Dev kamulaştırma için yargıdan iptal - kars haber

Volkswagen ’in 2 yıl önce fabrika kurmaktan vazgeçtiği, arkasında da Koç Holding ’in gözdesi olan Manisa ’daki 3 milyon 364 bin 207 metrekarelik arazinin “telaş kamulaştırılması” yargıdan döndü.

Dev kamulaştırma için yargıdan iptal - kars haber
29 Mart 2022 - 18:49

Volkswagen ’in 2 yıl önce fabrika kurmaktan vazgeçtiği, arkasında da Koç Holding ’in gözdesi olan Manisa ’daki 3 milyon 364 bin 207 metrekarelik arazinin “telaş kamulaştırılması” yargıdan döndü. Danıştay, Cumhurbaşkanlığı ’nın kararını iptal etti.

AKTÜEL 29.03.2022 18:43 Dev kamulaştırma için yargıdan iptal Abone Ol google-news

UĞUR ŞAHİN

Danıştay 6 ’ncı Daire, Alman araba devi Volkswagen ’in yatırım yapacağını açıklayıp vazgeçtiği, ardından da başta Koç Holding elde etmek üzere yerli ve yabancı fazla sayıda şirketin yatırım planladığı, 517 taşınmaza ilişkin Cumhurbaşkanlığı ’nın “telaş devletleştirme” kararını iptal etti.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alanına ilişkin 5 Kasım 2020 tarihinde dikkat çeken bir karar alındı. Devlete Ait Gazete ’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına kadar, OSB ’ye ilave yatırım sağlanması ve geliştirilmesi gösterilerek; Yunusemre ,lçesindeki tam 3 milyon 364 bin 207 metrekare büyüklüğündeki 517 taşınmazın ‘acele kamulaştırılması ’ kararı verildi.

Avukat Ömer Talha Oğan, 9 Aralık 2020 tarihinde “Acele kamulaştırmanın iptali” talebiyle, bölgede taşınmazı yer alan ve toplamda 200 parsele sahip 81 yurttaş namına konuyu yargıya taşıdı. Ancak Danıştay 6 ’ncı Daire, 23 Aralık 2020 tarihinde oybirliğiyle “kamulaştıramaya giren her parselin ayrı ayrı dava açması gerektiğini” belirterek davada ret kararı verdi.

Bunun üstüne geçen yıl 5 Mart tarihinde dört taşınmaz sahibi için Danıştay ’a ayrı ayrı üç dava açıldı. 6 ’ncı Daire ’nin aldığı karara yapılan itiraz sonrası ise Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, hükmü oyçokluğuyla alınan kararla onadı. 27 Eylül 2021 tarihli karara, Başkan dâhil dört üye karşı oy kullanarak, “proje bütünlüğü gereği telaş kamulaştırmaya iptal davasının tek başvuru ile toplu bir şekilde açılabileceğine” dair göstermȩ bildirdi. Ret kararı daha sonra Tüzük Mahkemesi ’ne taşındı.

DÖVİZ ARTTI GEREKÇESİ

Işlem devam ederken Manisa OSB adına kamulaştırma sürecini yürüten Manisa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) 15 Ekim 2021 ’de telaş kamulaştırma bedellerinin tespiti davası açtı. Yerel mahkemenin aldığı karar uyarınca, her parsele dair değerinde tespiti yapılması için bilirkişilerce keşif ve miktar tespiti gerçekleştirildi. Sonrasında da duruşma, ödeme yapma sorumluluğu Manisa OSB yükümlülüğünde olsa da Manisa YİKOB ’a bedellerin yurttaşların hesabına yatırılması için 10 jurnal vakit verildi.

İdare ’nin devletleştirme bedellerini yurttaşlara göndermesi beklenirken mahkemeye ödemenin yapılamayacağı bildirildi: “Aktüel durumda döviz kurlarındaki kırılganlık ve piyasa koşullarındaki değişkenlikler, öngörülemeyen ekonomik dalgalanma ile birlikte dosya konusu taşınmazın bedelinin bilirkişilerce son derece yüksek belirlenmesi, huzurdaki dosya ile birlikte toplam 517 adet acele kamulaştırma dosyası ikame edilmesi ve depo sürelerinin epeyce kısa olması ambar kararlarının yerine getirilmesini muhtemel kılmadığından huzurdaki dosya kapsamında depo kararının yerine getirilemeyeceği…”

‘ACELELİK KOŞUL YOK ’

Mahkemeye sunulan bu beyanın üzerine lokal mahkemeler telaş kamulaştırma dosyalarını düşürdü. Danıştay 6 ’ncı Daire de ayrı ayrı açılan davalarda, dört parsele dair acele devletleştirme kararının iptaline karar verdi. Cumhurbaşkanlığı ile Manisa YİKOB ’un ‘davalı ’ olduğu dosyada, yurttaşa ödeme yapılamaması sebebiyle “acelelik halinin olmadığına” dikkat çekildi: “Davaya konu parselin sayılı taşınmazın ambar kararının yerine getirilemeyeceği yönünde tatbik verildiği, davaya konu taşınmazın telaş kamulaştırılması nedeniyle el konulması için, saptama edilen bedelin ödenmediği gerekçesiyle anılan Duruşma göre el yatırma talebinin usulden reddine karar verildiği anlaşıldığından, davaya konu taşınmaz için 2942 sayılı Kanunun 27. maddesinin uygulanmasını gerektiren acelelik halinin bulunmadığı sonucuna varıldığından dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.”

INSANLAR MAĞDUR DURUMDA

Avukat Ömer Talha Oğan, sürece ilişkin BirGün ’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Alan halkının yüzde 95 ’i geçimini tarımdan tedarik eden çiftçilerden oluşmaktadır. Yaşanan tüm süreç, alan halkını bir şüphe içinde bırakmaktadır. Dövizdeki kırılganlığın edilerek, kamulaştırma sürecinin belirsizliğe bırakılması ve müvekkillerimize süreç hakkında aydınlatıcı data verilmemesi, tarımla uğraşan müvekkilleri mağdur etmektedir. Belirsizliğin giderilmesi adına ilgili kurumlara verdiğimiz data edinme dilekçelerine yanıt alamadık. Tüm bu mağduriyetleri gören Danıştay 6.Daire Başkanlığı, acele devletleştirme kararı hakkında iptal kararları vermiştir.”

***

Önce Volkswagen daha sonra Koç Grubu

Telaş kamulaştırmanın uygulandığı alan, Alman araba üreticisi Volkswagen ’in 4 bin kişiye istihdam sağlayacağı kayıtlı fabrikayı kurmayı planladığı araziydi. Bölge, Volkswagen ’e atama edilmiş fakat otomotiv devi, sonradan yatırımdan vazgeçti, buna bahane olarak ise “koronavirüs krizini” gösterdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, otomobil devi olan şirketin aldığı kararın “siyasi olduğunu” belirterek, Volkswagen ’e sitem etti. Peşinde ise Koç Holding ’in laf konusu arazide pil imal tesisi koymak için harekete geçtiği bildirildi. Koç üstteki yönetiminden oluşan bir heyetin yakın vakit önce bu araziye ziyaret gerçekleştirdiği belirtilirken yatırımın 500 milyon doları aşacağı iddia edildi. Koç Holding Başkanvekili Ali Koç ’un, 22 Aralık 2021 ’de AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Saray'da görüşmesinin nedeninin laf konusu arazi olduğu öne sürülmüştü.

*

Bölge halkını böyle arafta bıraktılar

Yaşanan telaş devletleştirme süreci, yurttaşları mağdur etti. Zira kamulaştırmaya giren parseller hâlihazırda tarımsal amaçla kullanılıyordu ve bölge halkının yüzde 95 ’i çiftçilikle uğraşıyor. Acele devletleştirme kararı dolayısıyla söz konusu parsellerin fonksiyonu, “OSB imarı”na çevrildi. Ancak tarım yapmayı düşünseler bile kamulaştırmanın ne süre yapılacağını bilmedikleri için tarlalarına harcama yapmaktan imtina ediyorlar. Bu sebeple geçim kaynağı tarım olan çiftçi, tarım yapamaz hale gelmiş durumda. Fakat yaşanan mağduriyet bununla da sınırlı değil. Bütün parsellerin tapularına kamulaştırmaya ilişkin şerhler konulduğu için parseller satılmak istense bile, kimse bunları satın almaya yanaşmıyor. Manisa OSB ise Kasım 2021 ’de yapılan değer takdirlerini kabul etmeleri şartıyla yurttaşlardan yerlerini satın alabileceklerini bildirdi. Diğer Taraftan bu miktar, büyüyen enflasyon göz önüne alındığında oldukça düşük.

Keza Manisa OSB ’ye imza atarak, Kasım 2021 fiyat takdirini kabul eden yurttaşların da paralarını ne süre alabileceği hâlâ net yok. Bu koşul da yurttaşı imza atıp atmama konusunda belirsizliğe sürüklüyor. Yaşananlara ilişkin 5 Ocak ’ta Manisa OSB ’ye data edinme kapsamında yapılan dilekçe, 30 gün içinde yanıtlanması gerekirken aradan geçen süreye hâlâ yanıt verilmedi.

Günün Manâlı Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum