Doğalgaz yardımına başvurular başladı: Kimler, nasıl yararlanabiliyor? haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar Çarşamba günkü kabine toplantısından sonra duyurulan doğalgaz tüketim yardımına başvurular bugün başladı. Uygulamayla dört milyon haneye yılda toplam 450 lira ile 1150 arasında destek yapılması öngörülüyor. Aile ve Sosyal Hizmetler B.

Doğalgaz yardımına başvurular başladı: Kimler, nasıl yararlanabiliyor? haberi
18 Şubat 2022 - 21:55

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar Çarşamba günkü kabine toplantısından sonra duyurulan doğalgaz tüketim yardımına başvurular bugün başladı.

Uygulamayla dört milyon haneye yılda toplam 450 lira ile 1150 arasında destek yapılması öngörülüyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık doğalgaz tüketim desteğinin ayrıca faturalı keza de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere verileceğini belirterek başvurularının onaylanmasından daha sonra yargı sahiplerinin PTT'ye gidip faturalarını ibraz edebileceğini ve destekten yararlanabileceğini söyledi.

Yanık, ön ödemeli sayaç kullananlar içinse takviye miktarının kartlarına yatırılacağını belirtti.

Kimler başvurabilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına tarafından yardımdan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının kriterlerine uyan haneler yararlanabilecek.

Vakıflarin kriterleri arasında, sosyal emniyet kurumlarından aylık ve kazanç almamak, temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde düzenli ve kesintisiz bir gelire sahip olmamak bulunuyor.

Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak

Doğalgaz desteğinden davranmak isteyenler e-Devlet üzerinden Sosyal Yardım Dilekçe Hizmeti ekranından tatbik yapabilecek.

Başvurusu onaylananlar PTT'ye gidip faturalarını takdim edecek.

Sağlık Durumu raporu bulunan kronik hastalara ya da yaşamlarını cihaza alt sürdüren kişilerin yaşadığı hanelere yüzde beş ek ödeme yapılacak.

Doğalgaz tüketim yardımı miktarı, iki defada ödenmek üzere yılda toplam 450 lira ile 1150 arasında değişecek.

Ödemeler Mart ve Ekim aylarında yapılacak.

Anadolu Ajansı'na tarafından takviye miktarı belirlenmeden önce Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde oluşturulan ekiplerce Türkiye genelinde doğalgaz altyapısı olup kömür desteğinden yararlanan hanelerin talepleri alındı.

Buna ek olarak doğalgaz desteğinin hangi şartlar baz alınarak sağlanabileceğine ilişkin incelemeler yürütüldü.

Define ve Maliye Bakanlığı ise Türkiye'nin her bölgesinin ayrı iklim koşullarına sahip olduğunu göz önünde bulundurarak bölgelerin ısıl değerlerine kadar bir endeks geliştirdi.

Bu endeks temel alınarak bölgelere verilecek takviye tutarı tespit edildi.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum