Eski MİT 'çi Cevat Öneş, siyasi suikast iddialarıyla ilgili ifade verdi haberi

Siyasi suikast söylentileri ile ilgili savcılık göre resen başlatılan soruşturmada tanık olarak açıklama veren Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, “Yargı ve parlamento bakımından gecikmeden bu iddialar ile ilgili araştırma yapılması gerektiğini, konunun hassasiyetini.

Eski MİT 'çi Cevat Öneş, siyasi suikast iddialarıyla ilgili ifade verdi haberi
23 Mayıs 2022 - 12:51

Siyasi suikast söylentileri ile ilgili savcılık göre resen başlatılan soruşturmada tanık olarak açıklama veren Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, “Yargı ve parlamento bakımından gecikmeden bu iddialar ile ilgili araştırma yapılması gerektiğini, konunun hassasiyetini koruduğunu belirttim” dedi.

AKTÜEL 23.05.2022 12:24 Eski MİT ’çi Cevat Öneş, siyasi suikast iddialarıyla ilgili ifade verdi Cevat Öneş (DepoPhotos)

SERCAN MERİÇ

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, ‘siyasi suikastlar olabileceği ’ iddialarının gerisinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı göre başlatılan soruşturma kapsamında ‘tanık ’ sıfatıyla ifade verdi.

SADAT ’ın yarattığı risk ile ilgili geçen hafta BirGün ’e konuşan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Lideri Meral Akşener ’in siyasi suikastlar ile ilgili açıklamalarını değerlendiren Öneş, “Siyasi suikast veya saldırı olabilir. Özellikle idareli şartların ağırlaştığı, çok geniş yokluk ve açlık sorununun yaşandığı, sığınmacılar sorununun olduğu böyle ortamlarda riskler artar. Son olarak Bursa ve Urfa ’da canlı bombaların yakalandığına dair İçişleri Bakanlığı ’ndan izah etme geldi. Böylesine bir kontrolsüz sığınmacının bulunduğu bir ortamda bu defalarca tartışıyordu. Uyuyan hücreler var mıdır? Yoktur diyemeyiz. O halde böylesine kaotik bir ortamda böylesine uygun olmayan yapılar tehlike yaratabilecek durumlar ortaya çıkarabilir” demişti. Öneş, BirGün ’e yaptığı açıklamaların gerisinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldı.

UYARI YAPTI

Resen başlatılan soruşturmada tanık olarak ifade veren Öneş, “Gündeme ilişkin bir konu olması sebebi ile bahse konu tanımlama ile görüşlerimi dile getirdim. Devletimizin 90 ’lı yıllarda siyasi cinayetler sebebi ile fazla sıkıntılar yaşadığını, bu olayların tekrar etmemesi gerektiğini, Türkiye için hassas bir konu olduğunu idari bakımdan, hak bakımından ve parlamento bakımından gecikmeden bu iddialar ile ilgili araştırma yapılması gerektiğini, Türkiye ’nin yaşadığı iç ve dış sıkıntılar sebebi ile konunun hassasiyetini koruduğunu belirttim. Benim kesinlikle herhangi bir siyasi lidere, diplomata, devlet görevlisine herhangi bir kimse ya da grup kadar siyasi suikast yapılacağına veya yapılma ihtimaline dair bilgim ve görgüm yoktur” dedi.

KILIÇDAROĞLU YİNE DEĞİNDİ

Siyasi terör ve suikast tartışmalarına CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Maltepe ’de düzenlenen “Milletin Sesi” mitinginde yeniden değinmiş ve şöyle demişti: “Bayan cinayetleri, işçi cinayetleri, siyasilere suikast hazırlığı... Biz elverişli aparatlarla ağız dalaşı edeceğiz ve kazanacağız. Bu haklı davamızın engellemek için sürekli güvensizlik ortamı yaratmak istiyorlar, başaramayacaklar, biz kazanacağız.”

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum