Emlak vergisi istisnasında flaş detay! Geriye dönük 5 yıl... - kars haber

Milyonlarca konut sahibini ilgilendiren önemli haber geldi.Evi ve dükkan kirada olanlar için beyanname dönemi 1 Mart itibarıyla başladı ve 31 Mart ’a kadar devam edecek.

Emlak vergisi istisnasında flaş detay! Geriye dönük 5 yıl... - kars haber
30 Mart 2022 - 12:58

Milyonlarca konut sahibini ilgilendiren önemli haber geldi.Evi ve dükkan kirada olanlar için beyanname dönemi 1 Mart itibarıyla başladı ve 31 Mart ’a kadar devam edecek. Emlak vergisini ödemek zorunda olanların yanında bundan başka muaf tutulacak bir kesim var. Şartları sağladığınız takdirde emlak vergisi ödemek zorunda değilsiniz. Hem (KDK) tarafından açıklanan emsal karar ile tek evi olan ve emlak vergisi muafiyeti hakkı elde eden kişilere ödemiş oldukları paraları geriye dönük 5 yıllık olarak almalarının yolu açıldı. Peki emlak vergisinden muaf olanlar kimler? Kimler emlak vergisi ödemek zorunda? İşte haberin detayları…

konut

EMLAK VERGİSİ İADE DAVASI

Millet Denetçiliği Kurumu (KDK) göre açıklanan emsal karar ile tek evi olan ve emlak vergisi muafiyeti hakkı elde eden kişilere ödemiş oldukları paraları geriye dönük 5 yıllık olarak almalarının yolu açıldı.

Emlak 365'te yer alan habere tarafından, emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına karşın bu hakkından farkında olan olmadığı için ödeme yapan kişilere tek bir tatbik ile binlerce liralık parayı geri alma fırsatı sunuldu.

Ombudsmanlık tarafından açıklanan emsal kararlar kapsamında belediyelere emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen ödeme yapan tek evi olan kişilere ödemiş oldukları paraları geriye dönük 5 seneye kadar ödeme talimatı verildi.

hep

KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF?

Sahip olduğu tek evin 200 metrekare büyüklüğü aşmaması şartı ile; Devletin vermiş olduğu emekli maaşı haricen başka hiçbir geliri bulunmayan emekliler, Hiçbir geliri bulunmayan konut hanımları, SGK'dan almış oldukları maaşları açık havada diğer geliri olmayan gazi, şehit dul ve yetimleri, işsiz olduğu için geliri olmayan kişiler emlak vergisi muaf bulunuyor. Emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına karşın para ödemesi yapan kişiler emsal kararlar doğrultusunda ödeme yaptıkları belediyeye bana kalırsa başvuruda bulunarak ödemiş oldukları parayı zamanaşımı sınırı nedeni ile en fazla geriye dönük 5 senelik olarak geri alabilecek.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum