3 sene önce evinin çatısına güneş enerjisi panelleri kurup elektrik üretmeye başladı. Panel sayısını zamanla 18'e çıkaran Eğret, saatlik 5 kilovat/saat, günlük ise 36 kilovat/saat elektrik üretimine ulaştı. Eğret, 3 takvim sürede 18 bin kilovatsaat (kwh) enerjiyi ülke ekonomisine kazandırdığını söyledi. 2019 yılındaki deneme ve kabul işlemlerinin peşinde 3 ay içinde üretime başladığını kaydeden Eğret, "Sistemde 18 adet güneş paneli var. Kurulu gücü 5 kilovat civarında. En Fazla güçte jurnal 36 kilovat elektrik üretiyoruz. Proje öncesinde bir mühendislik firmasıyla anlaşıyoruz. Çağrı mektubunu aldıktan sonradan proje çiziliyor ve işlemler tamamlanıyor. Çift taraflı sayaçla devreye alınıyor" dedi.

evinde-urettigi-elektrigin-yuzde-70ini-satiyor_9953_dhaphoto2

EVİNDE DE KULLANIYOR

Nazmi Eğret, sistemde üretilen elektriğin yüzde 30'unu evde kullandığını, geri kalan yüzde 70'lik kısmı ise elektrik dağılım firmasına sattığını söyleyerek, "Üretimim, tüketimi karşılayıp daha fazlası çıktığı için dağılım şirketinden ödeme alıyoruz. 2019 yılında bu hibrit sistem yaklaşık 8 bin dolara mülk oldu. Bunun yaklaşık değeri düşme süresi ise 10 yıl civarında. Akülü sistem kurmayanlar için amortisman süresi 6 yıla değin düşüyor. 2022 elektrik tarifeleriyle birlikte takriben karım, 8 bin lirayı buldu. Elektrik fiyatlarının arttığı bir dönemde çatısı müsait olan herkese bu sistemi öneriyorum" diye konuştu.

evinde-urettigi-elektrigin-yuzde-70ini-satiyor_9953_dhaphoto4

ELEKTRİK KESİNTİLERİNDEN ETKİLENMİYOR

Idare paneli baştan sona sistemi uzaktan rahatça yoklama edebildiğine değinen Nazmi Eğret, "Buradan anlık imal ve tüketim verilerini denetleme edebiliyorsunuz. Hem bendeki sistem akülü olduğu için elektrik kesintilerinden etkilenmiyor. Kurulu olan 4 aküyle birlikte olası bir kesintide sistem 10 saat boyunca kendini yöneticilik edebiliyor" dedi. (DHA)

evinde-urettigi-elektrigin-yuzde-70ini-satiyor_9953_dhaphoto7

evinde-urettigi-elektrigin-yuzde-70ini-satiyor_9953_dhaphoto5

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum