Devlet her ay düzenli maaş ödüyor! 1084 lira veya 2345 lira... - kars haber

Devlet; hiç çalışmamış ya da primi yetmeyen, emekli olamayan kuytu gelirli yaşlılara ve hasta veya bakıma yoksul ağır engelli yakınının bakımını üstlenen akrabaya destek olmak için her ay uyumlu olarak maaş ödüyor. Yaşlılara verilen ‘65 yaş ’ aylığından 800 bin birey .

Devlet her ay düzenli maaş ödüyor! 1084 lira veya 2345 lira... - kars haber
09 Mayıs 2022 - 08:07

Devlet; hiç çalışmamış ya da primi yetmeyen, emekli olamayan kuytu gelirli yaşlılara ve hasta veya bakıma yoksul ağır engelli yakınının bakımını üstlenen akrabaya destek olmak için her ay uyumlu olarak maaş ödüyor.

Yaşlılara verilen ‘65 yaş ’ aylığından 800 bin birey yararlanıyor. Engelli yakınına bakana ödenen ‘evde bakım yardımından ’ da 530 bin birey faydalanıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kadar yaşlılara ödenen maaş bu sene 1.084 lira olurken, evde bakım parası da 2 bin 345 liraya yükseldi.

ÜÇ ŞARTA BAKILIYOR

Posta gazetesinin haberine tarafından; Yaşlılara yönelik bahşedilen 1.084 lira maaştan (65 yaş aylığı) faydalabilmek için 3 koşul bulunuyor. Bunlar; ‘yaş ’, ‘gelir ’ ve ‘sosyal teminat ’. Yani 65 yaş dolmuş olacak, sosyal güvence (ücret, nafaka gibi) bulunmayacak. Bu sene için hanedeki kişi başına gelir ise 1.416 liranın aşağı olacak. Asgari ücretteki yükselme, ihtiyar maaşındaki kazanç şartını da etkiliyor. En Düşük ücretin artması birçok yeni kişiye ücret bağlanması anlamına geliyor. Ücret başvurusu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ’na (kaymakamlık) yapılıyor.

2

GELİR DURUMU ÖNEMLİ

Rapor dışında gelir durumu da kayda değer. En Düşük ücretteki yükselme, evde bakım parası alacakların belirlenmesinde etkin oluyor. bu nedenle 1 Ocak 2022 itibarıyla hanedeki kişi başına düşen gelirin 2 bin 835 liranın altında olması şartı aranıyor. Evde bakım parası için rapor almadan önce ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğüne veya ilçe müdürlüklerine uygulama yapılmalı. Başvuru 30 gün içinde sonuçlandırılıyor. Ödeme sorgulaması, e-Devlet üzerinden ‘Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama ’ yazılarak yapılabiliyor. ‘Aile Takviye ’ mobil uygulaması da bu anlamda kullanılabilir.

RAPOR ALIRKEN DİKKAT!

Bakım maaşı da 6 ayda bir memur ücret katsayısının artmasına bağlı olarak yükseliyor. Evde bakım parası alınabilmesi için engellinin asgari yüzde 50 ve üstünde bir oranla engeli olduğunun sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi gerekiyor. Raporda ‘ağır engelli ’ ibaresi mutlaka yer almalı. Yüzde 50 ’den daha düşük bir engellilik oranı tespit edilmiş ise evde bakım parası verilmiyor. Hasta ve yoksulluk durumunda da kişinin yeme, içme, tuvalet ve banyo gibi zorunlu ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getiremediğine bakılıyor. Ücret için günde en az 8 saat bakımın yapılması gerekiyor.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum