Domuzdan Kalp Nakline İlahiyatçılar ve Halk Ne Dedi?

ABD'nin Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde doktorlar geçen hafta, dünyada ilk önce genetiği değiştirilmiş bir domuz kalbini insana nakletti.

Domuzdan Kalp Nakline İlahiyatçılar ve Halk Ne Dedi?
15 Ocak 2022 - 04:03

ABD'nin Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde doktorlar geçen hafta, dünyada ilk önce genetiği değiştirilmiş bir domuz kalbini insana nakletti. Geçen Eylül ayında da Amerika'nın New York Üniversitesi'nde genetiği değişmiş bir domuz böbreği insan vücuduna geçici olarak bağlamış ve galibiyet sağlamıştı. Bu gelişmeler, dünyanın çoğu ülkesinde milyonlarca insana umut oldu.

İslam'a kadar domuz etinin yenilmesi haram. Akıllardaki soru, domuzdan alınan bir organın insana nakledilmesinin hükmünün ne olduğu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı ’ya kadar zaruret halinde domuz organının kullanılmasında bir sakınca yok.

“İslam dini açısından hiçbir sakıncası değil”

VOA Türkçe ’ye konuşan Prof. Dr. Bayraklı, İslam dininin bayağı şartlar altında ölmüş hayvan, domuz eti ve kanı haram kıldığını söyledi. Zaruret hali bulunmadıkça Müslümanlar ’ın bunları yemesinin ya da damara zerk etmesinin caiz olmadığını ifade eden Bayraklı, “zaruret”in durumu değiştirdiğini söyledi.

Bayraklı, “Allah ayetinde, ‘aç kalınması durumunda ölmektense pozitif olmamak şartıyla domuz eti yenebilir ’ diyor. Yani zaruret gereği insanın sağlığı laf konusu olduğu zaman kalp nakli, böbrek nakli veya herhangi bir organ nakli domuzdan insana yapılabilir. Hiçbir sakıncası da yoktur” dedi.

Peki halk domuzdan insana yapılan organ nakli konusunda ne düşünüyor? VOA Türkçe ’nin mikrofon uzattığı Selim Özmen, Türkiye ve dünyadaki insanların organ nakli konusunda o kadar sağduyu olmadıklarını açıklama etti; “Bizim inancımıza kadar Allah ’ın yaratmış olduğu her şeyin bir sebebi var. Bu hayvanı bize veren de Allah insanı yaratan da Allah olduğu için bence gayet uygundur. Bir insanın yaşaması kendimce daha kayda değer. Benim için hiçbir sakıncası yok. İleride bir gün ihtiyaç duyarsam bana kalırsa bu nakli yaptırabilirim. Çünkü derdi veren de Allah dermanını veren de Allah. İnşallah bundan sonra daha da hoş çalışmalar olur ve birçok insana afiyet açısından faydası olur” diye konuştu.

Fazla dini hassasiyeti olan bir insanın bile sağlık durumu söz konusu olduğunda düşüneceği tek şeyin hayatının kurtarılması olacağını belirten Cem Ayışığı, “O yüzden de domuzdan organ naklini kendimce herkes kabul eder. Domuz eti haram ama sonuçta sen bunu yemiyorsun. En nihayetinde bu da bir hayvan ve görünüşe göre o hayvanın önemli bir fonksiyonu var” ifadelerini kullandı.

“Aleyhinde çıkanlara da savunanlara da hak veriyorum”

Nisa Doğan, domuzdan organ nakline aleyhinde çıkanlara da kabul edenlere de yargı verdiğini ifade etti. Doğan, “İnsanların iki bambaşka bakış açısı var. Bir tarafta sağlık tarafını düşünen millet var diğer tarafta da dini açıdan bakarak, domuz haramdır diye düşünenler var. Ben iki tarafa da adalet veriyorum. Bana her iki tarafın düşüncesi de sahiden içten geliyor. O yüzden de kararsızım” dedi.

Emekli hoca olduğunu kaydeden Erkan Esertepe, “Bir insanın hayatı mevzubahis. Orada domuzu veya başka bir şeyi düşünemezsiniz. Eğer o organ alınabiliyorsa ve bir insana nakledilebiliyorsa bu çok hoş bir şey. Ben buna aleyhinde değilim. O da bir canlı ve faydası olan bir canlı. İnsanların birçok yürek krizinden ölüyor. Onun için ben bu duruma karşısında değilim. Çok dürüst bir şey yapmışlar” biçiminde konuştu.

“Bir insan hayatı kurtarılacaksa tedavinin haram olup olmadığı kayda değer yok”

Bir insan hayatı kurtarılacaksa o tedavi yönteminin haram olup olmadığının kendisi için çok manâlı olmadığını ifade eden Duygu Tavukçu, “Eğer insan hayatını kurtaracaksa bu koskocoman bir sevap olmalıdır. Çünkü insan hayatı kaldırılıp çöpe atılabilecek bir şey değildir. İnsan hayatını kurtaracaksa natürel ama hiçbir şey acele ile ve hemen böyle bir operasyonu kabul ederdim” dedi.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum