Ege Denizi'ndeki deprem sonrası Prof. Dr. Sözbilir'den uyarı: İzmir için gerilim ve tehlike arttı

İçişleri Bakanlığı Felaket ve Acele Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine kadar, bugün Urla ilçesi açıklarında saat 07.00'de 5.1 ve 07.09'da 4.3 büyüklüğünde depremler meydana geldi.

Ege Denizi'ndeki deprem sonrası Prof. Dr. Sözbilir'den uyarı: İzmir için gerilim ve tehlike arttı
30 Kasım 2021 - 13:48

İçişleri Bakanlığı Felaket ve Acele Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine kadar, bugün Urla ilçesi açıklarında saat 07.00'de 5.1 ve 07.09'da 4.3 büyüklüğünde depremler meydana geldi. 37,7275 kuzey enlemi, 26,1403 doğu boylamında ve 3,97 kilometre derinlikte meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki yer sarsıntısı, büyük kasaba merkezi ile ilçelerinde hissedildi. Depremleri değerlendiren DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Bugünkü zelzele, geçen sene 30 Ekim'deki depremin meydana geldiği Samos Adası'nın yaklaşık 50 kilometre batısında İkeria Adası'nda meydana geldi. Bölgede bulunan doğu-batı uzanımı kuzey-güney eğilimli sıradan bir fay var. O fay kırılmış oldu. İkeria Adası'nın çevresinde çok sayıda fay bulunuyor. Bu faylar, 6.8 büyüklüğünde yer sarsıntısı üretme potansiyeline sahipler. Bu depremle kırılmış oldu. Bugün kırılan fay, Samos fayına paralel bir fay. Fayın, 6.8 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı üretmesi durumunda Çeşme ve Sakız Adası'nın güneyinde tsunami, İzmir'de de felaket tehlikesi yaşanabilir" diye konuştu.

"20'DEN POZITIF ARTÇI OLDU VE OLMAYA DEVAM EDECEK"

Bölgede çok sayıda fayın bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Sözbilir, "Bu faylar bizim karadaki faylarımızla benzer. Bu sebeple İzmir için gerilimin ve tehlikenin arttığını söyleyebiliriz. İkeri Adası'nın çevresinde bugün 20'den fazla artçı zelzele oldu ve olmaya da devam edecektir. Bu depremden daha sonra etraftaki faylar tetiklenirse asıl şokla büyük bir yer sarsıntısı de meydana gelebilir. Tsunami tehlikesi ise 6.5'ten daha sonra başlıyor. Eğer bunun üstünde depremler olursa güney kıyılarımız tsunami etkisinde kalabilir. Bu bölgede denizin içinde 100'den fazla fay var. Biz de depreme hazırlıklı olmalıyız" dedi.

(DHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum