Dersim'de konser ve yürüyüş yasağı protesto edildi haberi

Dersim'de 20'nci Munzur Kültür ve Doğa Festivalindeki programlar, iki grubun konserine ve bir yürüyüşe müsade verilmeyince düzen komitesince iptal edildi.

Dersim'de konser ve yürüyüş yasağı protesto edildi haberi
21 Temmuz 2022 - 23:31

Dersim'de 20'nci Munzur Kültür ve Doğa Festivalindeki programlar, iki grubun konserine ve bir yürüyüşe müsade verilmeyince düzen komitesince iptal edildi.

GÜNCEL 21.07.2022 22:55 Dersim'de konser ve yürüyüş yasağı protesto edildi

Dersim'de 21- 24 Temmuz tarihlerinde yapılması planlanan 20 ’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali ’nde sahne alacak Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi ’nin konserlerine Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ’na uygun olmadığı, Moğultay Mahallesi Sanat Sokaktan Kışla Meydanı ’na yapılacak olan yürüyüşe de 2022 yılı Görüşme ve Misafir Etme Yürüyüşleri Güzergahına uymadığı gerekçesiyle izin verilmedi. Keza, konserlerin düzenleneceği stadyumun da o tarihlerde bakım ve yenileme çalışması olacağı gerekçesiyle yerinde olmadığı ileri sürüldü.

Bu kararın ardındaki Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da daha önce planlandığı şekilde Grup Açıklama ve Grup İsyan Ateşi ’nin Seyit Rıza Meydanı ’nda kurulacak sahnede konser vereceğini, yürüyüşün de planlandığı şekilde aynı gün ve aynı saatte gerçekleştirileceğini gösteren bir izah etme yaptı. sosyal medya hesaplarından her iki grubun da kentte sahne alacağının paylaşılması üstüne valilik ikinci bir tanımlama yaptı. Her iki grup üyelerinin kente girişlerinin 26 Temmuz ’da saat 23.59 ’a kadar yasaklandığını bildirdi.

FESTİVAL İPTAL EDİLDİ

dersim-de-konser-ve-yuruyus-yasagi-protesto-edildi-1042895-1.

Bütün bu yaşananların peşinde festivalin düzen komitesi, kent merkezinde gerçekleşecek programları iptal etti. Ovacık, Pertek ve Hozat belediye başkanları da kendi ilçelerindeki karnaval programlarının gerçekleştirileceğini söyledi. Aralarında HDP Milletvekilleri Alican Önlü ve Ayşe Acar Başaran, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Baro Başkanı Kenan Çetin ve düzen komitesi üyelerinin olduğu topluluk, valiliğin konser yasağı ve kısıtlamalarına tepki gösterdi. Sanat Sokağında buluşan grup, Seyit Rıza Meydanı ’na yürüdü.

Belediye Başkanı Maçoğlu, programları iptal yok ambargo olarak gördüklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Demokratik kitle örgütleriyle birlikte halkın talepleri ve istekleri doğrultusunda yapılır. Yapmış olduğumuz çalışmalar bütün halka danışılarak yapıldı. Bizler önümüze konulan kısıtlı karnaval programını kabul etmeyiz. Halkımız bunu çok iyi biliyor. Bizler yasaklanan her şeyi kabul etmediğimizi belirttik. Ama iki grubun yasaklanma tartışması sürüyordu. İki grubun şehre girişi, sonrasında engellendi. Bu fazla ayrı bir karar ve baskıdır. Biz bütün sanatçıların, sanatın yasaklanmasına karşısında çıkarız.”

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum