Et fiyatlarıyla ilgili flaş talep! Yıl sonuna kadar... - kars haber

2 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü (ESK) göre kesimi ve satışı yapılan sığırlar için, yetiştiricilere 2 bin 500 lira destek ödemesi yapılması da kararlaştırılmıştı.

Et fiyatlarıyla ilgili flaş talep! Yıl sonuna kadar... - kars haber
09 Mayıs 2022 - 12:45

2 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü (ESK) göre kesimi ve satışı yapılan sığırlar için, yetiştiricilere 2 bin 500 lira destek ödemesi yapılması da kararlaştırılmıştı. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, verilen desteğin yıl sonuna kadar uzatılmasını talep etti.

Üreticiden meydana çıkan etlerin fiyatlarıyla oynandığına dikkati çeken Tunç, fiyat artışının da tüketiciye yansıdığını dile getirdi.

Tunç, kazanç düzeyi düşük tüketicilerin de fiyatların yüksekliğinden şikayet ettiğini vurgulayarak "Yem, işletme maliyetleri, tüm girdilerde yüzde 100'ün üstünde artış var. Et fiyatları yüzde 50-60 civarında arttı. İnanın biz geçen seneki yem fiyatlarından alalım, yine 50 liraya et satmaya razıyız fakat ciddi anlamda girdi maliyetleri arttığından dolayı bunun aşağıda eziliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Et ve Süt Kurumunca ramazan süresince kesimi ve satışı yapılan ya da yaptırılan sığır başına yetiştiricilere 2 bin 500 lira destekleme ödemesini hatırlatan Tunç, "Bunun yıl sonuna kadar devam ettirilmesini, sadece Et ve Süt Kurumu değil genele yayılmasını istiyoruz. Tüm ruhsatlı mezbahalarda 2 bin 500 lira eğer üreticiye verilirse, ırk ucuz ete ulaşmış olur çünkü üreticinin zararı bu şekilde giderilmiş olur." diye konuştu.

et1

"KURBANLA İLGİLİ EN UFAK SIKINTIMIZ YOK"

Tunç, Kurban Bayramı öncesinde hayvan sıkıntısı yaşanmayacağına göze çarpan ederek şunları kaydetti:

"Kurbanla ilgili en küçük sıkıntımız değil. Elimizdeki sayılara, verilere baktığımızda Kurban Bayramı'nın gizli şekilde geçeceğini veriler bize söylüyor fakat fiyatlar noktasında millet geçen seneki fiyatlardan kurbanlık alacağım dediği zaman bu biraz güç. Onun için kurbanlık hissesi için en düşük 2 bin 500 lira gibi bir rakam telaffuz ediliyor, şayet birazcık daha yukarı dürüst olabilir."

Zincir marketlerin imalatçı birlikleriyle irtibata geçmeleri halinde ürünün daha ucuza mülk edilebileceğini düşündüklerini dile getiren Tunç, "Zincir marketlere böyle bir teklifte bulunduk. İnşallah dönüş olursa vatandaşa daha ucuza nitelikli et yediririz diye düşünüyorum." ifadesini kullandı.

"ETİN DIŞARIDAN GELMESİ, TÜKETİCİNİN UCUZ YEMESİ DEMEK DEĞİL"

Hayvan ithalatına yönelik spekülasyonlara da değinen Tunç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bazı insanların bununla ilgili sürekli olsun diye gayreti var çünkü rant, gelir var. Bunlar bir elin parmakları sayısı değin kişiler. Bunlara da Türkiye Cumhuriyeti'nin fırsat vereceğini zannetmiyorum. Üreticiler olarak böyle bir şeyin olmasının hiçbir vakit taraftarı değiliz çünkü etin dıştan gelmesi, tüketicinin ucuz yemesi aramak değil. Burada ayrıca imalatçı keza tüketici kaybediyor. Böyle bir durumda neden dövizimizi dışarıda verelim, kendi üreticimiz kazansın. İnsanlar bir kilogram alacağına 750 gram alsın ama nihayetinde para ülkemizde kalsın." (AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum