Emniyet'ten polis gözetiminde HDP binasına girdiği söylenen şahsa ilişkin açıklama - kars haber

İstanbul Güvenlik Müdürlüğü, kimliği belirsiz bir şahsın izinsiz olarak polis gözetiminde HDP İstanbul il binasına girdiğine ilişkin açıklamaları yalanladı.

Emniyet'ten polis gözetiminde HDP binasına girdiği söylenen şahsa ilişkin açıklama - kars haber
12 Mayıs 2022 - 09:39

İstanbul Güvenlik Müdürlüğü, kimliği belirsiz bir şahsın izinsiz olarak polis gözetiminde HDP İstanbul il binasına girdiğine ilişkin açıklamaları yalanladı. Açıklamada, "Şahsın polislerle meslek birliği yaptığı ve polislerin kendisini yönlendirdiği iddiaları yalan yanlış ve hakiki dışıdır" denildi.

GÜNCEL 12.05.2022 09:08 Emniyet'ten polis gözetiminde HDP binasına girdiği söylenen şahsa ilişkin açıklama

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 1 Mayıs ’ta Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul il binasına polislerin gözetiminde kimliği belirsiz ve izinsiz olarak giren şahısların olduğuna ilişkin açıklamaların gerçeği yansıtmadığı yönünde bir tanımlama yaptı.

İl Güvenlik Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 10 Mayıs'ta yapılan, 1 Mayıs tarihinde HDP İstanbul İl binasına kimliği süresiz ve izinsiz olarak giren kişilerin olduğuna ilişkin açıklamalarla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğünce çalışma yürütüldüğü belirtildi.

'BİNAYA DİNLENMEK İÇİN GİRDİ'

Açıklamada, görüntülerde yer alan kişinin A.Ş. olduğu, "6136 Sayılı Kanuna Muhalefet" ile "Tercih Kanununa Muhalefet" suçlarından kaydının bulunduğunun belirlendiği aktarılarak, şunlar kaydedildi:

"Şahıs 10 Mayıs 2022 tarihinde ifadesine başvurulmak üzere Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlilerince muhafaza altına alınmıştır. Yapılan araştırmalarda Batman nüfusuna belirli şahsın eşinin kız kardeşi olan S.Ç. isimli örgüt mensubunun 2021 yılında PKK/KCK Silahlı Terör Örgütü'nün kırsal alanında etkinlik yürüttüğü sırada etkisiz ülkü getirildiği, yine eşinin erkek kardeşi F.Ç. isimli şahsın 2018 yılında PKK/KCK Silahlı Terör Örgütü'ne üye olmak suçundan yakalanarak işlem gördüğü, ayrıca İ.B. isimli akrabasının 2008 yılında PKK/KCK Silahlı Terör Örgütünün kırsal alanında faaliyet yürütürken yakalandığı belirlenmiştir. Keza şahsın haber içeriğinde yer alan tarihte 1 Mayıs kutlamalarını izlemek üzere Beyoğlu ilçesinde bulunduğu, dinlenmek ve ihtiyaç tamir etmek adına HDP İstanbul İl Başkanlığına uğradığı öğrenilmiştir. Bu doğrultuda haber içeriğinde yer alan, şahsın polislerle iş birliği yaptığı ve polislerin kendisini yönlendirdiği iddiaları yalan yanlış ve hakiki dışıdır."

NE OLMUŞTU?

10 Mayıs ’ta Mezopotamya Ajansı ’nda yer alan haberde, HDP İstanbul il binasına 1 Mayıs tarihinde saat 16.30 sıralarında kimliği süresiz bir kişinin, iki polisin karşısında kapıda beklediği esnada binaya girdiği aktarılmıştı.Konuya ilişkin görüntülerde, il binasının önüne gelen kişinin önce binanın aleyhinde duran iki sivil polise binayı göstererek, göze çarpan ettiği daha sonra binanın kapısına yönlendiği ve 7 dakika kaldıktan daha sonra çıktığı görülüyordu.

Görüntülere yansıyan durumu paylaşan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü, konuya ilişkin şunları söylemişti: “Bu kişi 1 Mayıs günü akşam dört buçuk gibi il binasına antre yapıyor. İl binasının kapısında ise iki sivil polis var. Bu iki sivil polisin üstünde polis yelekleri vardı. Ve binaya giren bu kişi, bu iki polisin gözetiminde binaya girdi. Çünkü binaya girerken sivil polislere ‘burası mı ’ şeklinde muhabere ediyor görüntülerde.”

Encü, binaya giren söz konusu kişinin belinde silah olduğunu görüntülerden anladıklarını da söylemişti.

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum