Domuz kalbi nakledilerek tarihe geçen hasta hayatını kaybetti - kars haber

57 yaşındaki yürek hastasına Maryland eyaletindeki bir hastanede, son tedavi olarak domuz kalbi nakledilmişti. David Bennett isimli hasta, ilk niteliğindeki ameliyat için "Ya ölecektim veya bu ameliyatı olacaktım." demişti. Bennet'in birkaç gün önce durumunun kötüleşmeye başladı v.

Domuz kalbi nakledilerek tarihe geçen hasta hayatını kaybetti - kars haber
29 Mart 2022 - 17:23

57 yaşındaki yürek hastasına Maryland eyaletindeki bir hastanede, son tedavi olarak domuz kalbi nakledilmişti.

David Bennett isimli hasta, ilk niteliğindeki ameliyat için "Ya ölecektim veya bu ameliyatı olacaktım." demişti.

Bennet'in birkaç gün önce durumunun kötüleşmeye başladı ve 8 Mart'ta hayatını kaybettiği açıklandı.

Doktorları David Bennett'ın, ameliyat sonrası ailesi ile zaman geçirebildiğini, hatta Amerikan Futbol Ligi finalini izlediğini belirtiyor.

Ameliyatı yapan cerrah Bartley Griffith, hastası için "Cesur ve saygıdeğer bir hasta olarak ardına kadar savaştı" dedi.

Bennet'ın oğlu da birincil niteliğindeki ameliyat için "bir umudun başlangıcı olmasını" dilediğini söyledi.

Kalbin reddedilmeden insan vücudunda işlev görebilmesi için domuzun genetiği değiştirilmişti.

Genetiği değiştirilmiş hayvanların bu şekilde kullanılmasının, nakillerdeki organ sıkıntısının aşılmasına asistan olması umuluyor.

TARİHİ BİR FAZ GEÇİLDİ

Deneyde, bir domuzun böbreği, beyin ölümü gerçekleşmiş bir insanın vücuduna yerleştirilmiş ve böbreğin vücutta çalışmaya başladığı açıklanmıştı.

BBC sağlık muhabiri James Gallagher, öbür bir türden organ naklinin önündeki en büyük engelin "hiper-akut ret" olduğunu belirtiyor. Bu durumda, karoser, nakille giren dokuyu öylesine tanıdık olmayan olarak algılıyor fakat, dakikalar içinde öldürmek için harekete geçiyor.

Yapılan 10 farklı değişiklikle, domuz kalbinin insan vücudu göre kabul edileceği umuluyordu. Nakil sonrası da "hiper-akut ret" yaşanmadı ve tarihi bir safha geçildi.

Gallagher, ameliyattan bir ay sonradan konuştuğu cerrahların, halen vücudun ret işareti vermediğini söylediklerini aktardı. Oysa Bennet az önce açıklanamayan bir sebeple hayatını kaybetti.

ABD'de her gün, organ nakli için bekleyen 17 hasta hayatını kaybediyor.

OrganDonor.gov sitesine kadar, ülkede 100 binden fazla kişi organ nakli bekliyor.

Eylül ayında New York'ta araştırmacılar, domuzların hayvandan insana nakiller için umut vadedebileceğini bahis ederek bir deney yapmıştı.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum