EPDK'dan elektrik kararı: Faturalarda yeni dönem - kars haber

Son günlerin en tartışılan konularından biri de elektrik faturalarıyla ilgili EPDK'dan son dakika açıklaması geldi.

EPDK'dan elektrik kararı: Faturalarda yeni dönem - kars haber
29 Mart 2022 - 17:23

Son günlerin en tartışılan konularından biri de elektrik faturalarıyla ilgili EPDK'dan son dakika açıklaması geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), komite kararıyla elektrik üretim santralleri için "en fazla barış" fiyatlarını belirledi. Bu kararla, enerji ham maddelerindeki maliyet artışının faturalara yansıtılmasının engellenmesi hedefleniyor.

Bugün toplanan kurulun kararına ilişkin EPDK'den yapılan açıklamada, 17 Mart komite toplantısında elektrik enerjisi fiyatlarının makul olmayan değerlere ulaşmasının önlenmesi, tüketicilerin korunması, yaşanan kaynak maliyeti artışları nedeniyle üretim yapamayan santrallerin de talep güvenliğine katkısının sağlanması için ilgili kanunun verdiği yetki çerçevesinde alınacak önlemlerin usulünün belirlendiği anımsatıldı.

Açıklamada, "EPDK göre daha önce yapılan açıklamada elektrik üretim maliyet farklılıklarının birbirine yakın seyrederken piyasada herhangi bir soruna sebep olmadığı ama imal kaynak maliyeti farklılıklarında yaşanan büyük artışların bağımsızlık piyasa fiyatlarında makulün üstünde artışları beraberinde getirdiği vurgulanmıştı. Haliyle bu durum sadece üreticiler açısından değil ister bağımsızlık piyasadan, isterse düzenlenen tarifeden enerji alsın tüm tüketicilerimize fiyat artışı riskini de beraberinde getiriyordu." ifadelerine yer verildi.

elektrik

"PİYASAMIZIN ADİL VE REKABETÇİ YAPISININ KORUNMASINA YÖNELİK BİR SİGORTA"

Bu kapsamda, bugün toplanan kurulun imal santrallerine karşın azami uzlaştırma fiyatlarını belirlediği kaydedilen açıklamada ifadelerine yer bahşedilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, bu mekanizmanın benzerlerinin Avrupa ülkelerinde de uygulandığını kaydetti.

Yılmaz, yaşanan küresel gelişmeler sebebiyle doğal gaz ve kömür gibi ithal enerji ham maddelerindeki maliyet artışının faturalara yansıtılmasının önlenmesinin hedeflendiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Kış ve ilkbahar yağışları hidroelektrik üretimi için memnun etme verici düzeyde ama ithal ürün maliyetlerindeki doruk piyasa fiyatlarını da hala fazla yüksek seviyede tutuyor. Bir tarafta maliyeti düşük santraller var diğer yanda büyük bir istihdam kaynağı olan oysa kapanma riskiyle aleyhinde karşıya olan yüksek maliyetle elektrik üreten santraller var. Olağanüstü zamanlardan geçiyoruz ve böylesi süreçlerde dengeyi gözetmek elzemdir. Bu maliyet artışlarını tüketiciye yansıtmadan, güçlü ve geçici bir destekleme mekanizması ile piyasaların sürdürülebilirliğini tam bir işbirliği ile koruyacağız. Piyasa yapısının bozulmasına kuşkusuz izin vermeyeceğiz. Başlangıç olarak belirlenen maksimum barış fiyatları doğal gaz ve ithal kömür santralleri için megavatsaat başına 2 bin 500 lira, öteki santraller için 1200 lira olarak belirlendi."

Bu rakamların EPİAŞ ’a gönderileceğini ve o rakamlar ışığında destekleme bedellerini kapsayan bir havuz oluşturulacağını aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

"Destekleme bedeli adil ve saydam şekilde paylaştırılarak hem tüm tüketicilerimizi kapsayacak şekilde faturaların yükselmesi engellenecek hem de piyasamızdaki arz güvenliğine katkı sunulacak. Bir Takım Avrupa ülkelerinde de uygulanan bu tip bir geçici mekanizmayla üretim santralleri de tüketicilerin elektrik faturalarındaki maliyet yüküne ortak olacak. İçinden geçtiğimiz süreçte bu kararımız, kanunun verdiği yetki ile uygulanan, piyasamızın adaletli ve rekabetçi yapısının korunmasına karşın bir sigorta, bir emniyet sübabı olarak görülmelidir. Lüzum devletimizin gerek vatandaşlarımızın büyük fedakârlık gösterdiği bu süreçte sektörümüzün de üstüne düşeni yapması gerekiyor ve yapacağına da yürekten inanıyorum." (AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum