Doğalgaz yardımına başvurular başladı: Kimler, nasıl yararlanabiliyor? haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göre Çarşamba günkü kabine toplantısından sonradan duyurulan doğalgaz tüketim yardımına başvurular bugün başladı. Uygulamayla dört milyon haneye yılda toplam 450 lira ile 1150 aralarında takviye yapılması öngörülüyor. Aile ve Sosyal Hizme.

Doğalgaz yardımına başvurular başladı: Kimler, nasıl yararlanabiliyor? haberi
18 Şubat 2022 - 20:46

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göre Çarşamba günkü kabine toplantısından sonradan duyurulan doğalgaz tüketim yardımına başvurular bugün başladı.

Uygulamayla dört milyon haneye yılda toplam 450 lira ile 1150 aralarında takviye yapılması öngörülüyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık doğalgaz tüketim desteğinin keza faturalı keza de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere verileceğini belirterek başvurularının onaylanmasından sonradan adalet sahiplerinin PTT'ye gidip faturalarını ibraz edebileceğini ve destekten yararlanabileceğini söyledi.

Yanık, ön ödemeli sayaç kullananlar içinse destek miktarının kartlarına yatırılacağını belirtti.

Kimler başvurabilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına tarafından yardımdan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının kriterlerine uyan haneler yararlanabilecek.

Vakıflarin kriterleri arasında, sosyal emniyet kurumlarından aylık ve kazanç almamak, esas ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde ahenkli ve aralıksız bir gelire sahip olmamak bulunuyor.

Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak

Doğalgaz desteğinden faydalanmak isteyenler e-Devlet üzerinden Sosyal Takviye Başvuru Hizmeti ekranından başvuru yapabilecek.

Başvurusu onaylananlar PTT'ye gidip faturalarını ibraz edecek.

Sağlık raporu yer alan kronik hastalara ya da yaşamlarını cihaza bağlı sürdüren şahısların yaşadığı hanelere yüzde beş ilave ödeme yapılacak.

Doğalgaz tüketim yardımı miktarı, iki defada ödenmek üzere yılda toplam 450 lira ile 1150 arasında değişecek.

Ödemeler Mart ve Ekim aylarında yapılacak.

Anadolu Ajansı'na göre destek miktarı belirlenmeden önce Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde oluşturulan ekiplerce Türkiye genelinde doğalgaz altyapısı olup kömür desteğinden yararlanan hanelerin talepleri alındı.

Buna ek olarak doğalgaz desteğinin hangi koşullar baz alınarak sağlanabileceğine ilişkin araştırmalar yürütüldü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ise Türkiye'nin her bölgesinin ayrı iklim koşullarına sahip olduğunu göz önünde bulundurarak bölgelerin ısıl değerlerine kadar bir endeks geliştirdi.

Bu endeks esas alınarak bölgelere verilecek yardım tutarı saptandı.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum