Ekmek kuru durulmuyor haberi

EKONOMİ 28.06.2022 06:30 Resim: DHA Emek Servisi Günde 3 öğün tüketilen ekmek art arda gelen zamlarla gündemdeki yerini koruyor.

Ekmek kuru durulmuyor haberi
28 Haziran 2022 - 08:27

EKONOMİ 28.06.2022 06:30 Ekmek kuru durulmuyor Resim: DHA

Emek Servisi

Günde 3 öğün tüketilen ekmek art arda gelen zamlarla gündemdeki yerini koruyor. Tarım Mahsulleri Ofisi (TMO) ekmeklik buğday fiyatlarına yönelik adımlar atmaya çalışsa da maliyetlerdeki büyüme sebebiyle ekmek zamlarını durduramadı. Çoğu ilde ekmek ardı ardına zamlandı. İstanbul ’da da bambaşka ilçelerde ekmek 5 liraya satılıyor. Yüksek fiyattan ekmek satan fırınlara ceza kesileceği belirtilse de maliyet aşağıda ezilen fırıncılar ceza yemeyi göze alıyor. Çoğalan maliyetler sebebiyle ekmeğin daha da zamlanması . Tarımda üretici enflasyonu mayıs ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine kadar yüzde 154 ’ün üstünde gerçekleşti. Fırıncının enerji maliyeti ise can brülör.

İZMİR ’DE EKMEĞE 4 ’ÜNCÜ ZAM

İzmir ’de ekmeğe 4 ’üncü kere zam kararı alınarak 3 lira olan 210 gram ekmeğin fiyatı 4 liraya yükseltildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü, İzmir Fırıncılar Esnaf Odası, İzmir Ticaret Odası Başkanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin birer temsilcisinden oluşan komite üyeleri dün tekrar bir araya geldi. Artan maliyetler göz önünde bulundurularak ekmek fiyatı gözden geçirildi. Mart ayından bu yandan 3 liraya satılan ekmeğin 1 lira zamlanmasına karar verildi. Böylece İzmir ’de ekmek 4 liraya yükseldi.

ekmek-kuru-durulmuyor-1034201-1.

Ekmeğin fiyatı illere tarafından değişim gösteriyor. Van ’da 210 gram ekmek dün gelen zamla birlikte 2,5 liradan 3,5 liraya çıktı. Kocaeli ’de ise 200 gramı 3 liradan satılan ekmeğin fiyatı 1 Temmuz ’dan itibaren 4 liraya yükselecek.

Ekmek fiyatları derhal İstanbul ’da resmi olarak 3 lira. Ancak ekmek birçok fırında 5 liradan satılıyor. Ekmeğin doğrusu 5 liraya satılması asgari ücretlileri mağdur durumda bıraktı. Günde 4 ekmek tüketen en az ücretli bir ailenin aylık ekmek masrafı 600 liraya çıktı.

Bugün minimum ücretle 5 lira olan ekmekten 850 tane alınabiliyor. Geçen yıl haziran minimum ücret ile 1130 ekmek alınıyordu. 2020 yılı Haziran ayında ise en az ücretli 1549 tane ekmek alabiliyordu.

TEMEL GIDAMIZ

Yemek Yemek kültürümüzde ekmek önemli bir yer tutuyor. Hanelerin geliri daraldıkça ekmek tüketiminin de arttığı bir gerçek. Ekmeğe kutsallık deha atfediyoruz. Dünyada ise ekmek tüketiminde birinciyiz. Böylece oysa Türkiye birey başı tüketilen ekmek oranıyla 2000 yılında Guinness Rekorlar Kitabı ’na girdi. Buna tarafından Türkiye karoser ağırlığının takriben 3 katı ekmek tüketiyor. İşin eğlenceli boyutu yanı sıra Türkiye ’nin ekmek tüketimi dağıtılmış istatistiklere de yansıyor. Statista ’nın 2013 yılında yaptığı çalışmaya tarafından Türkiye birey başı 104 kilogram ekmek tüketimiyle Avrupa birincisi. Türkiye ’nin en yakın rakibi 95 kilogramla Bulgaristan. Antalya Ticaret Odası ’na göre ise oran 2021 yılında birey başı takvim 165 kilogram.

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum