EGO Genel Müdürlüğü duyurdu! Ankara'da toplu ulaşıma zam kararı

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ast BENLIK Genel Müdürlüğü, kentteki toplu ulaşıma zam yapılacağını duyurdu.

EGO Genel Müdürlüğü duyurdu! Ankara'da toplu ulaşıma zam kararı
25 Kasım 2021 - 19:22

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ast BENLIK Genel Müdürlüğü, kentteki toplu ulaşıma zam yapılacağını duyurdu. Sosyal medyadan yapılan açıklamada "Gerek kamu gerekse özel toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından gelinen noktada zam mecburi ayla gelmiştir" ifadesine yer verildi.

BENLIK yaptığı açıklamada şunları açıklama etti:

"2022 BÜTÇESİNE MALİYET ETKİSİ 290 MİLYON LİRANIN ÜZERİNDE OLMUŞTUR"

Son dönemde yaşanan kur artışlarının, alınan otobüsler dolayısıyla, BENLIK Genel Müdürlüğü'nün 2022 yılı bütçesine maliyet etkisi 290 milyon liranın üzerinde olmuştu.

Bunun yanı sıra mazot, doğalgaz, elektrik, yedek parça, personel giderleri gibi maliyet unsurlarında 2019-2021 döneminde yüzde 77,60 oranında çoğaltma yaşanmıştır. Benzer büyüme oranı 2017-2021 dönemi için yüzde 188,60 olarak gerçekleşmiştir. En son bilet zammı 02.09.2019 tarihinde yapılmıştır. Söz konusu zam oranı belirlenirken bir önceki zammın yapıldığı 2017 yılından itibaren gerçekleşen maliyet artışlarının fazla altında bir oran olan yüzde 30 emin, indirimli ve öğrenci bilet ücretlerine ise zam yapılmamıştır.

????BASIN DUYURUSU
???? https://t.co/4m7MjZdw5g@mansuryavas06 pic.twitter.com/c0GE34qpvO

— EGO Genel Müdürlüğü (@egobilgi) November 25, 2021

"ZAM KAÇINILMAZ AYLA GELMİŞTİR"

Tüm bu negatif gelişmelere rağmen, iki yıldır bilet ücretlerine herhangi bir zam yapılmamış ve maliyet artışları tüm Ankara halkına paylaştırılmıştır. Ancak lüzum millet gerekse özel toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından gelinen noktada zam gerekli ülkü gelmiştir."

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum