Ekonomik kriz evden çıkardı haberi

2021 ’in son çeyreğine dair verilere göre 1,05 milyon kişi bir yıldan uzun süredir işsiz.

Ekonomik kriz evden çıkardı haberi
16 Şubat 2022 - 15:09

2021 ’in son çeyreğine dair verilere göre 1,05 milyon kişi bir yıldan uzun süredir işsiz. Ev işleriyle meşgul olduğu için iş aramayan kadınlar işgücüne dahil oluyor. Gençler ne eğitimde ne istihdamda yer alıyor.

Ekonomik kriz evden çıkardı

EKONOMİ SERVİSİ

Ülkede uzun süredir kronikleşen işsizlik sosyal bir krize neden oluyor. Türkiye İstatistik Kurumu ’nun (TÜİK), 2021 yılının son çeyreğine dair işgücü verileri de bunu kanıtlar nitelikte.

TÜİK rakamlarına göre yılın ekim-kasım-aralık aylarını kapsayan son çeyreğinde işsizlik 78 bin kişi azalarak 3 milyon 780 bin kişi oldu. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ise yüzde 11,2 seviyesinde gerçekleşti.


Ancak tablonun bir de görünmeyen kısmını var. TÜİK ’in geçen yıldan itibaren yayımlamaya başladığı çeyreklik veriler işgücü verilerinin görünmeyenlerini miktar ortaya çıkarıyor. Buna göre milyonlar kendini işsiz olarak tanımlarken iş bulma ümidini yitirenler işgücüne katılmıyor.

TÜİK son 4 hafta içerisinde herhangi bir arama kanalı üzerinden iş başvurunda bulunanları işsiz olarak kabul ediyor. Buna göre 2021 ’in son çeyreğinde 1 milyon 49 bin kişi bir yıldan uzun süredir işsiz. 2021 ’in ilk çeyreğine göre bir yıldan uzun süreli işsizlerin sayı 300 bin kişi arttı. Ayrıca Türkiye ’de 15 yaşın üzerinde olmasına rağmen 30 milyon 599 bin kişi işgücünün dışında. Bu kişiler TÜİK ’e göre işsiz sayılmıyor. İşgücüne dahil olmayanların sayısıwnda yılın ilk çeyreğine göre 1 milyon 53 bin kişilik bir azalma söz konusu. İşgücüne dahil olmama nedenlerinden biri ise iş bulma ümidi olmayanlar ve işbaşı yapabilecek olup iş aramayanlar. 2021 ’in son çeyreğinde tam 2 milyon 954 bin kişi bu nedenlerle işgücüne dahil edilmiyor.

Ağırlaşan kriz şartları ve pahalılık ev ekonomisinin çevrilmesini zora soktu. Açlık sınırının daha ilk aydan asgari ücret ile eşitlendiği düşünülürse aileler temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanıyor. Tek kişinin çalışması halinde ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelerde ev işleriyle meşgul olduğu için işgücüne katılmayan kadınlar artık iş aramaya başlıyor. Üçüncü çeyrekte 10 milyon 133 bin kadın ev işleriyle meşgul olduğu gerekçesiyle iş aramazken yılın son çeyreğinde bu sayı 9 milyon 770 bine geriledi. Kadın işsiz sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 137 bin kişi artarak 1 milyon 548 bine çıktı.

GENÇLER İSTİHDAMDAN EĞİTİMDEN UZAK

İşsizlik verilerinde uzun süredir en dikkat çekici rakam ne eğitimde ne de istihdamda olan genç nüfusa ait. 15-24 yaş arasındaki 12 milyon 90 bin gencin yüzde 25 ’i ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor. Sayıları 3 milyon 18 bine ulaşan bu geçlerin eğitimde ve istihdamdan uzak kaldığı ortaya çıkıyor.
Ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin 495 bini yükseköğretim mezunlarından oluşurken 592 bini meslek ve teknik lise mezunlarından oluşuyor.

KaynakKaynak Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum