Düzce ve Sakarya'da şiddetli yağış: Çok sayıda ev ve iş yerini su bastı, taşkınlar meydana geldi haberi

Düzce ve Sakarya'da görüşen şiddetli yağışlar yağışlar taşkınlara niçin oldu.

Düzce ve Sakarya'da şiddetli yağış: Çok sayıda ev ve iş yerini su bastı, taşkınlar meydana geldi haberi
28 Haziran 2022 - 07:22

Düzce ve Sakarya'da görüşen şiddetli yağışlar yağışlar taşkınlara niçin oldu. Düzce'de köy yolu ulaşıma kapandı, evler boşaltıldı, bazı bölgelerde heyelan meydana geldi. Sakarya'da ise bir takım konut ve iş yerlerini su bastı.

AKTÜEL 28.06.2022 07:03 Düzce ve Sakarya'da şiddetli yağış: Çok sayıda ev ve iş yerini su bastı, taşkınlar meydana geldi Düzce/ Fotoğraf: AA

Düzce'de sağanak taşkınlara neden oldu. Yığılca ilçesinde Alaplı-Yığılca kara yolu ile Yedigöller grup yolu ve 9 köy yolu ulaşıma kapandı, 17 ev boşaltıldı, 43 vatandaş tahliye edildi. Sakarya'nın Kocaali ilçesinde ise şiddetli yağış sebebiyle dereler taştı, yollar su aşağıda kaldı, bir takım evlerin giriş katlarını su bastı.

DÜZCE

Düzce'nin Yığılca ve Akçakoca ilçelerinde etkin olan sağanak sonrası, 1 köprü yıkıldı, 2 köprüde taşkın oluştu, Alaplı-Yığılca kara yolu ve Yedigöller grup yolu ile 9 köy yolu kapandı, 17 ev boşaltıldı, 43 yurttaş tahliye edildi.

Yığılca ilçesinde sürekli süren sağanak sebebiyle dereler taştı ve su baskınları oluştu.

İlçede sağanağın arkasından Aksu-Kırık Köprüsü yıkıldı, Karakaş ve Çiftlik Sapağı Köprüsü taştı. Hem taşmak üzere olan Melen Çayı Köprüsü, Ahmetçiler Deresi Köprüsü'nde önlem alındı.

duzce-ve-sakarya-da-siddetli-yagis-cok-sayida-ev-ve-is-yerini-su-basti-taskinlar-meydana-geldi-1034265-1.

YOLLAR KAPANDI, HEYELAN MEYDANA GELDİ

Hocaköy, Hacıyeri, Hocatman, Yılgın, Tıraşlar, Refikler ve Dibektaş köylerinde heyelanlar meydana geldi. Ağaç göçüğü, heyelan ve su taşkınları sebebiyle Alaplı-Yığılca kara yolu ve Yedigöller grup yolu ulaşıma kapandı.

Yedigöller grup yolu Bekirler Altı Melenkıyısı mevkisinde meydana gelen heyelan ve su taşkınları sonrası Yılgın, Çukurören, Gaziler, Çiftlik, Hocaköy, Karakaş, Mengen, Yoğunpelit ve Yaylatepe köyleriyle ulaşım kesildi.

Heyelan riski nedeniyle Tıraşlar köyünde 8 haneden 22, Yılgın köyünde 5 haneden 9, Yağcılar köyünde 4 haneden 12 yurttaş evlerinden tahliye edildi.

'KÖPRÜNÜN KORKULUKLARI GİTTİ'

Yığılca ilçesi Hoşafoğlu Köyü Muhtarı Yeter Şener, yaptığı açıklamada, köyde ikindi saatlerinde başlayan yağışın akşam saatlerinde çoğaldığını ve yatsı ezanından sonra suyun Aksu Mahallesi'nde bulunan köprüyü aştığını söyledi.

Kırık köyüyle ulaşımın kesildiğini dile getiren Şener, "Sabahleyin köprünün ne durumda olacağına bakacağız. Köprünün korkulukları gitti. derhal evlerde bir zarar değil" dedi.

Yağcılar köyünde bulunan dere yatağındaki ağaç, kum ve çakılla tıkanan köprüde İlçe Özel İdaresi ekipleri çalışma yaptı.

öte taraftan Akçakoca ilçe merkezi Çuvallı mevkisi su altında kaldı.

duzce-ve-sakarya-da-siddetli-yagis-cok-sayida-ev-ve-is-yerini-su-basti-taskinlar-meydana-geldi-1034264-1.

SAKARYA

Sakarya'nın Kocaali ilçesinde de şiddetli yağış sebebiyle dereler taştı, yollar su aşağıda kaldı, bazı evlerin antre katlarını su bastı.

Batı Karadeniz'i etkisi altına bölge yağış, gece saatlerinde ilçedeki şiddetini artırdı.

duzce-ve-sakarya-da-siddetli-yagis-cok-sayida-ev-ve-is-yerini-su-basti-taskinlar-meydana-geldi-1034266-1.

EV VE İŞ YERLERİNİ SU BASTI

Hızar ve Plato mahallelerinden geçen Hızar Deresi'nin debisinin yükselmesinin ardından yer yer taşkınlar meydana geldi, yolları ve bazı evlerin giriş katlarını su bastı. Suları terhis çalışması başlatan belediye ekipleri, yollara taşınan kaya parçaları, çamur ve dalları iş makineleriyle temizledi.

Belediye Başkanı Ahmet Acar, taşkınlarda can ve mal kaybının yaşanmadığını belirterek, "Hızar Deresi'nin debisinin yükselmesinden nedeniyle 4-5 hanede ani su baskınları meydana geldi" dedi.

Acar, derelerden ve fındık bahçelerinden esas arterlere akıcı mil, kaya parçaları ve sözde cisimlerin temizlendiğini aktararak, akarsu güzergahlarında evleri bulunan yurttaşlara titiz olmaları yönünde bilgilendirme yapıldığını kaydetti.

AA

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum