Erdoğan: Amerika'ya bak, enflasyon felaket

Okumuş ’da AKP ’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa Birliği ’ne karşısında net 7.7 milyar dolar net dış ticaret fazlası veren bir ülkeye domates ithalatçısı çağırmak, saman ithalatçısı yaftası vurmak cehaletten öte bir saygısızlıktır, hakarettir, bühtandır” dedi.

Erdoğan: Amerika'ya bak, enflasyon felaket
15 Ocak 2022 - 17:14

Okumuş ’da AKP ’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa Birliği ’ne karşısında net 7.7 milyar dolar net dış ticaret fazlası veren bir ülkeye domates ithalatçısı çağırmak, saman ithalatçısı yaftası vurmak cehaletten öte bir saygısızlıktır, hakarettir, bühtandır” dedi. Açık Fikirli'ın "CHP'ye prim vermemesi" gerektiğini savunan Erdoğan, "Kültürlü 2023 ’te CHP ’ye faturayı fazla ağır kesmeli" ifadelerini kullandı. Erdoğan, enflasyonun yüzde 7 olarak açıklandığı ABD için ise "Amerika'ya bak, enflasyon felaket" yorumunu yaptı.

Erdoğan: Amerika'ya bak, enflasyon felaket

AKP ’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Açık Fikirli ’da Kipaş Holding ’e ait kağıt fabrikasının başlangıç törenine katılarak hitabe yaptı.

Açılışa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal ve AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da katıldı.

Erdoğan ’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

“Bu tesis cari açığımızın azaltılmasına kayda değer katkılar sunacaktır. Fabrikada birçok alanda kullanılan kağıtlar üretilecektir. Takriben 550 milyon dolarlık yatırım tutarı bulunan bu birincil edapta 800 birey istihdam edilecek. 250 milyon dolarlık kağıt ithalatını sonlandıracak bu tesis 200 milyon dolar da ihracat gerçekleştirecektir. Toplamda 450 milyon dolar cari açığın kapanmasına hizmet edecektir. Yüzde 40'ı tamamlanan ikinci bacak için 450 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor. Tamamlanmasıyla birlikte orada da 600 karakter ilave istihdam sağlanacak.

Toplamda 1400 kardeşimiz buradan evine ekmek götürecek. Hesaplı katkılarının yanına tesisin kayda değer bir özelliği daha bulunuyor. Çevreci üretim anlayışıyla imal yapacak fabrika yeşil dönüşüme de kayda değer katkılar sunacaktır. Atık kağıttan üretim yapılacaktır.

Fabrikamız ilk etabıpla yılda 12 milyon ağacın, ikinci etabıyla birlikte 21 milyon ağacın kesilmesinin önüne geçecektir. İstihdama, ülke ekonomisine ve tabiata çok önemli katkılar sağlayacağını görüyoruz. Hükümet olarak yerli yabancı ayırt etmeden Türk ekonomisine güvenen herkese sahip çıkıyoruz. Üreten, ihraç eden, insanımızın iş aş sahibi olmasını sağlayan tüm yatırımcılara destek vermeyi tahsis biliyoruz.”

MUHALEFETİ AMAÇ ALMADAN BİTİRMEDİ

Erdoğan sözlerinin sonunda, muhalefete şu sözlerle yüklendi:

“Türkiye fabrika satarak domates bölge değil, bilakis Afrika, Asya ve Avrupa ’nın imalat merkezi olan bir ülkedir. Türkiye 500 milyar dolar dış ticaret hacmine ulaşan bir ülkedir. Türkiye, sanayi imal endeksi yüzde 144 seviyesine varan bir ülkedir. Türkiye, salgına rağmen 2.7 milyon ek istihdam oluşturan bir ülkedir. Türkiye, 75 fasıl grubunda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat değerini yakalayan bir ülkedir. Avrupa Birliği ’ne aleyhinde net 7.7 milyar dolar net dış ticaret fazlası veren bir ülkeye domates ithalatçısı aramak, saman ithalatçısı yaftası vurmak cehaletten öte bir saygısızlıktır, hakarettir, bühtandır. Bu tatlı su siyasetçilerini kendi cahillikleriyle baş başa bırakıyorum. Türkiye ’nin saman ithalatçısı olduğunu zanneden cahilleri havanda su dayak atmak yerine, Aydın Söke ’den başlayarak organize sanayi bölgemizi ziyaret etmeye davet ediyorum.”

TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNDE DE KONUŞTU

Erdoğan daha sonra, Gökbel Barajı, öğrenci yurdu, ADÜ Hastane Ilave Hizmet Binası ve Yapımı Tamamlanan Öteki Projelerin Toplu Açılış Töreni ’nde konuştu:

“Açık Fikirli'a olan sevgimizi 20 yıldır bu şehre yaptığımız hizmetlerle ispatladık. Bugün de Okumuş ziyaretimizi yapımı tamamlanan 1 milyar 353 milyon liralık eser ve hizmetlerin resmi açılışını yaparak taçlandırmak istedik. Eğitimde değişik ilçelerimizde yapı edilen anaokulundan liseye kadar 11 okulumuzun üniversitemizin hastane ek binalarımızın devlete ait açılışlarını yapıyoruz.

4400 yatak kapasiteli 2 öğrenci yurdunu, 6 spor salonunu bugün hizmete açıyoruz. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş ilçelerimize kazandırdığımız sıhhat merkezlerimizin resmi açılışlarını da yapıyoruz. Çevre ve Şehircilikte TOKİ'nin 206 konutluk projesinin açılışını yapıyoruz. Gökbel Barajı'nı tarımsal destekleme, yiyecek tesisi hibe projelerini de bugün hizmete alıyoruz.

Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Yalan ve kötüleme batmış polemiklerle değil, bu nesil hizmetelere gereksinim duyuluyor."

"AYDIN 2023'TE CHP'YE FATURAYI AĞIR KESMELİ"

“Böylece bir dertleşelim oysa Haziran 2023'te bundan böyle bu işi Aydın'da bitirelim. Buna var mıyız, hazırlanmış mıyız? Türkiye son iki asrını siyasi, askeri, idareli kayıplar ve istiklal mücadeleleri ile geçirdi. Cumhuriyetimiz döneminde de bu mücadeleler süregelmiştir. Kalkınma hamlelerimizin önü sinsi tuzaklarla kesilmiştir, darbeler ve vesayetlerle tıkanmıştır. Bu kayıpların bize maliyeti çok ağır olmuştur.

Bugünün CHP'si, o günün bedelini ödemesi gereken atıklardır. Onun için Aydın bu CHP'ye prim vermemeli. 2023'te Aydınlatılmış, inanıyorum oysa CHP'ye faturayı çok ağır kesmelidir. Menderes mektubunda da belirttiği gibi ölüsüyle bile onları silip süpürmüştür."

MENDERES KONUSUNU AÇTI

Erdoğan'ın akıbeti de Menderes gibi olacak diyorlar. Ey CHP'nin atıkları, biz bu yola çıkarken beyaz kefenimizi giyerek çıktık. Bu zihniyet, her bahtı açık esere karşı çıkmayı, milletinin değerlerine düşmanlık yapmayı sürdürüyor. Tek bir projeleri olmayanlar kurdukları ittifakla yönetime taliplermiş. Şu CHP'nin dikili bir ağacı var mı?

İttifakın bir tarafına milletvekilleri teröristlerle oynaşan partiyi, diğer tarafa şehit yakınlarına küfreden milletvekillerini baş tacı yapan iddiaya göre milliyetçi partiyi almışlar, arkalarına da kırık dökük partileri almışlar. Ne yapacaksınız deseniz kimseden bir ses çıkmaz, çünkü böyle bir dertleri, hazırlıkları değil. Ülkemizi bugünlere getirirken hangi oyunları bozduğumuzu en iyi sizler biliyorsunuz.

En son kura endeksli Türk Lirası dedik, bütün oyunları bozuldu. Başaramayacaklar. İhracatta ne yaptık, gördünüz değil mi? 225 milyar 326 milyon dolar ihracat yaptık.

Yanına Varılmaz Pahada fiyat artışları ve yükselen enflasyonun milletimizi bunalttığını biliyoruz. Memurlarımızı, emeklilerimizi rahatlattık mı? Minimum ücreti hiç düşünmeyecekleri bir seviyeye çıkardık mı? Bundan sonra da her kesimden vatandaşımızı enflasyon karşısında korumayı sürdüreceğiz. Türkiye Ekonomi Modelimizin kazanımları daha iyi görülmeye başladı.

"AMERİKA'YA BAK, ENFLASYON FELAKET”

“Gelişmiş ülkelerin 6, 7 katına çıkan enflasyon ve para genişlemeleri ile sağa sola yalpalandığı bir dönemde Türkiye kendi rayında güvenle yoluna devam ediyor. Amerika'ya bak, enflasyon facia (ABD'de enflasyon yüzde 7, Türkiye'de -resmi rakamlara tarafından- yüzde 36), Avrupa'ya gelin benzer. Aradığınız gıda ürünlerini bile bulamıyorsunuz oralarda. Bizim asıl bakacağımız yer kendi üretim ve ihracat potansiyelimiz, kendi insan gücümüz ve kendi kazancımız olmalıdır. Tarım ürünlerinde, yiyecek sektöründe de salgının bozduğu dengelere yan ciddi fiyat artışları ortaya çıktı. Gübre ve akaryakıt gibi ürünlerde ortaya meydana çıkan tablo ve kuraklık sıkıntıları moralimizi bozmamalı. Çiftçilerimizden ekilmemiş tek bir karış toprak bırakmama azmi ile daha çok çalışmalarını istiyoruz. Gerekirse destekleri daha da artırarak çiftçimizin yanına yer alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

KILIÇDAROĞLU'NU ŞİKAYET ETTİ

“Bay Kemal, ‘Şanlıurfa Belediyesi ’ni bize verin, elektriği size ücretsiz vereceğiz ’ dedi. Aydınlatılmış tarım kenti mi, bitmiş. Aramaya gerek yok, 2023'e 2024'e de gerek yok. Sen hemen Okumuş'da belediye başkanına ver talimatı. Yapabiliyorlarsa hodri meydan. Kültürlü'da elektrik çiftçimize bedava verilsin. Görelim. Elektriği bedava vermeye başladınız mı dedim belediye başkanına nükte ile. Olacak meslek yok. Bu Bay Kemal'in dünyadan haberi yok. Elektriğin yönetimi bizde, bizde Bay Kemal. Sen bunu da bilmeyecek dek cahilsin. Söyleyin versinler ücretsiz elektriği. Böyle bir hakları var mı? Biz bu tür yalanlardan fazla bıktık, çok çektik. Bunlara hesabını 2023 Haziranı ’nda gelin, beraber soralım.”

Ayrıntılar geliyor...

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum